niedziela , 14 kwietnia 2024
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
Mat. prasowe

Czym kierować się podczas konserwacji skórzanej tapicerki przed zimą?

Tapicerka skórzana to ozdoba wnętrza pojazdu, pod warunkiem, że jest zadbana. Przez kierowców jest uznawana za symbol prestiżu i aut klasy premium. Ma także wiele zalet praktycznych. Niestety, jest podatna na zużycie, zwłaszcza zimą. Warto więc o nią odpowiednio zadbać i regularnie konserwować.

Dlaczego tapicerka skórzana w aucie ulega uszkodzeniom?

Skóra to materiał naturalny, cechuje go ponadprzeciętna wytrzymałość. Jednak z biegiem czasu może ulegać uszkodzeniom. Widać to zwłaszcza w przypadku fotela kierowcy, szczególnie w pojazdach użytkowanych na krótkich odcinkach. Częste wsiadanie i wysiadanie powoduje ocieranie się odzieży o tapicerkę i prowadzi do ścierania się wierzchniej warstwy lakieru, chroniącego skórę. Gdy ten już się zetrze, wtedy osłabieniu ulega sam materiał. Ostatecznie tapicerka pęka w miejscu przetarcia, co wygląda nieestetycznie i jest drogie w naprawie.

Zimą do uszkodzeń dochodzi jeszcze łatwiej. Wystające elementy ubrań, takie jak zamki albo paski, ocierają się o fotel i boczki drzwi. Namarznięta skóra jest mało sprężysta i często poddaje się takiemu traktowaniu.

Jak wydłużyć trwałość skórzanej tapicerki?

Mat. prasowe

Utrzymanie skórzanego poszycia foteli i boczków drzwi w dobrej kondycji polega głównie na ich okresowej konserwacji. Przynajmniej raz w roku fotele wypada gruntownie wyczyścić, a co jakiś czas, przy okazji odkurzania wnętrza – potraktować środkiem do tapicerki skórzanej. Pokryje on powierzchnię warstwą wosku, nawilży i nada blasku. Dobrze utrzymana skóra na fotelach z pewnością zwróci się przy sprzedaży auta – jest to niewątpliwy atut w negocjacjach z potencjalnym kupcem, dlatego warto przyłożyć się do dbania o wnętrze pojazdu.

Czym czyścić skóry w aucie – podpowiadamy

Mat. prasowe

Kompleksowo czyszcząc fotele warto użyć do tego zwykłego, szarego mydła. Jest ono neutralne dla skór, więc z pewnością ich nie uszkodzi. Jednak czas na gruntowne mycie najlepiej zarezerwować na sezon letni, ewentualnie wczesną jesień. Silne zabrudzenia można potraktować ściereczkami do trudnych plam. Po wszystkim zaś dobrze jest natrzeć tapicerkę balsamem do skór 3 w 1. Pokryje on powierzchnię foteli warstwą ochronną.

Zimą sprawa nie jest tak prosta – temperatury rzadko pozwalają na wielogodzinne pucowanie pojazdu. Wtedy dobrze jest zainwestować w odpowiednie akcesoria samochodowe. Przydadzą się ścierki z mikrofibry – materiał ten jest delikatny dla powierzchni i dobrze chłonie zabrudzenia. Nadaje się też do nanoszenia kosmetyków. W sezonie zimowym warto mieć w aucie pod ręką ściereczki do tapicerki skórzanej, które pomogą na bieżąco usuwać zabrudzenia. Jeszcze jesienią zaś warto spryskać fotele preparatem do konserwacji tapicerki skórzanej w aerozolu. Nawilży on powierzchnię materiału i uchroni przed pękaniem oraz działaniem czynników szkodliwych, jak np. promieniowanie UV. Więcej informacji i przyborów samochodowych dostarczy portal moje-auto.pl.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Powierz Porsche z rocznika 2015 i starsze specjalistom z serwisu Porsche Centrum Sopot – przegląd za 99 zł

W marcu Porsche Centrum Sopot zaprasza na przegląd techniczny dla aut z 2015 roku i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *