wtorek , 16 kwietnia 2024
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Volvobanergrudzie2022750x200
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Volvobanergrudzie2022750x200
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow

Autodrom Pomorze – czyli tor wyścigowy w Pszczółkach

W miejscowości Pszczółki, około 25 kilometrów na południe od Gdańska, dobiega końca budowa nowoczesnego kompleksu, którego głównym punktem jest tor kartingowo-szosowy o długości 1047 metrów. Jest to pierwszy tego typu obiekt w północnej Polsce. 

Kompleks “Autodrom Pomorze” składa się z najdłuższego na Pomorzu toru kartingowo – szosowego o długości 1047 m o różnorodnej charakterystyce zakrętów i pochyleń. Wyposażony jest w sygnalizacje świetlną oraz możliwość pomiaru czasu przejazdu. Istnieje także możliwość zmiany konfiguracji (skrócenia) toru w zależności od potrzeb. Inwestor rozważa również możliwość przeprowadzenia na torze zawodów sportowych.

Zobacz również naszą relację: AUTODROM Pomorze już otwarty! 

Mat. inwestora
Mat. inwestora

Inicjatorzy budowy toru liczą na liczne imprezy sportowe na tym obiekcie. Starają się także o uzyskanie stosownych homologacji. Jeśli wszystko się powiedzie, pozwoli to na przeprowadzenie zawodów kartingowych być może już w przyszłym sezonie.

Tor wyścigowy Pszczółki-07890

Na terenie obiektu znajdą się również dwie płyty poślizgowe. Jedna w kształcie wycinka pierścienia, druga prostokątna, która pozwoli na ukazanie zachowania pojazdu w poślizgu nadsterownym, podsterownym i czterokołowym oraz umiejętność zapanowania nad pojazdem. Ponadto zainstalowane jest urządzenie destabilizujące tor jazdy pojazdu przed płytą poślizgową prostokątną, zaopatrzoną w kurtyny wodne. 

Tor wyścigowy Pszczółki-07898

Obiekt wyposażony jest także w tor ziemny przeznaczony do szkolenia jazdy pojazdami typu quad oraz plac manewrowy o wymiarach 100m x 20 m.

Autodrom Pomorze powstał przede wszystkim w celach szkoleniowych. Przeznaczony będzie dla wszystkich, którzy będą chcieli udoskonalić swoje umiejętności kierowania wszelkimi pojazdami.

Mat. inwestora
Mat. inwestora

Właścicielem i inicjatorem inwestycji jest Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego. Z założenia ma to być obiekt dostępny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Aktualnie nie jest jeszcze znany cennik usług oferowanych przez Autodrom Pomorze. Będzie również możliwość jego wynajęcia w celu organizacji prywatnych i firmowych, zamkniętych eventów. W tym celu Autodrom Pomorze zakupi 10 gokartów o mocy 9 KM, 4 quady, ciągnik siodłowy z naczepą oraz samochody osobowe.

Inwestycja powstała ze środków Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku. Planowany termin oddania obiektu do użytku to koniec lipca tego roku.

Tor wyścigowy Pszczółki-07888

Przypomnijmy, że pomysł budowy dużego, profesjonalnego toru wyścigowego w okolicy Gdańska jest od dłuższego czasu rozpatrywany. W tej chwili trudno ocenić czy powstanie mniejszego obiektu w Pszczółkach przyczyni się do realizacji ambitnego pomysłu powstania Narodowego Centrum Sportów Motorowych i Rekreacji czy całkowicie oddali ten zamysł.

Zobacz również: Narodowe Centrum Sportów Motorowych i Rekreacji w Gdańsku

Cieszy natomiast fakt, że w województwie pomorskim trend jest odwrotny niż w pozostałych rejonach kraju, gdzie obiekty takie jak tory wyścigowe są zamykane. Przykładem może tu być głośno komentowane w mediach zamknięcie toru w Lublinie, a także podobny pomysł związany z Torem Poznań.

 

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Grupa Plichta zbuduje nowy salon Kia w Olsztynie

W Tomaszkowie na południe od Olsztyna, przy obwodnicy miasta, powstanie nowy salon marki Kia. Inwestorem …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *