Slider

Coraz bliżej końca budowy Autostrady A1. Podpisano umowę na realizację pierwszego z pięciu odcinków A1 do granicy z Czechami

Fot. GDDKiA
Fot. GDDKiA

Podróż z Gdańska do granicy z Czechami w około pięć godzin? Stanie się to możliwe w 2022 roku. Dziś rozpoczynamy domykanie brakującej części autostrady A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową. Podpisano właśnie umowę na realizację blisko 17 km tej trasy, od granic z woj. łódzkim do powstającej obwodnicy Częstochowy.

To ostatni fragment A1 na terenie woj. śląskiego i jednocześnie pierwsze z pięciu zadań na jakie podzielono realizację budowy autostrady A1 Tuszyn – Częstochowa. Do końca sierpnia planujemy podpisać umowy na trzy kolejne odcinki a we wrześniu na ostatni fragment. Tym samym wykonawcy będą przygotowywać dokumentację projektową dla całej ponad 80-kilometrowej trasy, a po uzyskaniu decyzji zezwolenia na realizację inwestycji drogowej rozpoczną fizycznie budowę w terenie.

Wykonawcą blisko 17-kilometrowego odcinka A1 od gr. woj. łódzkiego – do węzła Częstochowa Północ jest firma Polaqua, wartość robót w systemie projektuj i buduj to ok. 596,5 km. Planowana data zakończenia robót to połowa 2022 r. (35 miesięcy bez okresów zimowych od 15.12 do 15.03). W ramach inwestycji w śladzie obecnej DK1 powstanie dwujezdniowa autostrada z trzema pasami ruchu i pasami awaryjnymi, o nawierzchni z betonu cementowego.

Zbudowany zostanie węzeł Mykanów (dawniej Kościelec), 16 obiektów inżynierskich (most, cztery wiadukty w ciągu autostrady, cztery wiadukty nad autostradą, trzy duże przejścia dla zwierząt i cztery przejazdy gospodarcze), urządzenia ochrony środowiska, oświetlenie drogowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przebudowane lub zbudowane od nowa zostaną również sąsiadujące drogi, infrastruktura pieszo-rowerowa.

Autostrada A1 to jedyna droga klasy A o przebiegu południkowym, która przecina całe terytorium Rzeczypospolitej. Jest przy tym częścią składową Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) oraz priorytetowego projektu „Autostrada Gdańsk – Brno/Bratysława – Wiedeń”. Tworzy główny szlak komunikacyjny łączący Trójmiasto z czeską granicą w Gorzyczkach, a pośrednio także z Toruniem, Łodzią i Katowicami. Ułatwi dostępu do polskich portów przedsiębiorcom z Czech, Słowacji czy Węgier, a w efekcie rozwój rodzimej gospodarki.

A1 od w. Tuszyn do obw. Częstochowy o długości ok. 81 km i łącznej wartości ok. 3,7 mld zł (w tym m.in.: prace budowlane, odszkodowania za nieruchomości, nadzór)

Odc. A węzeł Tuszyn – węzeł Piotrków Trybunalski Południe, długość ok. 15,9 km

7 czerwca wybrano najkorzystniejszą ofertę konsorcjum Budimex i Strabag (wartość 478,9 mln zł), trwa kontrola uprzednia przetargu prowadzona przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, po jej zakończeniu podpisanie umowy (lipiec / sierpień)

Odc. B w. Piotrków Trybunalski Południe – Kamieńsk, ok. 24,2 km

12 lipca wybrano najkorzystniejszą ofertę konsorcjum: Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia oraz MIRBUD (wartość 687 mln zł), po upływie 10 dni i braku odwołań dokumenty przetargowe trafią do kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (trwa ok. 30 dni), po jej zakończeniu podpisanie umowy (koniec sierpnia )

Odc. C Kamieńsk – Radomsko, ok. 16,7 km

Wpłynęły cztery oferty (od ok. 573,1 mln zł do 655,4 mln zł), kończy się procedura przetargowa, wkrótce wskażemy najkorzystniejszą ofertę (planowane podpisanie umowy początek września)

Odc. D Radomsko – gr. woj., ok. 7 km

12 lipca wybrano najkorzystniejszą ofertę firmy Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR (wartość 338,3 mln zł), po upływie 10 dni i braku odwołań dokumenty przetargowe trafią do kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (trwa ok. 30 dni), po jej zakończeniu podpisanie umowy (koniec sierpnia)

odc. E gr. woj. łódzkiego – w. Rząsawa, ok. 16,9 km

16 maja  wybrano najkorzystniejsza ofertę, zakończyła się kontrola prezesa UZP, 23 lipca br. podpisanie umowy na realizację z firmą POLAQUA (ok. 596,5 mln zł).

Źródło: GDDKiA

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Odświeżony Lexus LS z wizytą w Lexus Trójmiasto

LS to model, który zapoczątkował istnienie marki Lexus. Kryje się pod nim cała idea i …

2 komentarze

  1. Jest szansa aby naprawić S8 czyli faktycznie planowana S8 obok Piotrkowa i Bełchatowa:

    Przekaż, podaj dalej ten wpis:
    Popierajmy o przedłużenie S12 do obwodnicy Bełchatowa nawet w formie jak wygląda teraz obwodnica Bełchatowa. W powiązaniu z wschodnią obwodnicą skomunikuje to dobrze region. Odciąży drogę przez Majków, Gomulin, Woźniki, Mzurki, Huta, Dobrzelów, na której już robią się drobne korki i jazda tą drogą staje się uciążliwa. Najuciążliwszy przejazd przez centrum Gomulina, w pobliżu sklepy, szkoła. Trzeba bardzo uważać.
    http://i67.tinypic.com/16gwkn4.png
    Optujmy żeby nie było tak jak teraz jest z S8 gdzie urywa się w szczerym polu a powinna zostać przedłużona do Tomaszowa Mazowieckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *