niedziela , 28 listopada 2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
moto3m_Peugeot_750x200
moto3m_KIA_750x200
moto3m_Citroen_750x200
previous arrow
next arrow
Mat. prasowe

Co należy wiedzieć o kredycie samochodowym

Kredytowanie są najpowszechniejszą formą finansowania zakupów samochodów w Polsce. Transakcje finalizowane ostatecznie w dniu nabycia auta to zaledwie kilka procent całości obrotów w tym segmencie rynku. Mimo podobnej nazwy poszczególne produkty bankowe różną się od siebie sposobem spłaty, oprocentowania oraz wkładu własnego. W konsekwencji nieprzemyślana decyzja może skutkować np. wyższymi obciążeniami miesięcznymi. Jaki wybrać kredyt, na co zwrócić uwagę? Zastanówmy się wspólnie.

Kredyt samochodowy, kredyt celowy

Osoby, które na co dzień nie poruszają się w kręgach wielkiej finansjery, z pewnością pogubią się w opisach przeróżnych ofert banków i instytucji związanych z obrotem pieniędzmi.

Gwoli wyjaśnienia dodajmy, iż nazwa kredytu określa jego celowość. To ważna informacja, ponieważ część klientów posługuje się kredytami gotówkowymi, które z natury są droższe. Kredyt celowy przyznawany jest na określony w umowie cel i tylko tak może być spożytkowany. Z czego to wynika?

Otóż w większości przypadków zabezpieczeniem kredytów celowych jest owa rzecz, na której zakup powzięte zostało zobowiązanie. Innymi słowy, zabezpieczeniem kredytu samochodowego będzie właśnie zakupiony samochód. Stosowna adnotacja znajdzie się w dowodzie rejestracyjnym (cesja), która zostanie usunięta po spłacie zadłużenia.

Rodzaje kredytów samochodowych

Jak już wspomnieliśmy, jest kilka form kredytowania, mimo że wszystkie posługują się tą samą nazwą. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze.

Rodzaje kredytów:

  • Standardowy kredyt samochodowy;
  • Kredyt jednoratowy;
  • Kredyt balonowy.

Standardowy kredyt samochodowy

Odpowiednik kredytu gotówkowego. Przez okres, na jaki została zawarta umowa, kredytobiorca zobowiązuje się do regulowania zobowiązania w postaci rat kapitałowo-odsetkowych. Zwykle odbywa się to w cyklu miesięcznym. Szanse na otrzymanie kredytu zwiększa tzw. wkład własny, natomiast umowa podpisywana jest czas określany w miesiącach.

Kredyt jednoratowy

Coraz częściej spotykany rodzaj kredytowania, wymagający od kupującego wkładu własnego, którego wysokość wskazana jest w nazwie kredytu.

Kredyt samochodowy 50/50 lub 60/40 oznacza, iż przyszły posiadacz pojazdu będzie mógł opuścić salon wymarzonym autem po wpłaceniu odpowiednio: 50% lub 60% ceny detalicznej. Pozostałą część w formie jednej i ostatniej raty spłaci w terminie zawitym w umowie kredytowej. Największą zaletą takiego rozwiązania jest to, że kredyt nie jest oprocentowany.

Kredyt balonowy

Jest podzielony na trzy części. Na początku należy wpłacić wkład własny np. 10% wartości auta. Pozostała część zobowiązania zostaje rozłożona na raty. Wszystkie są równe prócz ostatniej, która jest największa i wynosi od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent wartości samochodu.

Okres kredytowania mieści się w przedziale od 24 do 60 miesięcy. Kredytowane auto można wymienić na nowe już po upływie 3 lat.

Gdzie wziąć kredyt na samochód?

Najwygodniej i najpraktyczniej będzie skorzystać z finansowania zakupu w miejscu, gdzie został on dokonany. W przypadku korzystania z usług platformy internetowej oferującej sprzedaż samochodu dobrze jest sprawdzić, czy w swoim portfolio ma ona usługi finansowe. Dzieje się tak w przypadku np. Carvago, który poza zapleczem technicznym ma w swoim pakiecie także obsługę kredytów dzięki współpracy z uznanymi instytucjami finansowymi. Daje to gwarancję, że produkty kredytowe są aktualne, uwzględniające potrzeby i wygodę klientów.

Formalności odbywają się za pośrednictwem sieci internetowej, a czas ich trwania wynosi najczęściej tylko kilkanaście minut. Pozostaje życzyć udanych zakupów.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Nie tylko lokalizator GPS do samochodu. Oto dlaczego warto wybrać profesjonalny ekosystem i pakiet usług SaaS

Urządzenia do śledzenia pojazdów mają spore grono fanów. Doceniają je na przykład firmy działające w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *