sobota , 22 stycznia 2022
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner British Auto Zdunek 750x200
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner British Auto Zdunek 750x200
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_XC60
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_Peugeot_750x200
moto3m_KIA_750x200
moto3m_Citroen_750x200
previous arrow
next arrow
Mat. prasowe

Czy można zmienić numer VIN?

Zmiana numeru VIN jest możliwa, ale tylko w niektórych przypadkach. Jak przebiega i z jakimi kosztami się to wiąże? Numer VIN to jedna z najważniejszych metod identyfikacji pojazdu. Jest on unikalny i przypisany do jednego samochodu, dzięki czemu okazuje się ważnym źródłem wiedzy na jego temat. Korzystając z wyszukiwarek, możecie dowiedzieć sporo o jego historii oraz stanie prawnym. VIN służy również policji, ubezpieczycielom i organom administracji państwowej. W tym świetle jego zmiana wydaje się nierealna. Możliwość łatwej manipulacji numerem dawałaby ogromne możliwości wszelkiej maści oszustom i złodziejom.

W wyjątkowych sytuacjach zmiana numeru VIN jest jednak możliwa. W tym artykule opisujemy powody uprawniające właściciela samochodu do przeprowadzenia takiej operacji oraz wyjaśniamy, jak dokładnie ona przebiega. Dowiecie się też z niego, dlaczego tak rygorystyczne przepisy są potrzebne, w jaki sposób złodzieje mogą manipulować VIN-em kradzionych aut i jak nie dać się nabrać na stosowane przez nich sztuczki.

Zmiana numeru VIN. Kiedy jest możliwa i jak ją przeprowadzić?

Zmiana VIN jest możliwa tylko i wyłącznie w przypadku, gdy numery znajdujące się na nadwoziu auta ulegną uszkodzeniu w takim stopniu, że jego odczytanie będzie niemożliwe. Może to być wynikiem nieumiejętnie przeprowadzonych napraw, aktów wandalizmu lub kolizji drogowych. Zanim jednak zwrócicie się do urzędu o wydanie nowego numeru VIN, stare tabliczki muszą być obejrzane przez rzeczoznawcę z PZMot. Ten oceni, czy nie noszą one śladów żadnych działań o nielegalnym charakterze oraz czy nie pochodzą z innego pojazdu.

Dysponując jego opinią – za którą zapłacicie około 200 złotych – możecie udać się do wydziału komunikacji odpowiedniego urzędu i złożyć wniosek o wydanie decyzji dotyczącej nadania pojazdowi nowego numeru VIN. Ten krok wiąże się z kolejnymi kosztami, które, w zależności od miasta, mogą wynosić od 10 do 50 złotych, chociaż w niektórych urzędach opłata nie jest pobierana. Decyzję otrzymacie najpóźniej po upływie tygodnia roboczego.

Ostatni etap to wizyta w okręgowej stacji kontroli pojazdów. Uzbrojeni w komplet dokumentów, możecie poprosić posiadającego odpowiednie uprawnienia diagnostę, by ten „wbił” nowy numer VIN. Koszt to około 100 złotych. Po zmianie będzie miał on inną, krótsza formę, składając się z 12 cyfr. Niezbędna oczywiście będzie też zmiana dowodu rejestracyjnego, na którą wydacie około 70 złotych.

Czy numer VIN jest prawdziwy? Jak złodzieje ukrywają tożsamość auta?

Mimo obwarowań, przestępcy znajdują sposoby na to, by wystawić kradzione samochody ze sfałszowanym numerem VIN. W tym celu mogą na przykład wyszukać podobne auto na parkingu, a następnie spisać z niego VIN. Inna metoda to kradzież auta, rozebranie go na części, a następnie podrzucenie ramy w miejscu, gdzie ta zostanie znaleziona przez policję. Potem przestępcy ją odkupują i ponownie montują podzespoły, zyskując „czysty”, niefigurujący w spisie aut kradzionych samochód.

Sposobem na uniknięcie takich problemów jest korzystanie z dekoderów VIN, dzięki którym poznacie między innymi historie kolejnych rejestracji i kradzieży, a także dowiecie, się, do jakiej wersji wyposażeniowej lub silnikowej należy samochód. Bardzo często w ten sposób udaje się udaremnić nawet najbardziej misterne plany złodziei.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Jeździsz bez „prawka”? Ubezpieczyciel wystawi ci rachunek za wypadek…

W 2020 roku prawo jazdy straciło 106,7 tys. kierowców, z czego większość to posiadacze uprawnień …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *