Volvobanergrudzie2022750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Gdańsk: autobusy elektryczne dołączyły do miejskiej floty, na początku września ruszą w trasę

Do gdańskiej floty autobusowej dołączają trzy elektryczne autobusy typu mini marki Karsan Jest Electric, zasilane energią elektryczną. W czwartek, 25 sierpnia, na dziedzińcu Rady Miasta Gdańska odbyła się ich prezentacja, a już wkrótce nowe autobusy wyjadą na ulice Gdańska, dzięki czemu wznowiona zostanie linia nr 100.

Aleksandra Dulkiewicz: “Krok po kroku nasza flota będzie się zmieniać”

Konsekwentnie pokazujemy nasze działania w trosce o solidarność z przyszłymi pokoleniami o zielony i zeroemisyjny transport – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Zaledwie dwa tygodnie temu podpisaliśmy umowę na zakup 18 autobusów elektrycznych, natomiast dziś najpierw przy siedzibie Rady Miasta, naszego lokalnego parlamentu, witamy trzy mini autobusy elektryczne, które będą już lada dzień poruszać się po ulicach miasta.

Zakup trzech elektrycznych autobusów typu mini umożliwia wznowienie od poniedziałku, 5 września, zawieszonej linii nr 100, która woziła pasażerów po Śródmieściu (m.in. Główne i Dolne Miasto).

Krok po kroku nasza flota będzie zmieniać się w trosce o zdrowie i życie przyszłych pokoleń, ale także o komfort pasażerów – podkreśla prezydent Aleksandra Dulkiewicz. – Te autobusy są bardzo bezpieczne, mają wszystkie najnowocześniejsze systemy kontroli jazdy, co jest niezwykle istotne w przypadku takich obszarów, jak Stare i Główne Miasto, gdzie mamy do czynienia z dosyć intensywnym ruchem pieszych czy rowerzystów.

Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Minibusy Karsan – dynamiczne, niezawodne, z zasięgiem

Jak podkreśla producent, mocny 135 kW silnik elektryczny oraz pojemne 88 kWh baterie produkcji BMW zapewniają dynamikę, niezawodność i duży zasięg. Pojazdy wyposażone są w system odzyskiwania energii elektrycznej podczas hamowania. Wraz z nowymi autobusami dostarczone zostały trzy ładowarki elektryczne do zasilania w prąd akumulatorów trakcyjnych. Pojazdy ładowane będą na terenie zajezdni autobusowej.

Bardzo się cieszymy z oficjalnego wejścia do miasta dzięki naszym trzem małym autobusom. Autobusy są małe, ale bardzo sprytne. Ich sercem jest silnik BMW oraz bateria i elektronika, także z pojazdów marki BMW. Pomimo swojego niedużego rozmiaru, w środku poczujemy się jak w dużym autobusie. Jest tu szeroko i wysoko. Autobusy są także przystosowanie do przewozu osób z niepełnosprawnościami i z wózkiem dziecięcym – wyliczał zalety tych pojazdów Tomasz Terefenko, przedstawiciel firmy MMI sp. z o.o., dystrybutora marki Karsan w Polsce.

Kierowca ma do dyspozycji zamkniętą kabinę, która daje komfort pracy i poczucie bezpieczeństwa podczas codziennego użytkowania autobusu.

Dzięki temu, że autobusy są małe, świetnie sprawdzą się na wąskich uliczkach w ścisłym centrum, gdzie bardzo dobrze będą sobie radzić w ruchu miejskim – dodaje Tomasz Terefenko.

Nowe elektryczne autobusy, a także trzy ładowarki oraz urządzenia i sprzęt do diagnostyki i napraw dostarczyła wyłoniona w przetargu firma MMI sp. z o.o. Łączny koszt inwestycji to 4 867 110 złotych brutto.

Lista zalet tych pojazdów jest dużo dłuższa

Zgodnie ze standardami obowiązującymi w gdańskiej komunikacji miejskiej, nowe pojazdy, podobnie jak te już posiadane przez GAiT, przystosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i osób podróżujących z wózkami dziecięcymi. I tak, w autobusach znajduje się wydzielona oznaczona strefa do bezpiecznego przewozu osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim i wózka dziecięcego oraz platforma umożliwiająca ich wjazd. W trosce o potrzeby osób o ograniczonej możliwości poruszania oraz osób niewidomych i niedowidzących – wszystkie kolumny i poręcze wykonane są w kolorze żółtym, a przyciski opisane w alfabecie Braille`a.

Do dyspozycji pasażerów są wygodne ergonomiczne fotele, wykonane z materiałów o podwyższonej odporności na akty wandalizmu, w tym utrudniające m.in. rozcięcia, czy nanoszenie napisów typu graffiti. Pojazd na swój pokład zabrać może 21 pasażerów.

Pojazdy wyposażone są w systemy monitoringu i klimatyzacji. Tablice informacyjne dla podróżujących wykonane są w technologii LED – wysokiej jakości i dużej gęstości pikseli z automatyczną regulacją jasności świecenia. W pojazdach zamontowane są także gniazda USB oraz zautomatyzowane defibrylatory zewnętrzne AED. Pojazdy wyposażone są również w system liczenia pasażerów.

Autobusy Karsan, czyli gdański pilotaż elektromobilności

Nowe autobusy będą jeździć przede wszystkim na śródmiejskiej linii 100. Kiedy rozpoczęła się pandemia i zawiesiliśmy jej działalność, pojawił się pomysł, żeby dzięki tej linii przeprowadzić pilotaż elektromobilności w naszym mieście. Dwa z prezentowanych busów będą jeździły na linii 100 obsługującej 11 przystanków z częstotliwością co 20 min w szczycie, to niemal 4 km trasy po wąskich ulicach Śródmieście i Głównego Miasta – mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. – Gdańsk konsekwentnie realizuje ekologiczną politykę miasta, dbając o środowisko i czyste powietrze.

Gratuluję decyzji i kolejnego zakupu, idziemy w bardzo dobrym kierunku. Chcemy, żeby Gdańsk był rzeczywiście kojarzony z czystym miastem, czystym powietrzem. Taki zakup to jest dowód na to, że konsekwentnie dążymy do tego celu – podsumował Bogdan Oleszek, przedstawiciel Klubu Wszystko Dla Gdańska.

Jako radni koalicji Obywatelskiej z dumą i podziwem obserwujemy, jak pani prezydent, wspólnie z wiceprezydentem Piotrem Borawskim, skutecznie podnoszą jakość komunikacji publicznej w tej kadencji. Transport publiczny jest jednym z najważniejszych priorytetów zarówno dla pani prezydent, jak i dla nas, radnych Miasta Gdańska. Dbamy o to, żeby w budżecie, który uchwalamy, odpowiednio duża część była środków przeznaczana właśnie na komunikację miejską – dodał Cezary Śpiewak Dowbór, przewodniczący Klubu Koalicji Obywatelskiej.

Komunikacja miejska w Gdańsku jest coraz bardziej bezawaryjna oraz staje się coraz szybszym środkiem do przemieszczania się. Minibusy Karsan będą służyły zapewne nie tylko mieszkańcom Gdańska, ale też w dużej mierze turystom.

Kolejne autobusy elektryczne już w przyszłym roku

A już w przyszłym roku do gdańskiej floty autobusowej dołączy kolejnych 18 autobusów elektrycznych. Będzie to dziesięć autobusów standardowych i osiem przegubowych marki MAN Lion’s City E. Elektryczne autobusy MAN charakteryzują się wysokim zasięgiem i co istotne, jednocześnie dużą pojemnością baterii. Nowe autobusy dostarczy wyłoniona w przetargu firma MAN Truck & Bus Polska sp. z o.o.  Wartość całego zamówienia to prawie 62 mln zł brutto.

Źródło: Gdańsk.pl (Autor: Paulina Chełmińska)

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Droga ekspresowa S6 – stan realizacji

S6, to ekspresowe połączenie Szczecina z Trójmiastem i łatwiejszy dojazd do nadmorskich miejscowości. Przyjrzyjmy się …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *