poniedziałek , 20 maja 2024
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
Fot. GZDiZ

Gdańsk odnawia poziome oznakowanie dróg

Ponad 300 ulic, 70 tys. m2 powierzchni. To liczby określające plany odnawiania oznakowania poziomego na gdańskich drogach. Prace GZDiZ rozpoczął równolegle z pozimowym oczyszczaniem jezdni. Warunki pogodowe pozwalają na ich intensyfikację. Część prac zrealizowana zostanie także pod koniec wakacji. 

Przegląd, harmonogram, działanie

Roboty poprzedził przegląd. Na jego podstawie inspektorzy dróg sporządzili listę miejsc, w których oznakowanie wymaga odmalowania. Część pasów, strzałek czy linii ze względu na codzienną eksploatację, natężenie ruchu, a także opady atmosferyczne i środki używane do usuwania śliskości w czasie zimy jest już słabiej czytelna.

Dzięki stworzonej liście lokalizacji przygotowano harmonogram odmalowywania oznakowania poziomego. Prace podzielono na etapy. Pierwszy z nich obejmuje ulice Podstawowego Układu Komunikacyjnego. Na nich odświeżone zostają przejścia dla pieszych, ze szczególnym uwzględnieniem tych w sąsiedztwie szkół i przedszkoli, a także linie segregacyjne i krawędziowe. Odmalowane zostanie również oznakowanie buspasów, miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych oraz znaki na rondach turbinowych.

Część oznakowania przejść dla pieszych wykonamy w technice grubowarstwowej. Takie rozwiązanie jest bardziej odporne na ścieranie i warunki atmosferyczne, a więc trwalsze i dłużej widoczne – czytamy w komunikacie GZDiZ.

Fot. GZDiZ

Plan na kolejne tygodnie i miesiące

Po wykonaniu prac w pierwszym etapie, co powinno zająć ok. 10 tygodni, o ile pozwoli na to pogoda, GZDiZ przystąpi do realizacji drugiego. W nim odświeżanie oznakowania obejmie m.in. kontrapasy dróg rowerowych, linie warunkowego zatrzymania czy miejsca postojowe w sektorach Strefy Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania oraz oznakowanie na drogach układu uzupełniającego.

Ostatni etap zaplanowany jest na koniec wakacji. W sierpniu uwaga zostanie skupiona ponownie na przejściach dla pieszych przy szkołach i przedszkolach, tak aby przed nowym rokiem szkolnym „zebry” w pobliżu placówek edukacyjnych były w pełni widoczne. Tradycyjnie w tym okresie odmalowywaniu znaków poziomych towarzyszyć będzie przegląd i uzupełnianie znaków pionowych T-27, czyli popularnych „agatek”.

Praca nocą i przy dobrej pogodzie

Odświeżanie znaków poziomych jest ściśle uzależnione od pogody. Brak opadów oraz temperatura podłoża powyżej 5 stopni Celsjusza to konieczne warunki do tego, by odmalowane oznakowanie było trwałe.

Ponieważ do wykonania prac niezbędne jest ograniczenie ruchu drogowego – zawężenia bądź zamknięcia fragmentów pasów – znaki odmalowywane będą głównie wieczorem i w nocy – w godz. 20:00 – 6:00. Pozwoli to na zminimalizowanie wynikających z tych działań utrudnień w ruchu.

Źródło: GZDiZ

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

[Zapowiedź] Gdański Rajd 40+ – sobota 18 maja

Niezwykła przygoda z obrazami wybitnych gdańskich mistrzów, ale także – Gdański Rajd 40+, który startuje …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *