piątek , 28 stycznia 2022
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Baner British Auto Zdunek 750x200
previous arrow
next arrow
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Baner British Auto Zdunek 750x200
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_XC60
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_Peugeot_750x200
moto3m_KIA_750x200
moto3m_Citroen_750x200
previous arrow
next arrow
Mat. prasowe

Dobry samochód z drugiej ręki. Na co zwrócić uwagę?

Przychodzi taki czas, kiedy trzeba kupić pierwszy lub kolejny samochód. Zazwyczaj jest to jedna z największych inwestycji w każdym domowym budżecie. Nie zawsze jednak pozwalamy sobie na zupełnie nowe auto, a podczas zakupu pojazdu używanego należy wykazać się o wiele większą ostrożnością. Poniżej lista aspektów, na które warto zwrócić swoją uwagę przed dokonaniem takiej transakcji. Poznaj je i podpisuj tylko dobre, korzystne umowy.

Przed zakupem poproś o jazdę próbną

Jeżeli masz już konkretny model na oku, koniecznie zapytaj o jazdę próbną. Wówczas będziesz mieć możliwość zweryfikowania pracy zawieszenia auta. Wszelkie nietypowe odgłosy mogą sugerować obecność usterki. Podczas takiej małej przejażdżki warto również sprawdzić, jak pracują hamulce, a także ABS. Co ważne wszystko powinno funkcjonować bardzo płynnie, zarówno podczas zmiany biegów, jak i wciskania pedałów. Pamiętaj o tym bez względu na to, czy zakup pojazdu finansowany będzie z kredytu samochodowego czy ze środków własnych.

Uruchamianie pojazdu i jego stan techniczny – na co zwracać uwagę?

Swój ewentualny przyszły samochód sprawdź także wtedy, kiedy będziesz go odpalać. Można wówczas ocenić stabilność obrotów po uruchomieniu, tu także nie powinno być żadnych podejrzanych dźwięków. Dodatkowo po włączeniu silnika z rury wydechowej nie może wydobywać się zbyt ciemny, podejrzany dym.

Poza tym oceniamy stan techniczny pojazdu. Musi on być współmierny z liczbą, która znajduje się na liczniku wskazującym ilość przejechanych kilometrów. Każda dysproporcja powinna wzbudzić wątpliwości i spowodować, że kupujący staje się bardziej czujny.

Na co zwraca się uwagę przy ocenie wnętrza pojazdu? Przede wszystkim są to: szyby, klimatyzacja, dmuchawa, zamki w drzwiach, włącznik świateł, a oprócz tego pasy bezpieczeństwa. Podczas oceny stanu zewnętrznego pojazdu szacujemy dodatkowo uszkodzenia karoserii. Wśród ważnych elementów są ponadto: drzwi, światła, szyby, opony.

Ważny element: silnik – oceń serce auta

Oprócz tego dobrze jest zajrzeć pod maskę i ocenić, jak wygląda silnik. Niepokojąca powinna być przesadna czystość, a także zbyt niski poziom oleju oraz płynu chłodniczego. Ilość tych substancji musi mieścić się w normie, dlatego sprawdź, czy nie jest ich za mało. Może to bowiem świadczyć o obecnej lub zbliżającej się awarii. A to najprawdopodobniej będzie wiązało się z zaciągnięciem kolejnego kredytu na samochód, a konkretnie na jego remont.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

Jeżeli nie ukończyłeś 24 roku życia, to w przypadku ubezpieczenia samochodu w LINK4 traktowany jesteś …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *