czwartek , 22 października 2020
Strona główna / Wiadomości / Trójmiejskie drogi / [Gdansk.pl] Co słychać na budowie? – wiadukt Biskupia Górka
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

[Gdansk.pl] Co słychać na budowie? – wiadukt Biskupia Górka

Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Widoczny jest dynamiczny postęp prac przy budowie wiaduktu Biskupia Górka i parkingu kubaturowego. Jak obecnie przebiegają roboty, sprawdzili w środę, 16 września, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent ds. inwestycji.

Powstający wiadukt Biskupia Górka to obecnie jedna z największych inwestycji w Gdańsku. Prace przy jego budowie to wyzwanie zarówno inżynieryjne, jak i budowlane. Przejeżdżając tędy widzimy, jak postępują prace. Dzięki wiaduktowi poprawimy komunikację w ważnej części naszego miasta. A co ważne, zwiększy się również bezpieczeństwo na drodze – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Obecnie na terenie budowy kontynuowane są prace przy budowie dojazdów do drugiej, lewej nitki wiaduktu. Na konstrukcji wiaduktu wykonywane jest w tej chwili zabezpieczenie antykorozyjne poszczególnych elementów, prowadzone są również prace izolacyjne. Równolegle trwają prace drogowe związane z budową ulicy Nowe Podwale Grodzkie. W okolicy ul. Zaroślak prace drogowe koncentrują się na układaniu warstw podbudowy pod nawierzchnię jezdni i chodników. Prace brukarskie prowadzone są również w okolicy ul. Św. Trójcy oraz przy stacji benzynowej na Trakcie św. Wojciecha. Natomiast na budynku parkingu kubaturowego trwa montaż elewacji obiektu.

Budowa z historią w tle

W czerwcu 2018 r. na budowie odkryto kazamaty XVII-wiecznego Bastionu Wiebego i fragment jeszcze starszej, XV-wiecznej Baszty Nowej. Władze Gdańska zdecydowały wówczas o zachowaniu i wyeksponowaniu zabytków w nowym układzie drogowym, w porozumieniu z Wojewódzkim Pomorskim Konserwatorem Zabytków. Konieczne okazało się jednak przeprojektowanie niektórych elementów układu drogowego i zmiana technologii posadowienia wiaduktu, co wpłynęło na harmonogram prac. Odkrycie pozostałości murów obronnych dawnego Gdańska wymusiło też przeprojektowanie planowanego parkingu przy ul. Okopowej.

Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Inwestycja w liczbach

Parking realizowany przy wiadukcie, to czterokondygnacyjny obiekt o kubaturze wynoszącej ponad 87 tys. metrów sześciennych. Nowy obiekt pomieści ok. 350 aut.

Pierwsza nitka wiaduktu została otwarta w sierpniu 2019 r. Część wiaduktu, już oddana do użytku kierowcom, ma rozpiętość 104 m i szerokość 17,5 m. Po zakończeniu budowy całej inwestycji, na jednym z pasów utworzony zostanie buspas. Przewidziano tu także drogę dla pieszych i rowerzystów.

Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Umowa na realizację została podpisana z firmą Budimex w marcu 2018. Koszt inwestycji to ok. 163 mln złotych. Prace zakończą się w czerwcu 2021. Łączny koszt budowy wiaduktu i parkingu wynosi 163 mln złotych.

Zaawansowanie robót:
wiadukt: ok. 81 proc., parking: ok. 80 proc.

Źródło: Gdansk.pl (autor Olimpia Schneider)

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Pierwsze urodziny Volvo Car Plichta Gdynia

Mija rok od rozpoczęcia działalności dealera Volvo Car Plichta Gdynia. Salon, należący do największej Grupy ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *