środa , 10 sierpnia 2022
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow

2016 – dobry rok trójmiejskiej motoryzacji!

Ostatnie dni roku to tradycyjnie czas podsumowań. Przyjrzeliśmy się więc jak wyglądał mijający rok w pomorskiej motoryzacji. Na lokalnym rynku doszło do fuzji i przejęć, powstało wiele nowych salonów, zagościli tu również nowi dealerzy. Do klientów trafiły z kolei długo wyczekiwane nowości. 

Fuzje, przejęcia i upadki 

Na początku roku 2016 oficjalnie została potwierdzona informacja o wykupie większościowego pakietu udziałów w firmie KMJ Kaszubowscy, będącej przedstawicielem marki Nissan, przez firmę Tadeusza Zdunka. Nowy dealer nazywa się odtąd Nissan ZdunekKMJ i posiada dwa przedstawicielstwa – w Gdańsku i Gdyni. Ten pierwszy przechodzi aktualnie metamorfozę do najnowszego standardu japońskiej marki. Jest to obecnie jedyny dealer marki Nissan w Trójmieście.

Skoda Plichta przejal Skode Lellek-1180062W połowie roku doszło do kolejnej tego typu transakcji. W tym przypadku Grupa Plichta – największy dealer na Pomorzu, wykupiła autoryzację na sprzedaż i serwis samochodów marki Skoda od Grupy Lellek, która posiadała przedstawicielstwo czeskiej marki w Sopocie. Zachowała ona natomiast swój budynek, a firma Plichta zbudowała zupełnie nowy salon w Gdańsku Szadółkach.

Z drugiej jednak strony dealer zdecydował się skoncentrować swoją działalność na markach z grupy Volkswagena. Tym samym zrzekł się autoryzacji na sprzedaż samochodów Mitsubishi i zamknął salon w Gdyni.

Nieszczęśliwie mijający rok zakończy się dla spółki Fota-Groblewski, której zła passa trwa od dłuższego czasu. Najpierw firma straciła swoją autoryzację na handel Audi, a pod koniec roku została wykupiona przez Grupę PGA. Ta przejęła majątek spółki i utworzyła nową markę City Motors, która posiada autoryzację na sprzedaż i serwis Volkswagenów. Jedną z przyczyn kłopotów firmy, miała być lipcowa powódź, która nawiedziła Gdańsk. W wyniku kataklizmu firma poniosła znaczne starty, spowodowane uszkodzeniem dachu i w konsekwencji zalaniem wynajmowanego przy ulicy Grunwaldzkiej budynku, w którym znajdowały się samochody nowe i używane, należące do spółki Fota-Groblewski.

Kłopoty miała również firma Auto Postek, będąca jedynym przedstawicielem marki Citroen w Gdańsku. Dealer zniknął z rynku właściwie z dnia na dzień. Co więcej – wszystko stało się w atmosferze skandalu, ponieważ wraz z dealerem zniknęły pieniądze i samochody klientów, a sprawa do dzisiaj jest nie jasna.

Rozwój, rozbudowy i ambitne plany na kolejne lata 

Liderem w kategorii rozwoju zdecydowanie są dwaj potentaci trójmiejskiego rynku – Zdunek i Plichta. Obie firmy z imponującą konsekwencją budują swoją pozycję.

BMW Zdunek Agent BMWi -02632Grupa Zdunek w minionym roku uruchomiła agenturę BMWi w swoim gdyńskim salonie. Tym samym do oferty dealera oficjalnie dołączyły elektryczne i3 oraz hybrydowe i8.

Pod koniec roku otwarto również zupełnie nowe przedstawicielstwo w Olsztynie oraz zmodyfikowano kompleks salonów i serwisu BMW na Miałkim Szlaku w Gdańsku.

Grupa Plichta uruchomiła natomiast wspomniany nowy salon Skody na Szadółkach, ale również kolejny, drugi w Trójmieście, salon SEAT’a znajdujący się w parku dealerskim przy obwodnicy.

W Gdyni, na ulicy Łużyckiej otwarto nowe Centrum Audi. Jest to tym samym pierwsze przedstawicielstwo tej marki w tym mieście.

W minionym roku, także Gdynia, wzbogaciła się o multibrandowy salon K&K Wojtanowicz. Zbudowany od podstaw budynek pomieścił dealerstwa KIA, Suzuki i nowej w ofercie marki – Mitsubishi.

Salon K&K Wojtanowicz Gdynia-1320500

Ważne debiuty i premiery

2016 rok owocował również w ważne premiery nowych modeli w Trójmieście. Olśniewające pokazy nowego Mercedesa Klasy E, debiut Renault Talisman, prezentacja nowego, wówczas jeszcze prototypowego Lexus’a LC500 oraz nowe Porsche Panamera.

To chyba najciekawsze wydarzenia związane z nowymi modelami na trójmiejskim rynku.

Dealerzy jak zwykle wspięli się na wyżyny pokazując w spektakularny sposób to, na czym będą opierać swoją strategię biznesową przez najbliższe lata.

Idzie nowe

Myli się ten, kto myśli, że pula inwestycji i nowości na najbliższe lata została wyczerpana w mijającym roku.

W 2017 na lokalnym rynku motoryzacyjnym wydarzy się prawdopodobnie jeszcze więcej. Już na początku roku uruchomiony zostanie zmodernizowany salon marki Nissan w Gdańsku, w którym nowością będzie elektryczny model Leaf.

Odświeżony i powiększony salon odda do użytku również firma Serwis Haller w Gdyni przy ulicy Morskiej, gdzie znajdzie się największy na Pomorzu salon Opla.

Potężne inwestycje prowadzą również obaj trójmiejscy dealerzy marki Mercedes-Benz. Firma Witman buduje kompletnie nowy salon w Gdańsku-Oliwie, a BMG Goworowski w Gdyni. Oba powstają etapowo w miejscu dotychczasowych dealerstw.

W 2017 roku na Pomorzu zagości również nowa, nieobecna dotąd marka pochodząca z Japonii – Infiniti.

Wśród ważnych premier nowych modeli pojawi się zupełnie nowe BMW serii 5, duży SUV Skody Kodiaq, Nissan Micra, Renault Alpine, Audi Q5

Nie tylko salony i samochody

Dobre wieści dotarły w tym roku także do kierowców korzystających z trójmiejskiej infrastruktury drogowej. Najwięcej emocji wzbudził niewątpliwie otwarty w tym roku tunel pod Martwą Wisłą. Podwodna przeprawa ułatwiła codzienne dojazdy i bardzo szybko zdobyła uznanie kierowców, którzy dzięki niej sprawnie omijają centrum miasta i tym samym zmniejszając znacząco jego zakorkowanie.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Klasyki w salonie – Mercedes-Benz 300 TD S123 kombi

W naszym cyklu #klasykiwsalonie prezentujemy ciekawe egzemplarze, nie produkowanych już modeli, które goszczą w pomorskich …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.