niedziela , 26 września 2021
ds-4-moto3m-750x200
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
ds-4-moto3m-750x200
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow
mat. prasowe

Dokumenty w spedycji międzynarodowej

Firma spedycyjna przy realizowaniu każdego zlecenia międzynarodowego musi zająć się dużą ilością kwestii. Są to chociażby skrupulatne zaplanowanie całego procesu transportu, wybranie odpowiedniego środka transportowego, ale co najważniejsze, skompletowanie odpowiedniej dokumentacji. Dziś skupimy się właśnie na kwestii „papierkologii”, bez której żadne zlecenie nie będzie mogło zostać zrealizowanie. Przedstawimy podstawowe dokumenty pojawiające się w spedycji.

To, co zawsze

Dokumenty występujące w szeroko pojętej branży TSL możemy podzielić na te, które pojawiają się w każdym typie zlecenia w spedycji międzynarodowej BitLogistics oraz takie, które są specyficzne dla poszczególnych środków transportu. Jednym z formularzy pojawiających się zawsze jest zlecenie spedycyjne, wystawiane przez zleceniodawcę (może być to firma lub osoba fizyczna), a przyjmowane przez spedytora. W tym momencie zlecenie otrzymuje swój indywidualny numer ułatwiający identyfikację i pojawi się jeszcze wiele razy w procesie transportu danej przesyłki. Innymi równie ważnymi dokumentami są formularz SAD, instrukcja wysyłkowa czy międzynarodowy list przewozowy.

Transport drogowy

Jak już wspomnieliśmy, poszczególne środki transportu posiadają własne, dedykowane im formularze, bez których niemożliwe jest poprawne przeprowadzenie całego procesu dostarczenia ładunku do ostatecznego klienta. W przypadku transportu drogowego często korzysta się z tzw. karnetu TIR. Umożliwia on łatwe poruszanie się po kontynencie europejskim, poprzez brak konieczności dokonywania kontroli celnej we wszystkich krajach, prócz kraju nadania i odbioru przesyłki.

Transport morski

W przypadku transportu morskiego absolutnym wymogiem jest nota bukingowa. Krótko mówiąc, jest to pisemne poświadczenie, że określony w nim towar zostanie przyjęty na statek i dostarczony do określonego miejsca odbioru na podstawie określonej stawki frachtowej. Dodatkowo, często mamy do czynienia z konosamentem, będącym dokumentem określającym wzajemne obowiązki armatora i jego prawnego posiadacza. W jego treści znajdziemy takie informacje, jak identyfikacja przewoźnika, załadowcy, nazwę statku czy dokładnie parametry przyjmowanego ładunku.

mat. prasowe
mat. prasowe

Transport lotniczy

W przypadku, gdy nasz towar jest przewożony przy pomocy samolotu, pierwszym i najważniejszym jest lotniczy list przewozowy dla przewoźnika, w skrócie AWB (Air WayBill). Jest on niejako potwierdzeniem zawarcia umowy i co za tym idzie, zobowiązuje prawnie do poprawnego dostarczenia zleconej przesyłki we wskazanie w liście miejsce. W przypadku, gdy przesyłki od różnych zleceniodawców mają być dostarczone w to samo miejsce, wystawiany jest także lotniczy list przewozowy MAWB (Master Air WayBill).

mat.prasowe
mat.prasowe

Podsumowanie

Jak sami widzimy, w zależności od wybranego przez spedytora środka transportu, dokumenty, które muszą być przygotowane są całkowicie różne. Należy jednak pamiętać o tym, że przy wyborze odpowiedniej firmy spedycyjnej, takiej jak BitLogistics, powinniśmy mieć pewność, że niezależnie od sytuacji, wszystkie formalności zostaną dopełnione, a jedyne czym będziemy się martwić, to jak szybko towar dotrze do naszego kontrahenta. To całkiem ciekawa perspektywa, czyż nie?

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Ubezpieczenie za serwisowanie – akcja promocyjna „Bezpieczny Patrol Grupy Makurat”

Czy w serwisie można robić coś więcej niż serwisować samochody? Okazuje się, że tak. Projekt …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *