poniedziałek , Czerwiec 24 2019
Strona główna / Wiadomości / Spotkania/zloty/eventy / Obchody 7-lecia Stowarzyszenia FSO Pomorze – wystawa przed Halą BHP w Gdańsku
7-lat Stowarzyszenia FSO Pomorze - wystawa przy Hali BHP w Gdańsku-02728

Obchody 7-lecia Stowarzyszenia FSO Pomorze – wystawa przed Halą BHP w Gdańsku

7-lat Stowarzyszenia FSO Pomorze - wystawa przy Hali BHP w Gdańsku-0268723 października 2011 roku założone zostało Stowarzyszenie FSO Pomorze, czyli Pomorskie Forum użytkowników i miłośników pojazdów polskiej produkcji. Dzisiaj, przed Halą BHP w Gdańsku świętowano jego 7 urodziny. Z tej okazji zorganizowano spotkanie kilkudziesięciu samochodów rodzimej produkcji – wśród nich, także sztandarowy „produkt” Stowarzyszenia FSO Pomorze – replika Poloneza „Jamnika”.

Oryginalny „Jamnik” w zakładach FSO powstał w zaledwie w dwóch egzemplarzach i niestety żaden nie zachował się do dzisiaj. Członkowie Stowarzyszenia własnymi siłami i własnymi środkami finansowymi odtworzyli tamten projekt i jest to w tej chwieli jedyny tego typu pojazd. Oficjalną premierę, właściciele repliki zorganizowali w maju tego roku w Warszawie. W stosunku do oryginalnego Poloneza, jest o 90 cm dłuższy. Do jego napędu posłużył silnik 1.5 o mocy 82 koni mechanicznych. W projekt odtworzenia „Jamnika” zaangażowani byli także pracownicy z dawnych zakładów FSO (Fabryka Samochodów Osobowych).

Na niedzielnym spotkaniu pojawił się również inny „Jamnik”, ale bazujący na Fiacie 125p. To znany w Trójmieście egzemplarz, należący do mieszkańca Pruszcza Gdańskiego.

Ponadto w spotkaniu uczestniczyły Polonezy w różnych wersjach i z różnych lat produkcji, Fiaty 126p, 125p, Warszawa, Żuk, a także samochody klasyczne pochodzące z tzw. bloku wschodniego.

7-lat Stowarzyszenia FSO Pomorze - wystawa przy Hali BHP w Gdańsku-02708

Stowarzyszenie FSO Pomorze jest bardzo aktywne na Pomorzu i często prezentuje samochody należące do jego członków podczas licznych imprez i wstaw na terenie Trójmiasta.

FSO Pomorze – życzymy 100 lat!

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Fot. GDDKiA

GDDKiA apeluje o tworzenie „korytarzy życia” w awaryjnych sytuacjach na Obwodnicy

Banery na obiektach mostowych nad drogami ekspresowymi zachęcają do stosowania korytarzy życia w przypadku wystąpienia ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>