środa , 19 stycznia 2022
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_XC60
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_Peugeot_750x200
moto3m_KIA_750x200
moto3m_Citroen_750x200
previous arrow
next arrow
Fot. Robyg

Deweloper Robyg w Gdańsku zainwestuje w ładowarki do samochodów elektrycznych na osiedlach

Niemal 97% respondentów, którzy wzięli udział w badaniu na potrzeby raportu pt. „Barometr Nowej Mobilności 2020\2021” chciałoby mieć możliwość ładowania swojego samochodu elektrycznego w miejscu zamieszkania. Deweloperzy dostrzegli tę potrzebę już jakiś czas temu i coraz chętniej instalują ładowarki do pojazdów elektrycznych na swoich osiedlach. Do działań na rzecz rozwoju elektromobilności w Gdańsku właśnie dołączył Robyg, który to planuje miejsca do ładowania samochodów elektrycznych na wszystkich swoich inwestycjach.

Dwie pierwsze stacje ładowania o mocy 22 KW w Zajezdni Wrzeszcz – gdańskiej inwestycji Robyg – zamontuje i obsługiwać będzie Grupa GPEC, która zadba też o ich prawidłowe oznakowanie. Przeznaczone do ładowania miejsca usytuowane będą przy wjeździe na osiedle tuż obok stacji paliw, co dodatkowo ułatwi użytkownikom korzystanie z nowego udogodnienia.

Zbędny gadżet czy konieczność?

Wyniki badań przeprowadzonych na potrzeby raportu pt. „Barometr Nowej Mobilności 2020\2021” opracowywanego od 4 lat przez PSPA wskazują, że zainteresowanie Polaków zakupem samochodu elektrycznego z roku na rok jest coraz większe. W 2017 r. zakup samochód w pełni elektrycznego lub hybrydy typu plug-in w perspektywie 3 lat rozważało zaledwie 12% rodaków. W 2020 ten odsetek wynosił już 29,4%.

Siłą napędową zmian są korzyści płynące z posiadania eklektycznego samochodu. Na pierwszy plan wysuwają się niskie koszty użytkowania oraz ekologia. Właściciele aut elektrycznych mogą też liczyć na liczne przywileje: możliwość korzystania z buspasów, parkowania za darmo w płatnych strefach oraz prawo nieograniczonego wjazdu do Stref Czystego Transportu.

Okazuje się, że składane przez Polaków deklaracje zakupu samochodów elektrycznych mają odbicie w rzeczywistości. Według danych z licznika elektromobilności (stan na koniec lutego 2021 r.) liczba samochodów osobowych z napędem elektrycznym przez ostatni rok się podwoiła. Jednym z kluczowych elementów utrzymania tego wzrostowego trendu jest dostępność ładowarek.

Zajezdnia Wrzeszcz to duże, wielofunkcyjne osiedle, którego przedostatni etap trafił do sprzedaży w marcu – mówi Anna Wojciechowska, dyrektor sprzedaży i marketingu Robyg w Gdańsku i Poznaniu. – To też pierwsza z trójmiejskich inwestycji Robyg, której mieszkańcy będą mogli korzystać ze stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W planach na niedaleką przyszłość mamy montaż stacji na wszystkich osiedlach Robyg. Liczymy, że większa dostępność miejsc do ładowania pojazdów zachęci mieszkańców do zakupu samochodów elektrycznych, a to przełoży się na korzyści płynące z ich użytkowania zarówno dla właścicieli, jak i dla środowiska naturalnego. Dajemy także możliwość wykonania dla klienta miejsc do ładowania samochodu elektrycznego w hali garażowej – dodaje.

Ekologiczna alternatywa

Użytkowanie samochodów elektrycznych powoduje redukcję wielu szkodliwych związków chemicznych oraz ograniczenie smogu i hałasu. Tym samym dołączamy się do inicjatywy UE związanej z ochroną środowiska i zmniejszeniem ilości samochodów spalinowych na ulicach. To wszystko przekłada się na wyższą jakość życia, nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Dużą rolę odgrywa także aspekt ekologiczny, a zwłaszcza brak spalin i ograniczenie emisji CO2 – gazu, który ma istotny wpływ na zmiany klimatu. Te ostatnie dotykają nas z każdym rokiem coraz mocniej m.in. w postaci nieprzewidywalnych zjawisk pogodowych.

Portal elektromobilni.pl podaje, że jeśli uwzględnimy cały cykl życia pojazdu (produkcja – eksploatacja – utylizacja lub recykling), okaże się, że w porównaniu do swoich spalinowych odpowiedników samochody elektryczne pozwalają na ograniczenie emisji CO₂ od 22 do nawet 81%, o ile do zasilania wykorzystują energię z odnawialnych źródeł.

Z myślą o ludziach i środowisku

W ROBYG jesteśmy konsekwentni we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które wspierają ekologię i pozwalają zmniejszać koszty eksploatacji mieszkań – mówi Anna Wojciechowska, dyrektor sprzedaży i marketingu Robyg w Gdańsku i Poznaniu. – Na dachach naszych budynków instalujemy panele fotowoltaiczne, w częściach wspólnych montujemy energooszczędne oświetlenie led, fasady budynków pokrywamy pnączami, które pomagają redukować zanieczyszczenie powietrza i produkują tlen – wylicza. – Inwestujemy w ogrody deszczowe, by wspierać prawidłową retencję. Ładowarki elektryczne instalowane na osiedlach Robyg są kolejnym składowym elementem naszej strategii ESG, wpisującym się w koncepcje zrównoważonego rozwoju – dodaje. – Dzisiaj, bardziej niż kiedyś musimy myśleć o bezpiecznej przyszłości. Położyć nacisk nie na zysk, ale na troskę o otaczających nas ludzi, dbałość o zasoby naturalne i klimat, a nie ma chyba lepszej branży niż budowlana, by kształtować zrównoważoną przyszłość.

PSPA w swoim raporcie „Polish EV Outlook 2020”, prognozuje, że w roku 2025 ilość samochodów całkowicie elektrycznych oraz z napędem hybrydowym typu plug-in będzie wynosić odpowiednio 280 i 160 tysięcy. Deweloperzy, którzy już dziś postawią na elektromobilność, w krótkim czasie zyskają dużą przewagę na rynku.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

[Wideo] Trasa S6 – w trójmieście mało optymistycznie, ale na Kaszubach prace na ukończeniu!

Budowa nowej drogi S6 tzw. Trasy Kaszubskiej, łączącej trójmiasto z Lęborkiem, to w tej chwili …

Jeden komentarz

  1. Robyg niech wyczyści fuszere na Lawendowym bo wygląda jak kibel z dworca a nie blok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *