sobota , 16 października 2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow
Mat. prasowy

Czas pracy kierowcy – co należy wiedzieć o jego ewidencji?

Bezpieczeństwo transportu osób, ale również towarów, nakłada na kierowców pewne normy i ramy, których zobowiązani są przestrzegać. Jedną, a być może główną spośród tych ram, jest czas pracy. Wiele osób zapewne pomyśli: jazda samochodem dostawczym czy ciężarowym może być ciekawą przygodą, więc będę jeździł, ile dusza zapragnie.

Nie do końca. Czas pracy kierowcy określa odpowiednia ustawa. Przepisy powstały między innymi w celu zminimalizowania ryzyka wypadków w wyniku przemęczenia z powodu spędzania zbyt dużej liczby godzin „za kółkiem”. Ich przestrzeganie obowiązuje nie tylko kierowców zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, ale także tych, którzy prowadzą własne przedsiębiorstwa. Nieprzestrzeganie przepisów w tym zakresie może zakończyć się karą zarówno dla kierowcy, jak i pracodawcy, któremu podlega.

Co wchodzi w skład czasu pracy kierowcy?

Czas pracy kierowcy obejmuje faktyczne przebywanie w trasie za kierownicą, ale również szereg pobocznych czynności, mniej lub bardziej bezpośrednio związanych z kierowaniem pojazdem. Do tych zadań zalicza się m. in. załadunek oraz rozładunek transportowanych towarów.

Kolejnym elementem wchodzącym w zakres pracy, a zatem wpływającym na jej czas, jest udzielenie przez kierowcę będącego przewoźnikiem osób pomocy tym, którzy potrzebują dostać się na pokład, ale nie są w stanie wejść do pojazdu samodzielnie. Przykładowo, to na kierowcy spoczywa obowiązek rozłożenia równi pochyłej, kiedy do autobusu chce dostać się osoba jeżdżąca na wózku inwalidzkim.

Czas pracy licz z Inelo

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców odpowiada na potrzeby rynku związane z ewidencją czasu pracy kierowców, w tym wdrażania właściwego oprogramowania dla transportu i technologii informatycznych. Producentem nie tylko programów, ale również sprzętu elektronicznego niezbędnego do poprawnej i szczegółowej ewidencji czasu pracy jest Inelo. Więcej o producencie i oferowanych usługach dowiesz się, klikając w ten link: https://inelo.pl/produkty/czas-pracy-kierowcy/.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Przywrócić czystość i blask wnętrzu – testujemy autokosmetyki od CarStyle.pl

Czyste wnętrze samochodu poprawia komfort podróżowania i przebywania w nim, ale świadczy też o właścicielu. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *