sobota , 16 października 2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow

[Gdańsk.pl] Miasto Gdańsk kupuje osiem nowych samochodów elektrycznych. To wymóg ustawy – wszystko o przetargu

Rozstrzygnięto przetarg na dostarczenie samochodów elektrycznych dla Urzędu Miejskiego i jednostek miejskich. Na zakup ośmiu nowych aut elektrycznych przeznaczono kwotę około 1 mln 262 tys. złotych. Poprzedzające przetarg rozeznanie rynku wskazało, że jest kilka marek samochodów spełniających jego specyfikację.

Obowiązująca od 2018 roku Ustawa o Elektromobilności i paliwach alternatywnych wymusza na jednostkach samorządu terytorialnego zapewnienie co najmniej 30% pojazdów we flocie do roku 2025. Przy czym zgodnie z art. 68 i 86 tej ustawy od stycznia 2022 roku udział ten musi wynosić co najmniej 10%.

Obecnie w zasobach miejskich znajduje się jedynie dziewięć aut elektrycznych, co stanowi 5,59%. Mając na uwadze obowiązujące przepisy, Urząd Miejski musi pozyskać kolejne samochody elektryczne. Dlatego rozpisany został przetarg na dostarczenie takich samochodów na potrzeby urzędu i jednostek miejskich.

Jakie były warunki przetargu?

W przetargu głównym parametrem była pojemność baterii określona na zasięg 340 km. Co warto wiedzieć oznacza to, że w warunkach zimowych samochód może przejechać około 240 km. Parametr ten jest ważny, gdyż użytkowanie samochodu w urzędzie wymaga gwarancji mobilności bez przerw przez 8 godzin dziennie. Również samochody, które trafią do wybranych jednostek, powinny móc jeździć 12 h, a nawet 24 h na dobę, ze względu na specyfikę prac przy których będą używane.

Co ważne, wybrane samochody mają podstawowe wersje wyposażenia.

Dlaczego w drugim przetargu tylko Kia?

Na rozstrzygnięty właśnie przetarg wpłynęły 4 oferty. Przy czym jest to drugi przetarg na samochody. W poprzednim wpłynęło 5 ofert, na trzy różne marki samochodów.

Nowy przetarg miał takie same parametry jak przetarg poprzedni, który musiał zostać unieważniony. Pokazuje to, że na rynku jest kilka marek samochodów spełniających kryteria. Parametry wskazane w przetargu spełniają, poza Kią e-Niro również np. Volkswageny ID 3, ID 4, Hyundai IONIQ 5. Natomiast przystąpienie do przetargu to decyzja poszczególnych firm, które decydują się na udział w postępowaniu.

W drugim przetargu wpłynęły 4 oferty, wszystkie na jedną markę samochodu – Kia. Dlaczego tylko te? Według ustaleń Urzędu Miejskiego w Gdańsku, wynika to z braku samochodów na rynku i zgłaszanych przez dealerów problemów z produkcją aut.

Kia e-Niro, fot. KIA Polska

Do kogo trafią samochody elektryczne?

Przetarg ogłoszono na dostarczenie 8 samochodów, które będą używane w Urzędzie Miejskim (2 sztuki), Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym (1 sztuka), Gdańskich Nieruchomościach (1 sztuka), Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni (1 sztuka),  Zarządzie Transportu Miejskiego (3 sztuki, w tym jeden wyposażony w sygnalizatory świetlne i dźwiękowe).

Samochód, który trafi do GZDiZ, będzie kontrolował strefy płatnego parkowania i będzie jeździł bez przerwy 12 godzin. Nieprzerwaną pracę powinien móc realizować w każdych warunkach, także zimowych. Samochód ZTM pełnić będzie dyżur 24 godziny na dobę. Ten samochód posiadać będzie również specjalne wyposażenie.

Źródło: Gdańsk.pl (autor: Olimpia Schneider)

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

[Gdynia.pl] Na Trasie Kaszubskiej w Gdyni praca wre

Trasa Kaszubska rośnie w oczach, w tym także jej część znajdująca się w Gdyni. Węzły …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *