środa , 20 października 2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow

DeLorean DMC-12

DeLorean DMC-12 to jeden z tych wyjątkowo rzadkich i unikalnych samochodów, który od czasu do czasu można spotkać na Trójmiejskich drogach. Egzemplarz prezentowany na zdjęciach prawdopodobnie pochodzi z Sopotu, co sugerują tablice rejestracyjne. Zarejestrowany jest jako samochód zabytkowy, a sfotografowany został minionej nocy w Gdańsku.

Miłośnicy kina znają zapewne znają ten samochód z filmów serii „Powrót do przyszłości”. Niewątpliwie udział w nim przysporzył mu wielu sympatyków, a z całą pewnością odpowiada za 90% rozpoznawalności tego auta.

Często mówi się o nim, jako o amerykańskim klasyku. Nie jest to do końca prawda, bowiem samochód faktycznie powstał z myślą o rynku amerykańskim, ale rodowód ma europejski. Jego zaprojektowanie zlecił John DeLorean, który był ówczesnym wiceprezesem koncernu General Motors. Zamarzył mu się sportowy samochód własnej konstrukcji.

Za projekt nadwozia odpowiadał Giorgetto Giugiaro z firmy Ital Design. Wykonano je ze stali nierdzewnej, stąd jego charakterystyczny szary kolor. Charakterystyczne są także unoszone do góry drzwi, podobne do tych zastosowanych w Mercedesie 300SL Gullwing. Samochód nie jest lakierowany, a taka konstrukcja nadwozia może powodować duże trudności w razie stłuczki.

Także zespół napędowy ma pochodzenie europejskie. Silnik 2.8 litra V6 o mocy 130 KM i skrzynia biegów to wspólne dzieło Peugeot, Renault i Volvo.

Podwozie i zawieszenie są z kolei przejęte z Lotusa Esprit, co gwarantuje świetne prowadzenie tego auta.

Także miejsce produkcji – Dunmurry w Irlandii Północnej – wskazuje, że DeLorean jest autem europejskim. Ogółem, w latach 1981-1983 zbudowano 8583 egzemplarzy DMC-12. Szacuje się, że do dnia dzisiejszego pozostało ich już tylko około 6500 sztuk. W Polsce jest ich zaledwie kilka sztuk. Aktualna wartość samochodu, w zależności od stanu technicznego, wynosi od 25 000 do ponad 50 000 $ i aktualnie jest w silnym trendzie wzrostowym.

DeLorean_Gdansk (2)

DeLorean_Gdansk (3)

DeLorean_Gdansk (4)

DeLorean_Gdansk (6)

DeLorean_Gdansk (7)

DeLorean_Gdansk (5)

DeLorean_Gdansk (10)

DeLorean_Gdansk (8)

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Mercedes-Benz SL500 Brabus, kastomowy Chevrolet i rzadki Opel – studio Precyzyjni w pełni sezonu

Wiosna to dobry czas dla studiów zaawansowanej kosmetyki samochodowej. W tym okresie często pojawiają się …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *