Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
porsche_700x200-baner-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
porsche_700x200-baner-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner 2 czerwiec
previous arrow
next arrow
Fot. Michał Puszczewicz (Gdynia.pl)

[Gdynia.pl] 55 nowych, ekologicznych autobusów na ulicach Gdyni

Fot. Paweł Kukla (Gdynia.pl)

55 nowoczesnych i ekologicznych autobusów trafia dziś do eksploatacji na gdyńskich liniach komunikacji publicznej. Wszystkie spełniają najbardziej restrykcyjne unijne normy spalania EURO 6 D, są w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wyposażone w gniazda USB i oczywiście klimatyzowane. Koszt zakupu pojazdów to ponad 76 mln złotych brutto, z czego 75 procent to unijna dotacja.

Nowe autobusy to kolejna zmiana jakościowa w gdyńskiej komunikacji publicznej.

Fot. Paweł Kukla (Gdynia.pl)

– Te nowoczesne pojazdy to najwyższy standard światowy. Niezmiernie się cieszę, że mogę przekazać gdynianom w użytkowanie aż 55 autobusów bezpiecznych dla środowiska i wygodnych dla pasażerów – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni – Wprowadzenie tak dużej liczby pojazdów ekologicznych do taboru w znaczący sposób zwiększy udział przyjaznego środowisku transportu publicznego. Liczymy, że dzięki podniesieniu komfortu podróży zachęcimy kolejną grupę gdynian do korzystania z komunikacji miejskiej.

Euro 6 D, to kolejna, wyższa od Euro 6 norma świadcząca o bardzo wyśrubowanej, niezwykle niskiej emisji spalin, badanej na poziomie uzyskiwania homologacji w realnym ruchu, a nie w laboratorium.

Fot. Paweł Kukla (Gdynia.pl)

– Zakup jest również elementem naszej strategii dostępności. Wszystkie 55 autobusów to pojazdy nie tylko niskopodłogowe, ale co bardzo ważne podłoga na całej długości pozbawiona jest barier takich jak stopnie pośrednie wewnątrz pojazdu czy drzwiach wejściowych, dzięki czemu są one przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami i z ograniczoną sprawnością ruchową – dodaje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni – W każdym autobusie znajduje się miejsce dla wózka dziecięcego i wózka inwalidzkiego oraz rampa uchylna, umieszczona w drugich drzwiach pojazdu. Wszystkie przyciski wewnątrz oznaczone zostały alfabetem Brailla, by ułatwić podróż osobom niewidomym i słabo widzącym.

Fot. Michał Puszczewicz (Gdynia.pl)

W pojazdach zamontowane zostały również tablice systemu informacji pasażerskiej w kolorze białym – są to monitory LCD o wysokiej rozdzielczości, gdzie widoczne są znane już gdynianom tzw. e-koraliki, czyli następujące po sobie przystanki w formie przypominającej właśnie sznur koralików. Dla wygody pasażerów autobusy zostały także wyposażone w gniazda USB do ładowania telefonów, tabletów itp. Wszystkie pojazdy są w pełni klimatyzowane. W celu zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów całe wnętrze pojazdu jest monitorowane.

Zadbano również o komfort pracy i bezpieczeństwo kierowców. Kabina została zaprojektowana w ergonomiczny i wygodny sposób. Dostęp i widoczność wszystkich istotnych elementów deski rozdzielczej nie wymaga dodatkowych, zbędnych ruchów kierowcy. Fotel posiada zawieszenie pneumatyczne i pełną regulację bezstopniową, w zależności od indywidualnych potrzeb. Komfort pracy kierowcy, to również bezpieczeństwo pasażerów, więc starano się pogodzić oba te istotne elementy.

Dodatkowo, dzięki dobrze przygotowanej specyfikacji w konstrukcji, silniku i wyposażeniu udało się uzyskać od producenta wykonanie z materiałów, które pozwolą na dłuższe bezawaryjne funkcjonowanie oraz ułatwią gdyńskim przedsiębiorstwom autobusowym utrzymanie i eksploatację pojazdu w dobrym stanie zarówno od strony technicznej jak i wygody podróżowania.

Na liniach obsługiwanych przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej będzie jeździło 30 autobusów (16 przegubowych oraz 14 krótkich), a na liniach obsługiwanych przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej –  25 autobusów (9 przegubowych i 16 krótkich). Wprowadzane autobusy będzie można spotkać praktycznie w całej sieci komunikacyjnej, ale pasażerowie mogą ich szczególnie wypatrywać na następujących liniach: 147, 150, 152, R, 140, 105, 128, 133, 190, 109, 194, 197, 141, 182, 170, 103, K oraz W.

Autobusy zostały zakupione ze środków Gminy Miasta Gdyni i zostały dofinansowane w 75% ze środków UE w ramach Działania 6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach (Oś priorytetowa VI Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach) Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, pozyskanych dzięki, z sukcesem przedłożonemu przez Gminę Miasta Gdyni projektowi pn.: „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup ekologicznego taboru”.

Źródło: Gdynia.pl, autor: Paweł Kukla 

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Przedpremierowy pokaz nowej Toyoty Yaris Cross w Toyota Walder Rumia

Do Trójmiasta, przedpremierowo, zawitał najnowszy model z gamy Toyoty: Yaris Cross. Nieduży SUV z segmentu …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *