niedziela , 24 stycznia 2021
Strona główna / Wiadomości / MOTO Infrastruktura / [GDDKiA] Podsumowanie 2019 roku na pomorskich drogach
Fot. GDDKiA

[GDDKiA] Podsumowanie 2019 roku na pomorskich drogach

Fot. GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podsumowała mijający rok na pomorskich drogach. Wiele inwestycji w całym kraju udało się zakończyć. Znacznie zwiększyły one komfort podróży po kraju, na odcinkach dróg prowadzących z i do Trójmiasta. Kierowcy zyskali nowe odcinki w kierunku Szczecina, Warszawy, Katowic oraz wiele mniejszych, o lokalnym charakterze. W 2019 roku rozpoczęły się także budowy zupełnie nowych dróg. Dominującym wydarzeniem na pomorskich drogach jest zapewne rozpoczęcie prac budowlanych na drodze ekspresowej S6.

S6 Trasa Kaszubska

We wrześniu i październiku 2019 r. rozpoczęła się budowa dwóch odcinków tzw. Trasy Kaszubskiej – drogi ekspresowej S6. Intensywne prace toczą się od Luzina do Szemudu i dalej przez Chwaszczyno do Gdyni. Po wycinkach drzew i przeszukaniach przez saperów na budowie ruszyły prace ziemne. Usuwane są kolizje z sieciami infrastruktury technicznej. Rozpoczęto również budowę obiektów inżynierskich. Na przejmowanych pod trasę nieruchomościach, przeznaczonych do rozbiórki, ćwiczą służby: pododdziały antyterrorystyczne policji oraz jednostki straży pożarnej.

Fot. GDDKiA

Na wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowych przez Wojewodę Pomorskiego czeka jeszcze jeden odcinek realizacyjny S6 między Bożympolem Wielkim a Luzinem (zgoda powinna zostać wydana na początku 2020 r.). Łącznie w przyszłym roku w budowie będzie ok. 42 km drogi ekspresowej S6. Trasa skróci czas przejazdu między Bożympolem Wielkim a Gdynią z 1,5 godziny (w godzinach szczytu) do ok. 20 minut. Pierwsze pojazdy powinny pojechać tymi odcinkami w II połowie 2021 r.

Nie tylko drogi szybkiego ruchu

Fot. GDDKiA

Drogi krajowe to nie tylko drogi ekspresowe i autostrady. GDDKiA dba także o modernizację istniejącej sieci dróg krajowych. W tym roku wyremontowano nawierzchnię odcinka DK55 między Tragaminem i Martągiem (Nowy Dwór Gdański – Malbork) o długości 2,4 km wraz z utwardzonym poboczem, zatoką autobusową i chodnikami. Podobnie było na innym odcinku DK55 – w śródmieściu Kwidzyna o długości 1,2 km, gdzie oprócz nawierzchni zostały wyremontowane chodniki oraz zmodernizowana została zatoka autobusowa.

Ponownie ruszyły prace przy rozbudowie ok. 3 km DK22 na odcinku Czarlin – Knybawa (okolice Tczewa – Malbork). Po przezwyciężeniu wewnętrznych kłopotów wykonawcy i po wielokrotnych monitach inwestora o zintensyfikowanie robót, pod koniec roku były prowadzone intensywne prace budowlane przy budowie konstrukcji jezdni. Według zapewnień wykonawcy trasa ma być gotowa w 2020 r.

Trwa postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy przebudowy odcinka DK20 między Kornem a Kościerzyną. GDDKiA spodziewa się, że na początku roku procedura zostanie zakończona co zaowocuje podpisaniem umowy z wykonawcą prac. W ramach inwestycji oprócz nawierzchni zostaną przebudowane skrzyżowania, w tym to najważniejsze w Kornem, gdzie powstanie rondo. Na całym odcinku zostanie zbudowany również ciąg pieszo-rowerowy.

Prace mostowe

W Chlebówce na DK55 (Nowy Dwór Gdański – Malbork) przebudowano most na przepust. Podobną przebudowę przeprowadzono także w Kowalewicach na DK21 (Miastko – Słupsk). Dzięki nim obiekty będą m.in. szersze i zabezpieczone nowymi barierami. Na zachodzie województwa w Sporyszu na DK25 (Biały Bór – Człuchów) wyremontowano most, który zyskał nie tylko nową nawierzchnię, ale także nowe wyposażenie obiektu. Gotowe są również dwie dokumentacje na przebudowę mostów na przepusty w Kramarzynach i Tuchomiu na DK20 (Miastko – Kościerzyna).

Bezpieczeństwo

Wiosną tego roku zakończyły się prace przy chodnikach w miejscowościach Gościszewo i Kalmuzy na DK55 (Malbork – gr. województwa), gdzie wybudowano chodniki o łącznej długości 1100 m. W tym roku zaprojektowano i wybudowano nową, bardzo potrzebną sygnalizację świetlną wraz z wyznaczeniem nowego przejścia dla pieszych w Ustce na DK21 przy moście przez Słupię. Ponadto zmodernizowano sygnalizację świetlną w Łęgowie na DK91 (koło Pruszcza Gdańskiego). Kontynuowane są prace przy budowie sygnalizacji świetlnych na DK6 w Gościcinie (koło Wejherowa) i DK7 w Lniskach (Żukowo – Gdańsk).

Z myślą o przyszłości

Weryfikowana jest przygotowana dokumentacja projektowa dla przebudowy odcinków DK21 między Ustką a Słupskiem (trudne zadanie ze względu na zurbanizowany teren i natężenia ruchu) oraz w Kruszynie (Miastko – Słupsk).

Ponadto sporządzane są projekty dla przeszło 90 km odcinków drogi krajowej nr 22. Oprócz przebudowanej i wzmocnionej nawierzchni zostaną tam przebudowane skrzyżowania. Na niektórych odcinkach, zgodnie z wynikami analiz, przekrój będzie miał pasy ruchu w układzie 2+1, co umożliwi bezpieczne i komfortowe poruszanie się w obu kierunkach.

Projekty opracowywane są także dla odcinków dróg krajowych w południowo-zachodniej części województwa pomorskiego na DK25 Biały Bór – Sporysz oraz Człuchów – Zamarte. W ramach tych zadań przewidziano zaprojektowanie obejść trzech miejscowości – Brzezia, Ględowa i Jęczników Wielkich.

We wszystkich powyższych zadaniach przewidziano powstanie wzdłuż dróg ciągów pieszo-rowerowych.

Nowe wyzwania w kolejnych latach

W planach na kolejne lata jest realizacja odcinków drogi ekspresowej S6 między Słupskiem a Bożympolem Wielkim oraz Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Zgodnie z zeszłoroczną decyzją Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów są one przeznaczone do realizacji w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Obecnie są prowadzone prace przy jego przygotowaniu.

Odcinkowy pomiar prędkości na Obwodnicy Trójmiasta

Nowością z zakresu bezpieczeństwa na drodze jest również wstępne zaakceptowanie wniosku GDKKiA przez Inspekcję Transportu Drogowego dotyczącego instalacji systemu do odcinkowego pomiaru prędkości na Obwodnicy Trójmiasta. Ma się on znaleźć na dwóch odcinkach: Gdynia Chylonia – Gdynia Port oraz Gdańsk Owczarnia – Gdańsk Lotnisko.

Źródło: GDDKiA

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Odcinkowy pomiar prędkości już niebawem zacznie funkcjonować na budowanej autostradzie A1

Urządzenia pomiarowe będą pracowały na wszystkich odcinkach budowanej autostrady A1, gdzie ruch po nowej betonowej jezdni odbywa się w układzie ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *