niedziela , 1 października 2023
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Volvobanergrudzie2022750x200
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Volvo Drywa baner 750x200
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Volvobanergrudzie2022750x200
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Volvo Drywa baner 750x200
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow
Budowa zwycięskiego pojazdu (fot. Energa)

Auto o samowystarczalnym napędzie. Światowy sukces pomorskich gimnazjalistów

Niezwykły pojazd zbudowany z odpadów oraz ideę jego powstania zaprezentowali dziś gimnazjaliści z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska podczas spotkania z zarządem Energa SA. Młodzi konstruktorzy z Pomorza za swoją kreatywność otrzymali tytuł Mistrzów Świata i prestiżową nagrodę Ranatra Fusca w zakończonych niedawno 37. Światowych Finałach Odysei Umysłu w USA.

W spotkaniu wzięła udział nie tylko zwycięska grupa, ale również trzy inne pomorskie zespoły startujące w światowym finale Odysei Umysłu w USA. Uczestnicy odebrali od Marioli Zmudzińskiej, wiceprezesa Zarządu Energa SA, gratulacje oraz nagrody ufundowane przez spółkę, która wcześniej wsparła wyjazd drużyn na finały do Stanów Zjednoczonych.

Fot. Energa
Fot. Energa

Innowacyjność i kreatywność, a także umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami to klucz do sukcesu zarówno w życiu, jak i w biznesie. Współpraca z zespołem, szukanie rozwiązań złożonych problemów, kreatywność i zaangażowanie to cechy najbardziej dzisiaj cenione przez pracodawców, m.in. takich jak Energa. Dlatego wspierać będziemy młodzież w ich twórczym rozwoju  ­– podkreśliła Mariola Zmudzińska, wiceprezes Zarządu Energa SA, gratulując sukcesu uczestnikom tegorocznej edycji Odysei Umysłu.

Gdańscy mistrzowie świata z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB najlepiej poradzili sobie z konkursowym zadaniem technicznym „Nowe życie rzeczy”, którego celem było samodzielne zaprojektowanie i zbudowanie pojazdu o samowystarczalnym napędzie zdolnego do przewiezienia dwóch członków drużyny oraz wykonania określonych zadań. Zwycięski pojazd został stworzony od podstaw z odpadów i części z recyclingu. Limit kosztów wynosił 450 zł, w związku z tym do napędu użyto silniczki od mechanizmów wycieraczek samochodowych, płyty MDF, czy nawet szczebelki od łóżeczek dziecięcych i fragmenty węża ogrodowego. Co ważne, aby spełnić wymogi konkursowe, pojazd musiał poruszać się zarówno do przodu, jak i do tyłu.

Treść nominacji do nagrody Ranatra Fusca:

„Ta drużyna wykazała się wyjątkową kreatywnością podczas projektowania swojego wehikułu. Stając naprzeciw dwóch par olbrzymich, bliźniaczych, koncentrycznych kół bez żadnej karoserii, jury musiało dwukrotnie przyjrzeć się konstrukcji, by rozgryźć jak ten niewiarygodnie unikatowy pojazd się porusza. Zawieszeni wewnątrz każdego z kół dwaj kierowcy działali precyzyjnie zsynchronizowani, poruszając koła wewnętrzne za pomocą silników elektrycznych w jednym kierunku w taki sposób, że obręcze zewnętrzne obracały się w kierunku przeciwnym, w cudowny sposób poruszając pojazd wprzód i wstecz. Ponadto, drużyna stworzyła wyrafinowaną, hydrauliczną rękę, w której każdy palec posiada połączenia stawowe, a sama ręka wykorzystuje system odprowadzania powietrza, aby zapewnić jak najmocniejszy uścisk. Prawdziwie niespotykane i ryzykowne rozwiązanie techniczne służące do przemieszczania się, a zadanie zostało wykonane w duchu pierwszego pojazdu Ranatra Fusca.”

Mariola Zmudzińska, wiceprezes Energa SA wręcza nagrody uczestnikom Odysei Umysłu (fot. Energa)
Mariola Zmudzińska, wiceprezes Energa SA wręcza nagrody uczestnikom Odysei Umysłu (fot. Energa)

W skład zwycięskiej drużyny weszli  uczniowie klas drugich Gimnazjum nr 33: Ada Pleszewska, Kinga Marszałkowska, Hania Golańska, Przemek Kvapil, Julian Zdunek, Wiktor Sawaryn, Marek Kudła, oraz trenerzy Dorota Hazuka-Furgalska, Paweł Romanowski oraz Rafał Stencel.

– Jesteśmy niesamowicie dumni z osiągnięć naszych gimnazjalistów. Zdobycie nagrody za wybitną kreatywność w gronie 830 zespołów z całego świata, bo tyle brało udział w tegorocznych finałach na Iowa State Univeristy, to dla młodzieży inspiracja i wielkie wyróżnienie. Udział i zwycięstwo w takich konkursach jak Odyseja Umysłu pozytywnie wpływa na rozwój osobisty, wiarę we własne możliwości i kształtowanie osobowości młodych ludzi, co ma kluczowe znaczenie w ich dalszym życiu. Ten niezwykły sukces drużyny nie byłby możliwy bez wsparcia takich firm jak Energa – uważa  Dorota Hazuka-Furgalska, trener zwycięskiej drużyny z Ośrodka DAMB.

Źródło: Energa

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Grupa Makurat nowym dealerem marki SsangYong w Gdańsku

Grupa Makurat została autoryzowanym przedstawicielem południowokoreańskiej marki SSangYong. Salon sprzedaży jak i serwis znalazły się …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *