poniedziałek , 4 grudnia 2023
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow
Fot. elements.envato.com

Aukcje poleasingowe – sposób na rozbudowę floty

Licytacje poleasingowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Jeśli zależy nam na rozbudowaniu firmowej floty bez wydawania mnóstwa pieniędzy, zakup pojazdu poleasingowego na aukcji to świetnie rozwiązanie.

Czym są aukcje poleasingowe?

Aukcje poleasingowe to miejsce, gdzie można kupić maszyny poleasingowe. Sprzęt poleasingowy to pojazdy, których okres wypożyczenia się zakończył, a leasingobiorca nie zdecydował się na zakup maszyny, wobec czego właściciel, czyli leasingodawca wystawia ją na sprzedaż. Samochody te zazwyczaj wracają do właściciela w bardzo dobrym stanie. Część dostępnych pojazdów to maszyny powindykacyjne, które trafiły na aukcję, gdyż ich użytkownik przestał opłacać raty leasingu.

Korzystając z portali aukcyjnych mamy do wyboru licytacje samochodów osobowych i ciężarowych, maszyn budowlanych i rolniczych, motocykli, przyczep i naczep, sprzętu medycznego i poligraficznego, a także możemy zakupić najróżniejsze urządzenia. Wszystkie pojazdy są w pełni sprawne i przygotowane do zarejestrowania.

Przed rozpoczęciem aukcji wszystkie niezbędne informacje są udostępniane potencjalnym zainteresowanym w przystępnej formie. Zanim przystąpimy do złożenia oferty, będziemy mogli zapoznać się z dokładnym opisem auta i jego historią, czyli możemy sprawdzić historię zdarzeń drogowych i przebieg pojazdu czy kiedy ostatni razy był w serwisie.

Licytację można prowadzić na dwa sposoby: z agentem i manualnie. W przypadku licytacji manualnej każde podbicie ceny wymaga ręcznego wpisania ceny, natomiast jeśli korzystamy z usług agenta, to agent przelicytowuje konkurencję, aż do wybranej przez nas ceny maksymalnej.

Forma sprzedaży

Dostępna jest forma sprzedaży „kup teraz”, jak i licytacja na aukcjach. Licytacje poleasingowe prowadzą banki, przedsiębiorstwa leasingowe oraz inne podmioty dysponujące flotami samochodowymi. Firmy leasingowe umożliwiają wybór sposobu finansowania pojazdu. Do wyboru jest zakup za gotówkę lub na kredyt, wynajem długoterminowy lub leasing.

Formalności prawne

Zakup samochodu na aukcji poleasingowej wiąże się z takimi samymi prawami jak w przypadku zakupu innych pojazdów. Aby zarejestrować auto potrzebne będą:

  • dotychczasowy dowód rejestracyjny,
  • karta pojazdu,
  • ubezpieczenie
  • i dowód zakupu (faktura) wystawiony przez firmę będącą dotąd właścicielem auta lub pośrednika, jeśli jest podmiotem gospodarczym.

Dlaczego warto kupić sprzęt poleasingowy?

Główną zaletą pojazdów poleasingowych jest ich młody wiek, gdyż umowy leasingowe trwają zazwyczaj 3-4 lata.

Dużym plusem aukcji poleasingowych jest fakt, że samochody czy inne pojazdy dostępne są od ręki, a w portfolio różnych platform aukcyjnych znajdziemy całe serie pojazdów zwracanych przez inne firmy. Samochody używane to świetna alternatywa dla firm, które muszą ograniczyć wydatki, ale nie chcą tracić na jakości czy komforcie.

Takie pojazdy warto wyposażyć w telemetrię, tak aby optymalnie wykorzystać ich możliwości, obniżyć wydatki na utrzymanie i paliwo oraz zagwarantować płynność procesów flotowych.

Fot. elements.envato.com

Zakup samochodu w korzystnej cenie

Każdy pojazd oferowany na aukcji to młody rocznik dobrej jakości, a jest znacznie tańszy niż nowy samochód. Najczęściej wybrany pojazd poleasingowy jest tańszy od ok. 5% do nawet 30% od podobnych modeli dostępnych w komisach lub u prywatnych sprzedawców. Warto też pamiętać, że samochody premium często pełnią funkcję reprezentacyjną. Wobec czego muszą być zadbane przez cały okres użytkowania i regularnie serwisowane. Co więcej, pojazdy te mają dobre wyposażenie, a często także niewielki przebieg. Takie auto poleasingowe to szansa na jazdę samochodem wysokiej klasy w dobrym stanie technicznym za relatywnie niewielkie pieniądze.

Kupując samochody na aukcji poleasingowej, mamy pewność, że pojazdy nie były kradzione, przebieg nie był zmieniany, a co więcej otrzymujemy potwierdzenie transakcji w postaci faktury VAT, dzięki czemu będziemy mogli odliczyć podatek.

W przypadku zakupu samochodów poflotowych, czyli pojazdów służących przez lata jednej firmie, cena jest jeszcze korzystniejsza.

Co więcej, istnieje szansa, że wybrany samochód będzie jeszcze podlegać gwarancji producenta.

Usługi dodatkowe

Kupując pojazdy poleasingowe za pośrednictwem platform aukcyjnych, zyskujemy usługi dodatkowe. Zanim auto pojawi się na aukcji, niezależny rzeczoznawca dokładnie sprawdzi stan techniczny pojazdu, przeprowadzi przegląd i diagnostykę pojazdową. Raport stanu technicznego jest dostępny do wglądu na platformie aukcyjnej. Warto wiedzieć, że udział w aukcji jest darmowy.

Ponadto firma pośrednicząca zajmie się wyczyszczeniem auta od środka i z zewnątrz, a następnie dostarcza pojazd do nowego właściciela.

Aukcje aut poleasingowych – podsumowanie

Aukcja poleasingowa umożliwa zakup auta lub maszyny w niezwykle korzystnej cenie. Rzadko się zdarza, aby mieć całkowitą pewność co do stanu faktycznego pojazdu zakupionego od osoby prywatnej. Natomiast samochód poleasingowy posiada jasną i udokumentowaną historię. Rozbudowa floty poprzez licytacje poleasingowe to najatrakcyjniejsze rozwiązanie dla małych firm, które chcą kupić tańsze, używane samochody i skorzystać z możliwości odliczenia podatku VAT.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Jakie narzędzia do warsztatu warto kupić?

Wyposażenie warsztatów samochodowych to nie lada wyzwanie, do którego należy podejść z dużą dozą cierpliwości …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *