Samochody zasilane energią elektryczną, dzięki swojej (jeszcze) stosunkowo niewielkiej popularności, wciąż traktowane są “promocyjnie” przez przepisy krajowe i miejscowe w zakresie korzystania z infrastruktury drogowej. I tak samochody elektryczne mogą np. w pełni legalnie korzystać z BUS pasów, a hybrydy typu Plug-In można zaparkować w Trójmieście bezpłatnie. Trzeba jednak spełnić pewne wymagania.
W przypadku każdego z wymienionych miast, trzeba złożyć stosowny wniosek. Ponadto, aby skorzystać z przywilejów parkowania w Sopocie, trzeba być jego mieszkańcem.
Każde z miast inaczej podchodzi do tego tematu, a szczegóły wyjaśniamy poniżej.
Gdańsk
W Gdańsku za darmo zaparkują posiadacze tylko samochodów hybrydowych typu Plug-In (PHEV). Pojazd taki musi być zgodny w rozumieniu art. 2 pkt. 13 Ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych potocznie zwanych pojazdami hybrydowymi PHEV, czyli z możliwością ładowania akumulatorów ze źródła zewnętrznego – PHEV = Plug-In Hybrid Electric Vehicle.
Wydanie karty zerowej stawki opłaty upoważnia do bezpłatnego parkowania pojazdu hybrydowego PHEV na miejscach postojowych zlokalizowanych na drogach publicznych w Strefie Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefie Płatnego w Gdańsku.
Wniosek (do pobrania TUTAJ), wraz z kserokopią dowodu rejestracyjnego (lub innego dokumentu poświadczającego rodzaj napędu gdy nie wynika on wprost z zapisów w dowodzie rejestracyjnym) złożyć należy bez opłat skarbowych i administracyjnych w Biurze GZDiZ w Dziale Parkowania, w Gdańsku przy ulicy Partyzantów 36, budynek B, pokój 10 w dniach: pn. – pt. od 7:00 do 15:00.
Do wglądu należy przedłożyć także oryginały wyżej wymienionych dokumentów.
Kartę zerowej stawki opłat wydaje się na numer rejestracyjny i markę pojazdu, na okres nie przekraczający terminu badania technicznego określonego w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
Karta zerowej stawki opłat dotyczy sektorów – Główne Miasto (na którym obowiązują identyfikatory na wjazd do Strefy Ograniczonej Dostępności), Stare Miasto, Długie Ogrody, Młode Miasto, Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Politechnika, Aniołki, Oliwa, Przymorze, Jelitkowo (lipiec – sierpień).
Karta zerowej stawki opłat upoważnia do zgodnego z przepisami o ruchu drogowym postoju pojazdu na płatnym miejscu parkingowym, lecz nie uprawnia do zastrzegania stałego miejsca postoju i nie stanowi podstawy do jakichkolwiek roszczeń z tytułu braku wolnych miejsc postojowych.
Kartę zerowej stawki opłat należy umieścić za przednią szybą pojazdu na desce rozdzielczej w sposób eksponujący widoczne zabezpieczenia karty oraz umożliwiający odczytanie jej numerów i dat ważności przez kontrolera.
Sopot
Zerowa stawka opłaty w ramach bezpłatnej karty abonamentowej za postój pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania przysługuje mieszkańcom tejże Strefy, tj. osobom fizycznym, które wykażą tytuł prawny do zamieszkiwania w lokalach mieszkalnych usytuowanych przy ulicach objętych SPP lub ulicach przyległych do SPP na jeden ich prywatny pojazd.
Dotyczy to pojazdów samochodowych, zasilanych energią elektryczną i pojazdów hybrydowych. Karta wydawana jest na wniosek właściciela/użytkownika w/w pojazdu, który wykaże tytuł prawny do zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym zlokalizowanym w Sopocie.