Strona główna / Wiadomości / Spotkania/zloty/eventy / III edycja wystawy samochodów polskiej produkcji FSO Pomorze w Gdańsku
Wystawa polskich samochodów - FSO Pomorze w sali BHP w Gdańsku-09157

III edycja wystawy samochodów polskiej produkcji FSO Pomorze w Gdańsku

Wystawa polskich samochodów - FSO Pomorze w sali BHP w Gdańsku-09152Trójmiejscy miłośnicy polskiej motoryzacji obchodzili dzisiaj swoje święto w Gdańsku. Stowarzyszenie FSO Pomorze, na terenie przyległym do historycznej Sali BHP, w której w 1980 r. zostało podpisane najważniejsze Porozumienie Sierpniowe, zorganizowało III edycję wystawy pojazdów z polskim rodowodem. Na teren dawnej Stoczni Gdańskiej wjechały „Maluchy”, Polonezy, duże Fiaty i wiele innych rodzimych samochodów. Co szczególnie cieszy, w tłumie osób, które odwiedziły wystawę nie trudno było usłyszeć zagraniczne języki. 

Wśród zaprezentowanych pojazdów, zarówno kolorem jak i przede wszystkim gabarytem, wyróżniał się Jelcz Hydromil II. Ta jeżdżąca armatka wodna używana przez milicyjne, a później policyjne oddziały prewencji do rozpędzania tłumów, powstała na podwoziu ciężarowego Jelcza P420. Pojazd napędza silnik o pojemności 11 litrów i mocy ponad 400 KM. Objętość zbiornika na wodę to blisko 10 000 litrów, a waga załadowanego pojazdu to 24 tony. Hydromil 2 rozpędzić mógł się nawet do 95 km/h. Dzisiaj pojazd ten jest już rarytasem i zabytkiem, chociaż kilka egzemplarzy w Polsce, wciąż znajduje się w czynnej służbie. Używają go prywatne firmy między innymi do podlewania roślinności w miastach oraz firma budowlana, do ograniczenia kurzenia gruzu podczas prac rozbiórkowych. Prezentowany egzemplarz należy do Muzeum Służb Mundurowych z Gdańska.

Duże zainteresowanie odwiedzających wzbudziły także pozostałe pojazdy wielkiego kalibru – Jelcz dźwig, milicyjny Star zwany „dyskoteką” oraz mniejsze pojazdy jak karetka Nysa 522 S, Żuk z przyczepą oraz liczne samochody osobowe. 

Tradycyjnie nie zabrakło Fiatów 126p, w tym jeden egzemplarz przebudowany na pojazd typu Buggy oraz jeden dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Liczna była również reprezentacja Fiatów 125p oraz Polonezów.  

Z tej ostatniej kategorii wyróżniał się model Caro z pakietem Orciari, wyposażony między innymi w takie „luksusy” jak klimatyzacja czy podgrzewane fotele, które w Polonezach nie należały do oczywistego i tym bardziej popularnego wyposażenia.

Nie zabrakło także królowej polskich dróg czyli Warszawy. Jeden z egzemplarzy, przyjechał na wystawę aż z Elbląga.

Równolegle, w Sali BHP, odbywały się projekcje historycznych filmów związanych z polską motoryzacją, a także wystawa miniaturowych modeli samochodów, wykonanych z żywicy.

Wystawa polskich samochodów - FSO Pomorze w sali BHP w Gdańsku-09194

Wystawa polskich samochodów, odbywająca się w tak wyjątkowym i historycznym miejscu, jak tereny dawnej Stoczni w Gdańsku w piękny sposób przypominają historię polskiej motoryzacji i szczerze polecamy udział w następnych edycjach wystawy, które odbędą się w kolejnych latach.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Korek, przebudowa, roboty drogowe, ulica, droga, ruch samochodów - Gdynia-1560274

Najdroższe OC w województwie pomorskim – aż 788 zł. Ubsy podpowiada, dlaczego warto kupić polisę przez Internet

Choć w pierwszym kwartale 2019 roku odnotowano spadek cen OC, kierowcy z województwa pomorskiego wciąż ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>