MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Volvobanergrudzie2022750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Volvobanergrudzie2022750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow
Fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Gdańsk montuje nowe parkometry w Śródmieściu

Rozpoczął się montaż 120 nowych parkometrów w sektorach Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania w Gdańsku. Zdemontowane urządzenia trafią do magazynu. Wykorzystane będą potem jako uzupełnienie do już istniejących sektorów Strefy Płatnego Parkowania, a w przyszłości posłużą do poboru opłat w nowych.

Parkometry, które stawiane są w ŚSPP w Gdańsku zostały wyposażone w dotykowy, kolorowy ekran graficzny, umożliwiający łatwiejsze odczytanie instrukcji wnoszenia opłat oraz akceptację transakcji. Posiadają one wyświetlacz dotykowy (brak klawiatury qwerty), co pozwoli na wyeliminowanie potencjalnych błędów popełnianych przez kierowców podczas płatności za postój pojazdów.

Nowe parkometry, podobnie jak obecnie funkcjonujące, również posiadają panel solarny. Zasilane są energią słoneczną, co pozwoli na ich ekologiczne działanie. Tak jak do tej pory za postój będzie można zapłacić w parkometrze gotówką (tylko monetami), zbliżeniowo kartą płatniczą oraz BLIK-iem. Należy pamiętać, by płacąc za postój w SPP i ŚSPP wpisać w parkometrze prawidłowy numer rejestracyjny pojazdu. Biletu parkingowego nie trzeba zostawiać za szybą auta, warto zachować go jednak jako dowód wniesienia opłaty.

Montaż nowych parkometrów poprzedziły testy przeprowadzone przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, a także codzienne użytkowanie przez kierowców. Od czerwca jedno z urządzeń obsługiwało bowiem płatności za postój na Targu Węglowym.

120 dotychczas użytkowanych parkometrów ze Śródmieścia służyć będzie jako rezerwa dla urządzeń pracujących w innych sektorach SPP. W razie potrzeby mogą zostać także wykorzystane, by zwiększyć liczbę parkometrów na wybranych ulicach i ułatwić kierowcom dokonanie opłaty. W przyszłości użyte zostaną również do poboru opłat w sektorach, gdzie postój jest obecnie darmowy.

Warto podkreślić, że korzystanie z parkometrów nie jest jedynym sposobem wnoszenia opłat w obszarze płatnego parkowania w Gdańsku. Za postój w szybki i łatwy sposób można zapłacić także w aplikacjach mobilnych oraz w wybranych aplikacjach bankowych, oferujących taką usługę.

Źródło: gzdiz.gda.pl

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Ostatni etap prac na moście wantowym w Gdańsku. W sobotę zawężenie jezdni

Dobiegają końca prace konserwacyjne na moście wantowym im. Jana Pawła II w ciągu ul. Sucharskiego. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *