Strona główna / Wiadomości / Spotkania/zloty/eventy / Jesienny pokaz aut w Kuźni Wodnej w Gdańsku
Pokaz Aut - Kuźnia Aut w Gdańsku 07 październik 2018-01561

Jesienny pokaz aut w Kuźni Wodnej w Gdańsku

Pokaz Aut - Kuźnia Aut w Gdańsku 07 październik 2018-01546Tradycyjnie, w pierwszą niedzielę października, przy Kuźni Wodnej w Gdańsku-Oliwie, odbył się kolejny pokaz zabytkowych i unikatowych samochodów. Wśród około 50 pojazdów pojawiły się zarówno bardzo leciwe samochody i motocykle, jak też i te młodsze, ale nie mniej wyjątkowe. 

Zabytkowa Kuźnia Wodna w Oliwie to największy niegdyś zakład przemysłowy nad Potokiem Oliwskim. Obecnie jest to jedyny tego rodzaju zabytek na terenie Polski północnej, aktualnie będący własnością Miasta Gdańsk. Od 10-lat przejęło się, że w pierwszą niedzielę października spotykają się tam miłośnicy dawnych technologii, w tym przede wszystkim wszelkiego rodzaju pojazdów mechanicznych.

Mam porównanie z poprzednimi edycjami i śmiało stwierdzam, że ta XI edycja przejdzie do historii. Pojawiły się auta, które rzadko pojawiają się na dużo większych eventach — i to mnie zaskoczyło najbardziej. Jednym tchem wspomnę o wojskowym STARze 660, ciągniku siodłowym VOLVO F12 żywcem wziętym z bazy PKS’u z lat 80-tych. Cieszę się, że Kuźnia Wodna, która przecież do niedawna była oddziałem Warszawskiego Muzeum Techniki, dalej skupia fanów starszych samochodów i motocykli. W tym roku jeszcze nie kończymy retro sezonu, klasyki do zabytkowej Kuźni Wodnej zjadą na Rajd Halloweenowy – mamy już wsparcie od Muzeum Gdańska w tej sprawie – informuje Bartłomiej Chruściński, współorganizator Pokazu.

W tegorocznym spotkaniu udział wzięli między innymi właściciele samochodów produkcji amerykańskiej, polskiej, szwedzkiej, włoskiej, niemieckiej i francuskiej.

Jedną z największych – dosłownie i w przenośni, atrakcji była prezentacja wielkiego Stara 660 M2 z 1968 roku. Ten duży, terenowy pojazd ciężarowy produkowany był w starachowickich zakładach od 1965 do 1983 roku. Najczęściej wykorzystywany przez wojsko jako transporter o różnym zastosowaniu. Egzemplarz zaprezentowany podczas pokazu przy Kuźni Wodnej pełnił funkcję sanitarną.

Pokaz Aut - Kuźnia Aut w Gdańsku 07 październik 2018-01458

Ponadto zaprezentowana została replika samochodu CWS T-1 “Orzeł biały” z nadwoziem typu Kareta. Produkowany był w Centralnych Warsztatach Samochodowych w Warszawie w latach 1929 – 1931. Rekonstrukcji historycznego pojazdu podjął się Ludwik Rożniakowski z Wejherowa. Nie jest to pierwszy egzemplarz jaki odtwarza rekonstruktor. Wcześniej, w Wejherowie powstał CWS T1 w wersji z otwartym nadwoziem. Ogółem powstało takich samochodów około 800 sztuk, niestety żaden nie przetrwał w oryginale do dzisiaj.

Wśród polskich samochodów pojawiły się ponadto klasyczne modele Poloneza (w tym radiowóz milicyjny), Syrenki, Żuka, nawet Warszawy “Pick-up”, duże Fiaty 125 oraz “maluchy” 126p z różnych etapów produkcji. Nie zabrakło również jednośladów takich jak Sokół czy Junak.

Reprezentacja samochodów amerykańskich to między innymi ogromny Cadillac Fleetwood 75 z 1971 roku o długości ponad 6 metrów, rzadki Chrysler Cordoba z 1975 roku czy Buick Le Sabre i Lincoln Continental.

Najstarszym samochodem zlotu był Wiliys-Knight budowany w latach 1914-1933.

Pokaz Aut - Kuźnia Aut w Gdańsku 07 październik 2018-01551

Tradycyjnie, nie zawiedli również trójmiejscy posiadacze youngtimerów. podczas pokazu można było spotkać między innymi czerwone BMW M3 E30, rzadko widywanego już Peugeot’a 605 oraz kultowego UAZ’a.

Pokaz Aut - Kuźnia Aut w Gdańsku 07 październik 2018-01501

O obiekcie

Pokaz Aut - Kuźnia Aut w Gdańsku 07 październik 2018-01515Drewniany budynek kuźni składa się z dwóch części przedzielonych Potokiem Oliwskim, nad którym posadowiono obiekt. Każda z części posiada piec grzewczy i młot napędzany odrębnym kołem wodnym o średnicy 4 m, z umieszczonymi na obwodzie 44 łopatkami. Są to koła nasiębierne osadzone na kwadratowych w przekroju (0,7 * 0,7 m) wałach dębowych o długości 8 m. Zastosowana dźwignia przy obrocie wału podnosi młot o ciężarze około 250 kg, który spada następnie z wysokości około 40 cm na kowadło.

Elementem wyposażenia są również nożyce mimośrodowe, poruszane małym kołem wodnym o średnicy 3,1 m, osadzonym na wale dębowym o średnicy 0,5 m i długości 4,7 m. Nożyce pozwalają na cięcie rozgrzanego żelaza o grubości 40 mm [źródło: wikipedia].

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Korek, przebudowa, roboty drogowe, ulica, droga, ruch samochodów - Gdynia-1560274

Dlaczego w Gdańsku jeden kierowca dostaje tak różne ceny OC?

Kupując obowiązkowe OC, którego zakres jest odgórnie narzucony przez ustawę, właściciele pojazdów kierują się przede ...

Jeden komentarz

  1. Wszystko Spoko, ale Organizatorem pokazu nie jest ani miasto, a juz na pewno nie Kuźnia Wodna, a Dariusz Wilk, były kustosz i dyrektor Kuźni wodnej w Oliwie, który rozpoczął promowanie tego obiektu. Dążył do tego by to miasto przejęło opiekę nad obiektem, a gdy do tego doszło, dostał kopa w d.. od miasta… Słabe to bardzo. :(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>