poniedziałek , 4 grudnia 2023
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow
mat. prasowe

Czyszczenie felg aluminiowych – jakich środków używać, aby zawsze wyglądały jak nowe?

Aluminiowe felgi potrafią mieć znaczny wpływ na wygląd całego samochodu. W zależności od ich designu mogą nadać sportowego lub -przeciwnie, eleganckiego czy wręcz dostojnego charakteru. Problemem felg wykonanych z lekkich stopów metali jest fakt, że najczęściej są one jasne i wystarczy wjechać w niewielką kałużę, żeby się ubrudziły, a już po kilku dniach, całkowicie straciły estetyczny wygląd. Jakich środków używać do czyszczenia felg aluminiowych i czy warto zaopatrzyć się w specjalne akcesoria do nich?

Regularne czyszczenie felg aluminiowych

Podstawą efektownego wyglądu felg aluminiowych jest ich regularne mycie. Nawet najlepiej zaprojektowane felgi nie będą wyglądały dobrze, gdy będą zabłocone i pochlapane. Takich zabrudzeń nie da się uniknąć, ale gdy pogoda już się poprawi i znikną kałuże, warto oczyścić felgi. Z błota i piasku najlepiej felgi aluminiowe wyczyścić myjką ciśnieniową, która szybko spłucze brud. Jeśli po tym zabiegu na felgach nadal pozostaną zacieki, najlepiej sprawdzi się zwykła woda z mydłem i gąbka lub ściereczka. Takim zestawem na pewno da się usunąć zanieczyszczenia, które powstały w wyniku codziennej eksploatacji. Po spłukaniu felgi będą wyglądały jak nowe. Koniecznie trzeba jednak pamiętać o tym, że felgi w trakcie jazdy nagrzewają się, między innymi od hamulców oraz opon. Myć je wolno dopiero, gdy będą już wystudzone, bo inaczej może to źle wpłynąć na ich lakierowaną powłokę.

Środki do czyszczenia felg aluminiowych – tylko na najbardziej uciążliwe zabrudzenia

Na rynku dostępnych jest wiele środków do czyszczenia felg aluminiowych, jednak należy używać ich z rozwagą. Najczęściej stworzone są na bazie kwasów lub innych substancji chemicznych, które w dużych ilościach mogą zaszkodzić, a nie pomóc. Dodatkowo używane w nadmiarze, mogą być szkodliwe dla skóry czy środowiska. Niemniej jednak są sytuacje, w których środki do czyszczenia felg aluminiowych są niezbędne. Pomagają bowiem usunąć trwałe i uciążliwe zabrudzenia, które powstały na przykład od smoły, która była używana podczas zmiany opon. Trudne w usunięciu zacieki mogą powstać również od płynu hamulcowego. Jeśli takie się pojawią, można skorzystać na przykład z takiego środka do czyszczenia felg aluminiowych.

Ostrożnie wybieraj akcesoria i szczotki do felg

W utrzymaniu felg w czystości mogą pomóc różne akcesoria, między innymi szczotki do felg. Wybierając je, trzeba jednak koniecznie pamiętać, aby nie były zbyt szorstkiego i twarde, bo oprócz zmycia brudu, zostawią również na delikatnej powierzchni felgi rysy. Trzeba jednak gruntownie zastanowić się, czy opłaca się wydawać więcej na specjalną szczotkę, lub myjkę skoro szmatka z mikrofibry, czy też zwykła gąbka poradzą sobie równie dobrze. Bez względu na akcesoria, utrzymanie felg w czystości jest bardzo ważne w kwestii prezencji samochodu. Myte regularnie będą wymagały tylko kilku minut pracy, a w razie konieczności, zawsze można wspomóc się środkami do czyszczenia felg aluminiowych.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Jakie narzędzia do warsztatu warto kupić?

Wyposażenie warsztatów samochodowych to nie lada wyzwanie, do którego należy podejść z dużą dozą cierpliwości …

Jeden komentarz

  1. Felgi najlepiej czyści się deironizerem. Ja używam K2 Roton i jestem bardzo zadowolony. http://bit.ly/blog_K2_deironizer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *