344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
mat.prasowe

Aquaplaning. O czym pamiętać?

Jazda po mokrej szosie może być naprawdę niebezpieczna. Jak jednak uniknąć związanego z nią ryzyka?

Przez cały dzień święciło piękne słońce, ale pogoda zepsuła się dosłownie w mgnieniu oka. Deszcz zaczął padać akurat, kiedy jechałeś samochodem. Ulewa zaczęła się tak gwałtownie, że nie zdążyłeś zareagować i dostosować prędkości do warunków na drodze. Efekt? Ruchy kierownicą przestały przekładać się na zachowanie auta, a próby wrócenia na właściwy pas przyniosły raczej mierne skutki. Miałeś szczęście, że na drodze nie było tłoczno, bo udało ci się zahamować dopiero po dłuższej chwili. Na własnej skórze przekonałeś się, jak niebezpieczny może być aquaplaning.

Aquaplaning – co to jest?

To nic innego, jak zjawisko polegające na tworzeniu się dość grubej warstwy wody między oponą samochodu a nawierzchnią drogi. Zwykle skutkuje ograniczeniem lub nawet utratą kontroli nad ruchami auta, a w razie niedostosowania prędkości do warunków na jezdni może doprowadzić do wypadku. O aquaplaning szczególnie łatwo jest na drogach z dziurami i koleinami oraz po obfitych opadach, ale do podobnych problemów mogą doprowadzić także rozlany olej, piasek czy opadłe z drzew. wilgotne liście.

Jak uniknąć poślizgu?

Jedynym stuprocentowo pewnym sposobem na to, by uniknąć poślizgu jest po prostu zatrzymanie samochodu i przeczekanie do momentu, kiedy warunki na drodze się poprawią. Nie zawsze jednak możesz sobie na to pozwolić, więc warto postarać się maksymalnie zabezpieczyć na taką ewentualność. Jak? Najlepiej wyposażyć się w tak zwane opony deszczowe, które zostały opracowane z myślą o zapewnieniu jak najlepszych właściwości jezdnych na mokrej szosie. Cechują się wykorzystaniem odpowiednich mieszanek gumy i asymetrycznym zwykle bieżnikiem.

Sprawdzaj stan bieżnika

Nawet najlepiej przystosowane do jazdy po mokrej nawierzchni nie zdadzą egzaminu, jeśli ich bieżnik będzie zużyty. Najmniejsza dopuszczalna ustawowo głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm, a po jej przekroczeniu konieczna jest wymiana opony. Jak jednak sprawdzić zużycie opony? Pomogą w tym oznaczenia TWI umieszczane na obwodzie opony. Więcej o nich i innych oznaczeniach na oponach dowiesz się na stronie http://www.oponeo.pl/artykul/jak-czytac-oznaczenia-na-oponach.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Przygotuj swój samochód na sezon jesienno-zimowy z Detailing House

Jak wszyscy dobrze wiemy, w okresie jesienno-zimowym znacznie ciężej jest utrzymać auto w czystości. Jest …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *