MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
Mat. prasowe

Co daje powłoka ceramiczna na samochód?

Obecnie lakiery samochodowe powstają na bazie wody. Są bezpieczne, przyjazne dla środowiska naturalnego i wyjątkowo nietrwałe. Różnice w trwałości nowych i starych powłok lakierniczych widać gołym okiem. Umiarkowanie zadbany lakier na kilkunastoletnim samochodzie prezentuje się nieporównywalnie lepiej niż niezabezpieczony na pojeździe kilkuletnim. Pragnąc zachować oryginalną estetykę i prezencję lakieru przez jak najdłuższy czas, kierowcy sięgają po różne systemy ochronne. Jednym z często wybieranych rozwiązań jest powłoka ceramiczna na samochód.

Czym jest powłoka ceramiczna?

Powłoki ceramiczne to preparaty dedykowane do ochrony lakieru samochodowego. Pod względem działania przypominają nieco woski samochodowe, przy czym są od nich nieporównywalnie trwalsze. Wosk w zależności od rodzaju utrzymuje się na lakierze do maksymalnie 6 miesięcy, podczas gdy w przypadku powłok ceramicznych zabezpieczenie zachowuje swoje właściwości nawet kilka lat.

Dlaczego warto ją nałożyć na samochód?

Powłoka ceramiczna na samochód pomaga chronić lakier na kilka sposobów. Na pierwszy plan wysuwają się jej właściwości hydrofobowe. Woda nie osiada na zabezpieczonej karoserii, ale po niej spływa. Hydrofobowość zmniejsza również podatność lakieru na zanieczyszczenia. Jako, że zanieczyszczenia nie są w stanie przylegać do karoserii mycie pojazdu jest znacznie łatwiejsze, a ryzyko jego zarysowania podczas usuwania uciążliwych zabrudzeń mniejsze.

Ceramika poprawia również właściwości antykorozyjne powłoki lakierniczej. Zabezpieczona karoseria jest bardziej odporna na chemię i ptasie odchody, a także szkodliwe oddziaływanie soli drogowej. Powłoka chroni również lakier przed bezpośrednim oddziaływaniem promieni słonecznych, dzięki czemu powłoka lakiernicza nie płowieje i jest mniej podatna na odbarwienia.

Dodatkową zaletą ceramiki na samochodzie jest lepsza prezencja lakieru. Powłoka ceramiczna wydobywa głębię koloru i nadaje mu połysk. Dzięki temu samochód świetnie się prezentuje, a po umyciu wygląda jak nowy.

Czy ceramika na samochodzie chroni przed zarysowaniami?

W opisach wielu produktów możemy spotkać się z informacją, jakoby powłoka ceramiczna chroniła karoserię przed uszkodzeniami mechanicznymi. W praktyce zakres ochrony przed zarysowaniami jest bardzo niewielki. Powłoka wpływa wprawdzie na twardość lakieru, ale nie uchroni przed obcierkami parkingowymi czy zarysowaniem kluczem.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Jak dobrać felgi do swojego auta?

Rozważając zakup nowych felg, nie musisz obawiać się, że proces ten okaże się zbyt skomplikowany. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *