sobota , 16 października 2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow

Elektryczne Renault ZOE nagrodą dla Gdańska w konkursie Eco-miasto

Elektryczne Renault ZOE trafiło do miejskiego użytku na miesiąc czasu. Jest to nagroda w konkursie Eco-Miasto. Samorządy polskich miast są w ten sposób nagradzane za działania na rzecz zrównoważonego rozwoju w pięciu kategoriach: gospodarka wodna, efektywność energetyczna, zieleń miejska, gospodarka odpadami oraz zrównoważona mobilność. W tym roku, w dziedzinie zrównoważonej mobilności wśród miast powyżej 100 tys. mieszkańców, laureatem został Gdańsk.

Nagroda specjalna od Renault Polska, oddana w użytkowanie Urzędowi Miejskiemu w Gdańsku, to w pełni elektryczne Renault ZOE na okres jednego miesiąca. Samochód został przekazany przez lokalnego koncesjonera Renault Zdunek, a w imieniu miasta odebrał je Łukasz Kłos, Zastępca Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej. Ponadto miasto otrzymało także nagrodę w postaci wyjazdu na warsztaty elektromobilności do siedziby Renault we Francji.

Jury VII edycji konkursu Eco-Miasto nagrodziło Gdańsk między innymi za rozwój elektromobilności. To zasługa między innymi możliwości nieodpłatnego ładowania samochodów elektrycznych w ogólnodostępnych punktach ładowania wybudowanych i utrzymywanych przez Urząd Miasta. W Gdańsku testowano też zautomatyzowane, elektryczne minibusy jako środki transportu na potrzeby pierwszej/ostatniej mili. Uwagę jury zwróciły także duży udział pojazdów elektrycznych w taborze komunikacji miejskiej, działający od 2015 roku, zintegrowany System Sterowania Ruchem TRISTAR oraz prowadzone przez miasto analizy dotyczące możliwości zakupy autobusów napędzanych wodorem.

Cieszę się, że Miasto Gdańsk wygrało ten konkurs, że dba o ekologię i buduje punkty ładowania. Przywiązuje też uwagę, aby w komunikacji miejskiej było coraz więcej pojazdów elektrycznych. Cieszę się także, że budowane są ścieżki rowerowe, bo sam osobiście bardzo często z nich korzystam. Oddanie w użytkowanie tego samochodu to jest właśnie wynik takich działań – mówi Tadeusz Zdunek, Prezes Renault Zdunek.

Przekazane do testów przez Urząd Miejski w Gdańsku nowe Renault ZOE, to w pełni elektryczny samochód o realnym zasięgu do 395 km. Dzięki nowemu akumulatorowi o mocy 52 kWh i dodatkowej opcji szybkiego ładowania prądem stałym 50 kW zasięg 157 km można uzyskać w zaledwie 30 minut. W Renault ZOE, zgodnie z duchem ekologii, zastosowano również tapicerkę z materiałów pochodzących z recyklingu.

Samochód będzie wykorzystywany w Urzędzie Miasta do celów służbowych. Być może przyjdzie taki moment, że będziemy wymieniać flotę samochodów właśnie na pojazdy elektryczne – wówczas będziemy mieli już jakieś doświadczenie w tej kwestii – powiedział Łukasz Kłos, Zastępca Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o elektromobilności, od 1 stycznia 2022 roku, floty administracji państwowej powinny składać się przynajmniej w 10% z pojazdów elektrycznych. Od początku 2023 roku ten udział ma wynosić 20%, a od 2025 roku aż 50%.

W Gdańsku, z samochodów Renault ZOE korzysta także eko-patrol Straży Miejskiej, który otrzymał te pojazdy w lipcu 2020 roku.

Zobacz więcej: Renault ZOE na elektrycznej służbie w Straży Miejskiej w Gdańsku

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

[Gdynia.pl] Na Trasie Kaszubskiej w Gdyni praca wre

Trasa Kaszubska rośnie w oczach, w tym także jej część znajdująca się w Gdyni. Węzły …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *