środa , 19 stycznia 2022
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_XC60
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_Peugeot_750x200
moto3m_KIA_750x200
moto3m_Citroen_750x200
previous arrow
next arrow
mat. prasowe

Czy opłaca się inwestować w opony całoroczne?

Większość z kierowców posiada dwa komplety aut do swojego auta: letnie oraz zimowe. Dedykowane jest dla nich również trzecie rozwiązanie w postaci opon całorocznych. To z pewnością duża wygoda, ponieważ nie wiąże się z wymianą ogumienia co każdy sezon. Czy jednak tego rodzaju opony, aby na pewno dobrze sprawdzą się przez cały rok? Sprawdźmy, czy warto w nie zainwestować.

Dlaczego zmiana opon jest konieczna?

Z pewnością nie brakuje osób, które zupełnie ignorują zmianę opon i przez cały rok jeżdżą na zimówkach lub oponach letnich. Warto więc sobie uświadomić, dlaczego jest to duży błąd. Po pierwsze opony letnie mają gwarantować zwiększoną dynamikę jazdy, a poza tym są dostosowane do jazdy w plusowych temperaturach. Jazda w warunkach zimowych sprawia, że stają się one sztywniejsze, a co za tym idzie, nie są dostosowane do zaśnieżonych dróg. Droga hamowania także może się wówczas wydłużać, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Podobnie wygląda kwestia całorocznej jazdy na zimówkach. Bieżnik opon zimowych zużywa się znacznie szybciej, a przyczepność spada, czego efektem jest gorsza stabilność. Jeżeli więc nie chcemy zmieniać opon co sezon, wybierzemy specjalne opony całoroczne.

Opony całoroczne – charakterystyka

Oponom całorocznym stawiane są bardzo wysokie wymagania, muszą przecież poradzić sobie w niezwykle różnorodnej skali temperatur, bo nawet od -10 do +30 stopni Celsjusza. Co więcej, powinny radzić sobie z lodem, z błotem pośniegowym, a także z jazdą w jesiennej burzy. Czy to w ogóle możliwe? Z pewnością znalezienie opon całorocznych, które dorównują oponom sezonowym, stanowi nie lada wyzwanie. Jak się jednak okazuje niektóre ich parametry kształtują się na bardzo dobrym poziomie, a niekiedy nawet na lepszym niż np. w przypadku opon letnich, dotyczy to zwłaszcza krótszej drogi hamowania.Jeszcze kilka lat temu producenci ogumienia całorocznego nie zapewniali dobrego wyboru pod tym względem, jednak obecnie asortyment opon całorocznych prezentuje się całkiem przyzwoicie.

Komu dedykowane są opony całoroczne?

Nie w każdym przypadku opony całoroczne będą dobrym rozwiązaniem. Nie poleca się ich kierowcom, którzy rocznie pokonują bardzo dalekie trasy (mniej więcej powyżej 30-40 tys. kilometrów) oraz stawiają na dynamiczną jazdę. Dlaczego tak się dzieje? Trwałość opon całorocznych określa się zazwyczaj na poziomie do 60 tys. kilometrów, co oznaczałoby ich zmianę przynajmniej co dwa sezony, a to wiąże się z dużym wydatkiem. Z tego też względu dedykowane są one przede wszystkim kierowcom, którzy poruszają się głównie po mieście i rocznie pokonują do 20 tys. kilometrów.

Czy warto korzystać z opon całorocznych?

Wiele zależy od tego, jakie właściwie mamy wymagania. Jeżeli nie chcemy co sezon wymieniać opon i inwestować w dwa lepszej jakości komplety, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okażą się opony całoroczne takie jak https://www.sklepopon.com/opony/caloroczne, gdyż zapewniają wygodę i niższą cenę. Jeżeli jednak często wyruszamy w dłuższe trasy, to lepiej z nich zrezygnować, oszczędności wówczas nie odczujemy, a znacząco mogą pogorszyć się warunki jazdy. Jeżeli chodzi o wybór opon rocznych, to niewiele różni się on od ogumienia sezonowego, nadal wśród najważniejszych parametrów wymienia się indeks prędkości, indeks nośności, drogę hamowania czy poziom hałasu emitowany na zewnątrz. W celu porównania konkretnych modeli, warto zwrócić uwagę na etykietę unijną, gdzie znajdują się wszystkie najważniejsze informacje.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Jeździsz bez „prawka”? Ubezpieczyciel wystawi ci rachunek za wypadek…

W 2020 roku prawo jazdy straciło 106,7 tys. kierowców, z czego większość to posiadacze uprawnień …

2 komentarze

  1. No pewnie, że się opłaca, ale jak się kupi jakieś naprawde porządne, a takie można znaleźć chociażby w firmie RING auto premio w Gdańsku. Osobiście polecam.

  2. Teraz coraz więcej kierowców przesiada się na opony całoroczne. Myślę, że jest to mądrzejsza inwestycja ponieważ obecnie opony całoroczne mało co odbiegają od sezonowych. Sam w tym roku założyłem sobie całoroczne Yokohamy 4S AW21 i jestem zadowolony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *