poniedziałek , 20 września 2021
ds-4-moto3m-750x200
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
ds-4-moto3m-750x200
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec

Dziadek pod kocem trzymał…czyli jak kupić samochód używany? Check Car radzi.

35300556_10214289002693083_1613999669900214272_nZakup używanego samochodu wiążę się często z ryzykiem, ale i wyzwaniem dla osób, które z motoryzacją nie są na „cześć”. Im droższy samochód tym ryzyko większe. Często wydajemy na nowe auto większość, a nawet wszystkie oszczędności. Powyższa kwestia jest bardzo istotna nie tylko ze względu na zagrożenie związane z wyrzuceniem pieniędzy w błoto, ale przede wszystkim naszym bezpieczeństwem.

Jak powszechnie wiadomo „uczciwych” sprzedawców w Polsce nie brakuje. Pomimo tego, że ogłoszenia w stylu „użytkowane przez kobietę” nie robi już na nas wrażenia to nie wystarcza by nie wpaść na „minę”. Dlatego zagrożenie trzeba ograniczyć.

Pierwsze złe wrażenie można już odnieść w trakcie przeglądania ogłoszeń. Występują tu 2 skrajności – albo nadmierny profesjonalizm, z przesadnie wyretuszowanymi zdjęciami, albo przeciwnie – byle jakie ogłoszenie z kilkoma, niewyraźnymi zdjęciami. Gdy do tego dochodzi rozmowa telefoniczna ze sprzedawcą, podczas której najczęściej mówi on „przyjedzie Pani/Pan to sam oceni, co tu przez telefon mogę opowiadać”, to należy się mocno zastanowić czy oferta warta jest naszego zainteresowania.

O co powinniśmy zapytać sprzedawcę?

W rozmowie telefonicznej skup się na tym, aby jak najwięcej dowiedzieć się o aucie, które chcesz kupić, a nie na tym jak dojechać do sprzedającego. Aby w trakcie rozmowy niczego nie zapomnieć, przygotuj sobie i zapisz pytania, które chcesz zadać sprzedającemu. Jeśli to możliwe, rozmawiaj przy kimś, najlepiej włącz też głośnik – doświadczony doskonale wie jak Tobą manipulować i przeważnie powie Ci to co chcesz usłyszeć. Niestety najczęściej będą to nie wiele warte ogóły, w stylu: „samochód rewelacja, nic nie stuka, nic nie puka”.

35236139_10214289003533104_9089235861693792256_n

Jak poprowadzić rozmowę? 

Na początku warto powiedzieć: „dzwonię w sprawie ogłoszenia sprzedaży samochodu, czy oferta jest aktualna?” Jeśli sprzedawca zapyta,” którego ogłoszenia”, możemy mieć sporą pewność, że dodzwoniliśmy się do handlarza, a to niestety może źle wróżyć.

Pamiętaj, że osoby zajmujące się handlem samochodami na tym zarabiają. Jeśli więc oferowany przez nich samochód jest tańszy niż inne egzemplarze danego modelu, rocznika i wersji silnikowej, zachowaj ostrożność! 

– zapytaj o rozrząd, czy jest na łańcuchu, czy pasku oraz kiedy był ostatnio wymieniany. Poproś o fakturę lub inny dokument poświadczający wykonanie takiej wymiany.  Jeśli sprzedawca mówi, że rozrząd jest „ok”, bo na obudowie ktoś napisał markerem przy jakim przebiegu dokonał zmiany – nie traktuj tego zbyt pewnie. To żaden dowód!

mały brief– jeśli samochód jest zarejestrowany w PL, zapytaj do kiedy ważny jest przegląd oraz podstawowe ubezpieczenie OC. Jeśli samochód jest sprowadzony – upewnij się czy ma stosowną dokumentację. Dla samochodów np. z Niemiec jest to tak zwany „mały brief” – czyli dowód rejestracyjny, albo „duży brief” czyli tamtejsza karta pojazdu. Dowiedz się również czy dokumenty są już przetłumaczone, czy auto jest wymeldowane i czy sprzedający posiada umowę kupna-sprzedaży.

duzy brief

Dowiedz się historii serwisowej interesującego Cię samochodu

Zapytaj sprzedającego o najbardziej podstawowe wymiany, jakie wykonywane są w samochodzie zależnie od przebiegu.

Dowiedz się były wymieniane filtry: oleju, paliwa, powietrza oraz kabinowy, a także kiedy ostatnio zmieniany był płyn chłodniczy. Wszystko to pozwoli Ci wyrobić sobie opinię na temat tego, z jakim zaangażowaniem właściciel dbał o samochód.

Poproś sprzedawce, aby przesał Ci w wiadomości 3 informacje:

numer VIN, dzięki któremu możesz wykupić raport, z którego dowiesz się podstawowych danych na temat wybranego samochodu: jaki ma oryginalny kolor, rodzaj nadwozia, seryjne wyposażenie, a czasami również przebieg i historię wypadkową,

numery rejestracyjny – często na zdjęciach w ogłoszeniach zdarza się, że są one zakryte lub wymazane w programie komputerowym.

datę 1 rejestracji – dzięki temu możesz zweryfikować informacje o samochodzie na stronie: historiapojazdow.gov

Spróbuj również ustalić czy auto jest bezwypadkowe. Jeśli nie, postaraj się uzyskać informacje jak poważne były jego uszkodzenia, które elementy były malowane, a które wymienione na nowe. Nie każda „przygoda” z przeszłości dyskwalifikuje taki egzemplarz, ale każda może być argumentem do negocjacji ceny.

Gdy już zdecydujemy się przejechać często kilkaset kilometrów i dochodzi do oględzin samochodu na żywo, należy przyjrzeć się szczegółom, które mogą wydawać się niepozorne. O tym napiszemy w kolejnym artykule z cyklu „Jak kupić samochód używany?

Cykl powstaje przy udziale firmy Check Car z Gdańska, która profesjonalnie zajmuje się sprawdzaniem aut przed zakupem.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Kurs na prawo jazdy kat. A. Cena, formalności, potrzebny sprzęt

Kurs na prawo jazdy kat. A to koszt ok. 1500-2600 zł . Cena zależy od …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *