sobota , 13 sierpnia 2022
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow

Gdańsk zwyciężył w rankingu miast przyjaznych kierowcom w kategorii miast powyżej 300 000 mieszkańców

Niewielka liczba kolizji, dynamika i płynność jazdy po mieście, infrastruktura dla samochodów elektrycznych, abonamenty i ulgi parkingowe. To niektóre z wymagań, jakie należało spełnić aby zdobyć tytuł miasta przyjaznego kierowcom.

W tegorocznej edycji Rankingu miast przyjaznych kierowcom serwisu Oponeo, w kategorii miast powyżej 300 tysięcy mieszkańców bezapelacyjnie zwyciężył Gdańsk, wyprzedzając Łódź i Warszawę.

Drugie miejsce Gdańsk zdobył w kategorii najmniejszej liczby kolizji odnotowanych w 2021 roku. Srebro przypadło także w kategorii najlepszej infrastruktury ładowania aut elektrycznych. Lepszą infrastrukturą może pochwalić się jedynie Warszawa.

Obalony został tym samym mit, jakoby ograniczenie prędkości przyczyniało się do korkowania miejskich arterii.

– Okazuje się, że działania na rzecz zrównoważonego transportu w mieście nie muszą wcale oznaczać pogorszenia sytuacji dla kierowców – mówi Tomasz Wawrzonek, Z-ca Dyrektora ds. Zarządzania. – W mojej ocenie prezentowany ranking pokazuje, że szereg mitów jakie krążą w przestrzeni publicznej nie ma przełożenia na rzeczywistość. Jako przykład niech służy zestawienie miast, w których poruszamy się najszybciej. Przypomnę, że wprowadzanie stref TEMPO 30 czy działania takie jak ograniczenie prędkości na alejach Zwycięstwa i Grunwaldzkiej odbierane było przez wiele osób jako „najskuteczniejszy” sposób na generowanie korków. Jak się okazuje, gdańskie „centrum” jest na drugim miejscu jeżeli chodzi o prędkości.

Jak dodaje Tomasz Wawrzonek, uwagę zwraca najniższa wśród wszystkich dużych miast różnica pomiędzy prędkościami „w centrum” i „poza centrum”.

– Sądzę, że jest to m.in. efekt przyjętej polityki hierarchizowania sieci drogowej. Nie w takim podziale jak zaproponowali autorzy zestawienia, ale tak jak my to widzimy: ulice lokalne, na których ruchowi samochodowemu towarzyszy intensywny ruch niechronionych jego uczestników (30 km/h), drogi dzielnicowe, zbiorcze (50 km/h), drogi tranzytowe (70 km/h i więcej). Co ważniejsze widać, że takie podejście w polityce miasta przekłada się na liczbę zdarzeń drogowych. Bardzo się cieszę, że Gdańsk jest tak wysoko w kategorii związanej z bezpieczeństwem ruchu drogowego.

Więcej informacji na temat Rankingu miast przyjaznych kierowcom: TUTAJ

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Kolor ma znaczenie – BMW X4 M w kolorze żółty Sao Paulo M

BMW kojarzy się najczęściej z kolorem czarnym. Ewentualnie srebrnym lub białym. To samochód najogólniej mówiąc „poważny”! …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.