sobota , 16 października 2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow
Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Gdańskie Autobusy i Tramwaje testują autobus elektryczny – to MAN Lion’s City E

Przez najbliższe dwa tygodnie Gdańsk, jako pierwsze miasto w Polsce, testował będzie całkowicie nowy model autobusu elektrycznego MAN Lion’s City E. We wtorek 3 sierpnia autobus kursował na trasie Wrzeszcz PKP – Zaspa Szpital.

Testowany przez Gdańsk, autobus miejski MAN Lion’s City E z napędem elektrycznym to pojazd o długości 12,2m, wyposażony w 3 pary drzwi dwuskrzydłowych. Zasilany jest baterią o pojemności 480kWh. Jak zaznacza producent, dzięki przemyślanemu systemowi zarządzania temperaturą zapewnia wyjątkowo dobrą dostępność pojazdu, niezależnie od pory roku. Autobus MAN Lion’s City E gwarantuje zasięg do 270 km przez cały okres życia baterii, a w optymalnych warunkach eksploatacji zasięg ten może być znacznie większy. Pojazd może wykonywać swoje codzienne zadania przewozowe bez doładowywania w ciągu dnia. Za napęd pojazdu odpowiada silnik elektryczny o mocy 160 kW, a ładowanie odbywa się za pomocą wtyczki, w nocy na terenie zajezdni.

Testowany przez Gdańsk autobus dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiada w pełni LED’owe oświetlenie zarówno wewnątrz i na zewnątrz pojazdu oraz całopojazdową klimatyzację. Dodatkowo wyposażony został w oświetlenie ambientowe wnętrza. Poczucie przestronności pasażerom dają duże okna, znacznie większe niż w innych pojazdach, oraz elementy wyposażenia w jasnych barwach. Do dyspozycji pasażerów są fotele o podwyższonym komforcie i miękkim tapicerowaniu.

Śledzimy trendy na rynku elektromobilności i testujemy kolejne pojazdy. Pierwszy autobus elektryczny testowaliśmy w 2012 roku, rok później następny. W ubiegłym roku w ramach testów gdańskie linie obsługiwał elektryczny Mercedes eCitaro, a w tym roku – elektryczny autobus miejski Yutong E12. Teraz, jako pierwsze miasto w Polsce, przez najbliższe dwa tygodnie testować będziemy całkowicie nowy model autobusu elektrycznego MAN Lion’s City E. Chcemy poznać specyfikę pojazdów elektrycznych dostępnych na rynku. Prace nad nowymi technologiami, rozwiązaniami w zakresie elektromobilności bardzo szybko postępują. A my chcemy naszą zeroemisyjną flotę budować w oparciu o jak najbardziej optymalne dla naszych potrzeb e-autobusy miejskie. Co istotne, pojazd, który będziemy teraz testować, może wykonywać swoje codzienne zadania przewozowe bez doładowywania w ciągu dnia. Jego ładowanie odbywa się w nocy na terenie zajezdni, co jest dla nas optymalnym rozwiązaniem – mówi prezes GAiT Maciej Lisicki.

Testy elektrycznego autobusu MAN Lion’s City rozpoczęły się 3 sierpnia i potrwają do 15 sierpnia. Przez najbliższe dni autobus obsługiwał będzie gdańskie linie. 3 sierpnia kursował na trasie Wrzeszcz-PKP (linia 124), 4 sierpnia obsługiwał będzie linię 213. W kolejnych dniach pojawi się także na innych liniach.

Źródło: Gdańsk.pl (oprac. MW)

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

[Gdynia.pl] Na Trasie Kaszubskiej w Gdyni praca wre

Trasa Kaszubska rośnie w oczach, w tym także jej część znajdująca się w Gdyni. Węzły …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *