niedziela , 10 listopada 2024
Volvobanergrudzie2022750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
Fot. autoplaza.com.pl

Badanie techniczne i przegląd techniczny – czym się różnią?

Zazwyczaj zamiennie stosujemy nazwy badania i przeglądu technicznego. Warto jednak wiedzieć, że tak naprawdę są to inne czynności. Na czym wobec tego polega główna różnica?

O badaniach technicznych i przeglądach technicznych mówimy w kontekście sprawdzenia sprawności pojazdu oraz jego stanu technicznego. Odbywają się one jednak w innym zakresie oraz w innych zakładach.

Podstawowa różnica jest w tym przypadku zasadnicza – badanie techniczne ma za cel sprawdzenie, czy pojazd odpowiada wymogom prawnym w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, aby mógł być on dopuszczony do ruchu. Z kolei przegląd techniczny, który nazywany jest też przeglądem okresowym, prowadzony jest najczęściej w ASO producenta i pozwala na uzyskanie informacji o ogólnym stanie technicznym wozu. Dodatkowo w trakcie przeglądu wykonuje się też wymianę części eksploatacyjnych. Jeżeli szukasz ASO konkretnego producenta możesz wpisać w wyszukiwarkę chociażby “autoryzowany dealer Ford”  i bez problemu odnajdziesz najbliższy punkt.

Badanie techniczne

Przede wszystkim obowiązkowe badania techniczne w Warszawie czy w innym mieście – nie ma tutaj rejonizacji i można wybrać dowolną stację – potrzebne są w przypadku pojazdów używanych. Nie ma konieczności korzystania z badań technicznych dla nowych aut, które posiadają homologację. Pierwsze badanie techniczne wykonuje się dopiero w 3 lata po pierwszej rejestracji, drugie po 2 latach, a następne już nie później niż co rok.

Podczas badania technicznego sprawdza się:

  • identyfikację pojazdu
  • dodatkowe wyposażenie, na przykład instalacje LPG czy CNG
  • stan elementów: ogumienia, oświetlenia, hamulców, układu kierowniczego, wydechowego, nadwozia, zawieszenia, silnika, elementów bezpieczeństwa i dodatkowe wyposażenie

Przegląd okresowy

Częstotliwość przeglądów jest określana przez producenta zależnie od modelu auta i jego wersji silnikowej. W podstawowej wersji przegląd okresowy obejmuje wymianę oleju silnikowego i filtra oleju, ale także innych elementów w razie potrzeby, na przykład płynu chłodniczego, hamulcowego, świec, filtru powietrza.

Przeglądy okresowe samochodów nie są obowiązkowe, niemniej jednak bez ich przeprowadzania można utracić gwarancję na nowy samochód.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Ciężarówki na warsztat: odkryj możliwości profesjonalnej wyważarki do kół ciężarowych

Serwis kół i opon samochodów ciężarowych musi być doskonale wyposażony, by świadczone w nim usługi …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *