poniedziałek , 1 czerwca 2020
Strona główna / Wiadomości / MOTO Infrastruktura / [Gdańsk.pl] Drugiego takiego wiaduktu w Polsce nie ma. Już niebawem otwarcie
Wiadukt w ciągu al. Pawła Adamowicza mat. NDI

[Gdańsk.pl] Drugiego takiego wiaduktu w Polsce nie ma. Już niebawem otwarcie

W ciągu al. Pawła Adamowicza (Nowa Bulońska Północna) powstał niezwykły obiekt inżynierski. To ogromny, wyglądający jak antyczny, wiadukt o imponujących parametrach. Jak wygląda widać na filmie przygotowanym przez portal Gdansk.pl – zobacz TUTAJ. Planowane oddanie go do użytku ma nastąpić 13 stycznia 2020 r.

Wiadukt budzi skojarzenia ze starożytnymi rzymskimi akweduktami. Jego projekt tzw. wiaduktu weneckiego wzorowany był na wiaduktach łukowych, które budowali właśnie starożytni Rzymianie. Zastosowano tu wieloprzęsłowy układ 8 łuków osadzonych na kilkunastometrowych podporach.

Obiekt ma 220 metrów długości, tworzą go 154 prefabrykaty ważące ok. 40 ton każdy. Przęsła powstały z potężnych żelbetowych łupin. Prefabrykowano je w sąsiedztwie estakady i montowano przy pomocy dźwigu. 20-metrowe prefabrykaty są w jednym elemencie montowane na podporach, dzięki czemu nie mają zamków do zalewania ani betonowych przegubów, czyli elementów konstrukcji najszybciej ulegających degradacji.

Dwa odcinki nowej drogi oddano do użytku jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Planowane otwarcie wiaduktu dla ruchu samochodowego ma nastąpić 13 stycznia 2020 r.

Źródło: Gdańsk.pl (oprac. MW)

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Efekt weekendowych działań gdyńskiej drogówki i zapowiedź kolejnych

W miniony weekend funkcjonariusze gdyńskiej drogówki przeprowadzili działania kontrolno-profilaktyczne. Akcja była związana z utrzymaniem bezpieczeństwa ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *