sobota , Sierpień 17 2019
Strona główna / Wiadomości / Spotkania/zloty/eventy / Amerykańskie klasyki przyjechały do Sopotu
Wystawa amerykańskich samochodów Molo Sopot 29-05-03106

Amerykańskie klasyki przyjechały do Sopotu

Wystawa amerykańskich samochodów Molo Sopot 29-05-03081Amerykańska motoryzacja, szczególnie ta zabytkowa ma swój indywidualny styl i klimat, który jednak nie każdemu musi odpowiadać. Wielkie, masywne, z silnikami które swoją pojemnością żywcem mordują ekologów – takie są Cadillac’i, Chevrolet’y, Lincoln’y czy Buick’i, które przyjechały do Sopotu na kolejną wystawę zorganizowaną przez stowarzyszenie Classic Moto Story na Skwerze Kuracyjnym.

W imprezie udział wzięło około 50 różnych samochodów. Były to zarówno modele zabytkowe, youngtimer’y, jak również fabrycznie nowe pojazdy Jeep. Ekspozycję tych ostatnich przygotował miejscowy dealer tej marki, firma Auto-Mobil z Gdyni.

Najstarszymi autami zlotu były dumnie prezentowane na samym środku modele: Ford T oraz Buick Standard Six Coupe.

Wystawa amerykańskich samochodów Molo Sopot 29-05-03110

Ford T jak powszechnie wiadomo, był pierwszym masowo produkowanym pojazdem na świecie. Powstawał w latach 1908-1927 i przez cały ten okres zbudowano ich około 15 milionów sztuk. Jest to drugi, najpopularniejszy samochód w historii (po VW Garbusie). O jego sukcesie zdecydowała przede wszystkim ewolucja procesu jego produkcji. To Ford T zapoczątkował tak zwaną linię produkcyjną, czyli montaż gotowego samochodu z dostarczonych elementów. W końcowej fazie produkcji, wytworzenie jednego egzemplarza trwało w fabryce zaledwie 90 minut (początkowo było to 12 godzin).

Buick Standard Six wyprodukowany został w 1925 roku. W przeciwieństwie do Forda T, jest to już samochód klasy luksusowej i pomimo stosunkowo dużej liczby wyprodukowanych egzemplarzy, dzisiaj jest już unikatem, szczególnie w Europie. Wyposażony jest w 6-cylindrowy silnik o pojemności 3.1 litra, który generuje pokaźne jak na tamte czasy 50 koni mechanicznych. Warto zwrócić uwagę, że jego felgi wykonane są z drewna.

Wybornie prezentował się też pieczołowicie odrestaurowany Chevrolet Pick-Up z lat 50-tych z drewnianą podłogą „paki” oraz Buick Special z 1952 roku.

Wystawa amerykańskich samochodów Molo Sopot 29-05-03166Amerykańskie klasyki są kapryśne. Do ostatniej chwili nie wiedziałem czy dojadęZaletami „amerykanów” są wygoda i niesamowity wygląd, ale to bardzo drogie w utrzymaniu samochody. Palą hektolitry paliwa, nie mieszczą się w standardowych garażach. Mocno odbiegają od europejskich klasyków, które dobrze odrestaurowane działają jak nowe samochody. Najczęstsze problemy dotyczą automatycznej skrzyni i wszelkich wycieków z silnika. Często też psują się elementy elektryczne jak sterowanie szyb, albo zamek.

Śmieje się właściciel jednego z Lincoln’ów.

Silnie reprezentowana była tez grupa amerykańskich youngtimerów, w postaci np. Chevroleta Corvette z lat 90’tych, Dodge’a RAM’a oraz tych całkiem „świeżych” aut zza Oceanu jak Hummer H2, Ford Mustang, Chrysler 300C czy Lincoln Town Car.

Wystawa amerykańskich samochodów Molo Sopot 29-05-03100

Najwięcej uwagi zwiedzających przyciągały z kolei typowo amerykańskie krążowniki z lat 60/70-tych. Były wśród nich Lincoln Continental Mark IV Givenchy z 1975 roku z silniekim 7.5 litra V8,  Buick Le Sabre z 1968 i 1971 roku czy luksusowe Cadillac’s De Ville Sedan z 1959 i Convertible z 1968 roku.

Amerykańska motoryzacja chociaż urokliwa, to niestety nie ma, przynajmniej w Europie, takiego potencjału jak np. klasyki z Włoch, Wielkiej Brytanii czy Niemiec. Wzrost wartości zabytkowych pojazdów zza Oceanu jest wolniejszy niż ma to miejsce np. w przypadku Mercedesa, Jaguara, Porsche, nie wspominając o „super lidze” jak Ferrari, Bentley, Maybach czy Rolls-Royce.

Wystawa amerykańskich samochodów Molo Sopot 29-05-03071

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Fot. KMP Sopot

Policjanci zatrzymali 27-latka, który wjechał samochodem do tunelu dla pieszych

Wczoraj nad ranem policjanci z referatu patrolowo-interwencyjnego zatrzymali 27-letniego kierowcę, który wjechał samochodem do tunelu ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>