środa , 10 sierpnia 2022
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow

[Gdansk.pl] ABC odśnieżania obowiązujące w Gdańsku

Zima powróciła do Trójmiasta. Intensywne opady śniegu w poniedziałek, 5 lutego, ponownie sparaliżowały ruch na trójmiejskich drogach. Tradycyjnie newralgicznym punktem okazała się obwodnica, na której utknęły ciężarówki, nie mogące podjechać pod górę w rejonie zjazdu z Estakady w Gdyni. Jak w takim razie wyglądają procedury „walki” drogowców z aktualną porą roku? 

Jakie są zasady poruszania się piaskarek?

Droga, ulica, śnieg zaśnieżona jezdnia, zima-123440– Na drogach podstawowego układu komunikacyjnego, który obejmuje drogi tranzytowe, wojewódzkie i powiatowe oraz prowadzące komunikację autobusową (łącznie 28 tras o długości 584 km) w warunkach niskiej wilgotności powietrza wykonawca utrzymania zimowego dróg zabezpiecza je już przed wystąpieniem prognozowanych opadów śniegu, wysyłając w trasy auta wyposażone w zraszacze solanką. Ponadto wykonawca rozstawia sprzęt w newralgicznych punktach miasta, aby w przypadku wystąpienia opadów w czasie szczytu komunikacyjnego łatwo mógł dotrzeć w różne rejony Gdańska.

Czy piaskarki mogą jeździć i posypywać w korkach?

– Co do zasady, piaskarki mogą pracować w korkach. Muszą to robić umiejętnie, żeby nie sypać piasku na karoserię innych samochodów. Nie ma minimalnej prędkości piaskarki, która ograniczałaby uruchomienie posypu.

Jakie środki są stosowane w posypywaniu dróg?

Droga, ulica, śnieg zaśnieżona jezdnia-152855– Na drogach gminnych i wewnętrznych stosowane są środki chemiczne i kruszywo, przy czym na drogach gruntowych – wyłącznie kruszywo. Na drogach podstawowego układu komunikacyjnego w warunkach niskiej wilgotności powietrza, a zwłaszcza w przypadku suchej nawierzchni, wykonawca jest zobowiązany do zastosowania roztworu wodnego chlorku sodu (czyli soli). W wyjątkowych przypadkach, gdy ten sposób okaże się nieskuteczny, a jednocześnie pojawi się tzw. lodowica na fragmentach nawierzchni, wykonawca jest zobowiązany do jej usunięcia przy pomocy mieszaniny chlorku wapnia i chlorku sodu. Jeśli temperatura powietrza spada poniżej -7 st. C wykonawca jest zobowiązany zastosować mieszankę kruszywa i chlorku sodu lub chlorku wapnia w celu uszorstnienia jezdni. Droga powinna być odśnieżona na tyle, aby pojazdy mogły się poruszać bezpiecznie, dostosowując prędkość do warunków.

Czy inne pojazdy (osobowe, ciężarowe) przeszkadzają w odśnieżaniu?

Główne „grzechy” kierowców, którzy utrudniają odśnieżanie służbom miejskim to:

  • nieprawidłowo zaparkowane samochody
  • niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze
  • poruszanie się samochodami z nieodśnieżonymi szybami, co znacznie ogranicza widoczność
  • jazda na letnich oponach
  • wykonywanie manewrów utrudniających pracę pojazdów przeznaczonych do odśnieżania miasta

Które drogi są odśnieżane w pierwszej kolejności?

– W pierwszej kolejności odśnieżane są drogi podstawowego układu komunikacyjnego (szczegółowy opis pod pierwszym pytaniem). W następnej kolejności odśnieżane są drogi o znaczeniu lokalnym (357,1 km). Zimowym utrzymaniem objęte są również drogi rowerowe (52 km). Jeśli wystąpią ciągłe i intensywne opady śniegu w ciągu dnia (od godz. 4.00 do 20.00), chodniki powinny zostać odśnieżone w ciągu 5-6 godzin od momentu ustania opadów.

 

Kto wydaje decyzję o podjęciu akcji?

– Decyzję o podjęciu akcji podejmuje wykonawca utrzymania zimowego dróg, według kryteriów zawartych w umowie. Na drogach podstawowego układu komunikacyjnego wykonawca przystępuje do akcji natychmiast po rozpoczęciu opadów śniegu, na drogach o znaczeniu lokalnym odśnieżanie rozpoczyna się w ciągu 2-3 godzin od wystąpienia zjawisk zimowych.

Kiedy auta do odśnieżania ruszają w trasę? Czy jest jakaś zasada co do pogody?

– Na drogach podstawowego układu komunikacyjnego działania zmierzające do usuwania skutków zimy podejmowane są natychmiastowo, wraz z rozpoczęciem opadów śniegu. Zajmują się tym jednostki dyżurujące, które obowiązuje całodobowa gotowość zimowa. Pozostałe jednostki muszą przystąpić do usuwania skutków zimy w ciągu 2 godzin od wystąpienia zjawisk zimowych. Na drogach o znaczeniu lokalnym w ciągu 2-3 godzin.

Czy jest jakiś monitoring tych pojazdów?

– Wszystkie pojazdy biorące udział w akcji „zima” mają obowiązek być wyposażone w GPS. Przebieg ich tras jest monitorowany. Monitorowane jest także położenie lemiesza i fakt posypywania.

Co to są za pojazdy, jak są przystosowane?

– W tym sezonie zimowym do odśnieżania miasta zabezpieczono 133 pojazdy różnego przeznaczenia, w tym pługoposypywarki, auta wyposażone w zraszacze solanką, ładowarki, ciężkie pojazdy wyposażone w pługi lemieszowe oraz pługi wirnikowe.

Jakie są koszty odśnieżania?

– W roku budżetowym 2018 na utrzymanie zimowe dróg zaplanowano 15,5 mln zł. Należy podkreślić, że umowa z wykonawcami utrzymania zimowego dróg w Gdańsku jest skonstruowana tak, że płatność uzależniona jest od uzyskanego rezultatu wykonanej pracy tj. przejezdności gdańskich dróg, a nie od ilości przejechanych kilometrów, liczby pojazdów czy wysypanej soli.

Źródło: Gdansk.pl 

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Przedpremierowo – nowe, elektryczne Renault Megane e-Tech w Renault Zdunek

Długo wyczekiwana nowość spod znaku Renault – nowe wcielenie popularnego kompaktowego Megane, dotarło do Trójmiasta. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.