niedziela , 17 stycznia 2021
Strona główna / Wiadomości / MOTO Infrastruktura / Autodrom Pomorze – jedyny taki obiekt w regionie, świętuje swoje 5 urodziny

Autodrom Pomorze – jedyny taki obiekt w regionie, świętuje swoje 5 urodziny

Pięć lat temu, w bliskich Trójmiastu Pszczółkach, ziścił się sen wielu miłośników motoryzacji z Pomorza – powstał tam pierwszy i wciąż jedyny tor wyścigowy. Obiekt zwany Ośrodkiem Doskonalenia Techniki Jazdy Autodrom Pomorze rozpoczął działalność 24 lipca 2015 roku. Jaki był to czas? Czy szkolenia podnoszące umiejętności kierowców to norma czy wciąż jeszcze melodia przyszłości? Przypominamy historię 

Krótko o historii

ODTJ Autodrom Pomorze powołany został do życia na podstawie Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 16 stycznia 2013 r. w sprawie doskonalenia techniki jazdy. Rozporządzenie zakładało obowiązkowe szkolenie z doskonalenia techniki jazdy dla wszystkich osób, które zdały egzamin na prawo jazdy kat B (pomiędzy 4 a 8 miesiącem od uzyskania uprawnień).

W 2015 roku powstał 8 hektarowy obiekt, a przepisy nie weszły w życie. W konsekwencji należało szukać nowych pomysłów i rozwiązań na funkcjonowanie ośrodka.

Cały czas stawimy na rozwój. Promowanie sportu motorowego, nowe programy szkoleniowe to nasze cele. Nie zwalniamy, wręcz przeciwnie, włączamy piąty bieg – mówi Roman Nowak, Dyrektor PORD i ODTJ Autodrom Pomorze.

Zobacz również: Nasza relacja z otwarcia Autodromu Pomorze  w 2015 roku 

Co dziś Autodrom Pomorze ma do zaoferowania?

Najważniejszą gałęzią ODTJ są szkolenia. W ofercie znajduje się wachlarz szkoleń dla kierowców chcących poprawić swoje umiejętności. Z każdym rokiem zainteresowanie jest coraz większe. Co szczególnie cieszy, wielu kierowców ma też potrzebę samokształcenia. Sesje treningowe motocyklistów to już stały element w letnim harmonogramie. Podobnie sytuacja wygląda z tzw. Track Day.

Niezwykle cieszy mnie to, że w naszym społeczeństwie jest spory odsetek kierowców, którzy widzą potrzebę doszkolenia się, nieraz pomimo bardzo długiego stażu jako kierowca – zauważa Agnieszka Łobocka, Kierownik ODTJ Autodrom Pomorze.

Dodatkowo ODTJ realizuje szkolenia wynikające z przepisów. Można tu odbyć tzw. kwalifikację, czyli szkolenie dla przyszłych kierowców zawodowych lub zdobyć uprawnienia kierowcy pojazdów uprzywilejowanych.

Imprezy, pokazy, rozrywka

Autodrom Pomorze połączył szkolenia z integracją i rozrywką. W swoich eventach dla firm zawarł elementy edukacji (szkolenie z doskonalenia techniki jazdy) z elementami rywalizacji (wyścigi kartingowe) oraz zwyczajnie dostarcza adrenaliny (off-road i drift taxi).

Dodatkowo odbywa się tu mnóstwo imprez i pokazów motoryzacyjnych, począwszy od zawodów driftigowych poprzez przejazdy super samochodami, a na pokazach klasyków skończywszy.

Wielką popularności cieszą się też gokarty. Do dyspozycji gości, Ośrodek udostępnia pojazdy o mocy 9 KM, które mogą rozwinąć maksymalną prędkość 70 km/h.

Autodrom w liczbach

Ilość osób korzystających z usług ODTJ od 2015 do teraz:

  • Doskonalenie Techniki Jazdy – klienci indywidualni: 2898 osoby
  • Bezpieczna Flota: 3217 osób
  • Szkolenie w ramach kwalifikacji (kierowcy zawodowi kat. C i D): 6619 osób
  • Technika i taktyka jazdy – kandydaci na instruktorów i egzaminatorów: 481 osób
  • Kurs dla kandydatów na instruktora techniki jazdy: 138 osób
  • Liczba osób, które jeździły gokarami: 12952 osób
  • Wynajęcie obiektu/toru: 6364

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

[Gdynia.pl] Trasa Kaszubska rośnie w oczach

Trwa budowa Trasy Kaszubskiej w Gdyni. Choć śnieg solidnie przysypał Karwiny, Wielki i Kack i ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *