Slider
Slider

„Dekalog Kierowcy” – apel policji i duszpaszterstwa na rzecz bezpieczeństwa na drogach

Do Apelu o bezpieczną i kulturalną jazdę, zgodną z przepisami prawa, przyłącza się obok Krajowego Duszpasterstwa Kierowców również Policja, która na co dzień czuwa nad porządkiem i bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Wykonując swoje obowiązki policjanci bardzo często mogą zaobserwować sytuacje, w której błąd kierowcy kosztuje życie.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przy bramkach zjazdowych z Autostrady A1 w Rusocinie, przedstawiciele policji zaprezentowali „Przykazania dla kierowców”:

1.Nie będziesz egoistą na drodze.
2.Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
3.Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować.
4.Szanuj pieszych.
5.Nie zabijaj – bądź trzeźwy.
6.Zapnij pasy – będziesz bezpieczny.
7.Nie bądź brawurowy w prędkości.
8.Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
9.Pomagaj potrzebującym na drodze.
10.Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej Policji.

Policja AmberOne-00994

Największym problemem kierowców na pomorskich drogach, który często prowadzi do kolizji jest nieuwaga  i brak uprzejmości wobec innych uczestników ruchu drogowego. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami. Zapominają o kierunkowskazach, wyprzedzają w niedozwolonych miejscach, przekraczają prędkość i zatrzymują się w miejscach do tego nieprzeznaczonych.  To właśnie ten brak poszanowania dla innych uczestników ruchu prowadzi do sytuacji niebezpiecznych, czasami tragicznych – zauważa mł. asp. Joanna Skrent z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku

Często przyczyną kolizji jest także nie zachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu. Może wówczas dojść do najechania na tył samochodu jadącego przed nami. To z tego typu kolizjami mamy najczęściej do czynienia na obwodnicy i autostradzie. Dlatego apelujemy, nie tylko o przestrzeganie obowiązujących przepisów, ale także o zwykłą kulturę jazdy i szanowanie innych kierowców – dodaje.  

Źródło: KWP

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Poważne utrudnienia na Obwodnicy Trójmiasta na w. Gdynia Wielki Kack

W związku z budową drogi ekspresowej S6 tzw. Trasy Kaszubskiej i rozbudową węzła Gdynia Wielki …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *