W Polsce funkcjonuje około 220 000 warsztatów samochodowych. Wiele osób posiadających wiedzę i fach w ręku decyduje się na własną działalność, aby uzyskać wyższe dochody i niezależność. Żeby osiągnąć swój cel, powinni wyróżniać się jakością. Pomogą w tym narzędzia warsztatowe. Które z nich stanowią absolutny must-have profesjonalisty?
Jakie narzędzia do warsztatu samochodowego?
Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym mechanikiem, czy zaczynasz dopiero swoją przygodę w tym zawodzie. Pewne narzędzia powinny zawsze znajdować się w Twoim warsztacie. Istotne jest przy tym, aby reprezentowały one odpowiednią jakość.
Warto bowiem pamiętać, że część podejmowanych działań można wykonać typowymi, domowymi pomocami. W tym wypadku uzyskanie spodziewanych efektów będzie jednak znacznie trudniejsze, a co gorsze – dłuższe.
W przypadku prowadzenia własnego biznesu świetnie sprawdza się powiedzenie „czas to pieniądz”, nie ma więc sensu wiązać swojej przyszłości z tanimi narzędziami warsztatowymi, które bywają zawodne i nieergonomiczne. Najchętniej kupowane są więc produkty, które dają możliwość realizacji większej liczby
Podstawowe wyposażenie warsztatu samochodowego
Zestaw podstawowego wyposażenia warsztatu samochodowego zależy w dużej mierze od kierunku, w jakim planujesz się wyspecjalizować. Mechanika pojazdowa i usługi wulkanizatorskie generują odmienne potrzeby. Niezależnie od wybranej dziedziny rynku, w każdym warsztacie powinny się zaleźć:
- klucze nasadowe,
- klucze płaskie,
- młotki,
- klucze dynamometryczne,
- przecinaki,
- wkrętaki,
- szczypce.
W Jonnesway znajdziesz wiele świetnych, sprawdzonych narzędzi do warsztatu samochodowego.
Przydatne narzędzia warsztatowe
Obok typowych zestawów, które warto umieścić w nowoczesnym organizerze na narzędzia warsztatowe, równie ważne są produkty specjalistyczne. Ich obecność pozwala rozwijać markę, podnosić zaufanie u klientów oraz sprawiać, że kolejne wyzwania będą równie sprawnie realizowane, jak działalność podstawowa. Do tej grupy sprzętów zaliczamy:
- klucze pneumatyczne udarowe,
- szlifierki pneumatyczne oscylacyjne, tarczowe i trzpieniowe,
- wiertarki i wkrętarki pneumatyczne,
- nitownice ręczne i pneumatyczne,
- pistolety lakiernicze,
- szczypce nastawne,
- ściągacze,
- akcesoria wykorzystywane przy wymianie oleju (np. nasadki i klucze do filtrów, napełniacze oleju),
- zestawy do montażu szyb,
- pistolet do pompowania opon,
- przyrządy do pomiaru ciśnienia w oponach,
- klucze do kół samochodowych,
- zestaw blokad rozrządu,
- testery: akumulatora, szczelności uszczelki głowicy, szczelności cylindrów, gęstości elektrolitu, temperatury zamarzania płynu chłodniczego,
- próbniki: ciśnienia oleju, ciśnienia paliwa, ciśnienia sprężania,
- przyrządy do wymiany i odpowietrzania płynu hamulcowego,
- przyrządy do pomiaru grubości tarcz i głębokości bieżnika.
Co jeszcze powinno znaleźć się w profesjonalnym warsztacie samochodowym?
Rzetelny warsztat samochodowy nie tylko posiada wyposażenie na najwyższym poziomie, ale dba także o wewnętrzny porządek. Sytuacje, w których pracownik musi tracić czas na szukanie zagubionej końcówki lub narzędzia, są niedopuszczalne. Wpływają one bezpośrednio na wydajność oraz dochody firmy.
Właśnie dlatego ważną cechą warsztatów jest ład i ergonomia. Pomocą będą tu odpowiednie meble warsztatowe. Najlepiej od razu zdecydować się na produkty wykonane z blachy stalowej o grubości co najmniej 1 mm. Dzięki temu będą one służyć przez wiele lat. Mechanicy bardzo cenią sobie także wózki narzędziowe z blatami roboczymi i dużą ilością odpowiednio zaprojektowanych szuflad.