środa , 28 września 2022
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow
Fot. Marcin Mielewski

[Gdynia.pl] Na Trasie Kaszubskiej w Gdyni praca wre

Trasa Kaszubska rośnie w oczach, w tym także jej część znajdująca się w Gdyni. Węzły komunikacyjne powstające na przecięciach Obwodnicy Trójmiasta z ulicami Chwaszczyńską oraz Nowowiczlińską zmieniły organizację ruchu w rejonie Karwin, Wielkiego Kacka i Dąbrowy. Kierowcy korzystają z nowych dróg zjazdowych i wjazdowych na obwodnicę oraz wiaduktów nad ul. Chwaszczyńską i Nowowiczlińską.

Droga ekspresowa S6 jest popularnie nazywana Trasą Kaszubską. Inwestycja ma bowiem połączyć Trójmiasto z Lęborkiem. Na około 60-kilometrowym odcinku pojawią się nowe drogi i powstaną bezkolizyjne węzły. Trasa zapewni kierowcom szybką i przede wszystkim bezpieczną podróż. Za realizację inwestycji odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Z zainteresowaniem obserwujemy postępy prac przy drodze ekspresowej S6, zwanej Trasą Kaszubską. To inwestycja ważna dla całego Pomorza, w także Gdyni. W jej ramach w naszym mieście powstają dwa duże węzły. Dzięki temu znacznie zwiększy się przepustowość i płynność ruchu na Obwodnicy Trójmiasta, w dzielnicach południowo-zachodnich, a także w całym mieście. Wygodna i bezpieczna droga dojazdowa do Gdyni od strony Kaszub przybliży całe Trójmiasto do pozostałej części regionu. To bardzo ważne, by Gdynia, będąca silnym ośrodkiem turystyczno-biznesowym, była dobrze skomunikowana z Pomorzem i resztą kraju – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Gdyńska część inwestycji jest realizowana na dużym obszarze. Trzy najważniejsze punkty to:

 • węzeł Wielki Kack – powstający w miejscu dotychczasowej krzyżówki Obwodnicy Trójmiasta z ul. Chwaszczyńską,
 • węzeł Nowowiczlińska – powstający w miejscu, gdzie Obwodnica Trójmiasta przecina się z ul. Nowowiczlińską,
 • ul. Chwaszczyńska – od Karwin aż po granice miasta z Chwaszczynem.

Drogowcy postawili już część wiaduktów i szykują się do wznoszenia kolejnych. Ul. Chwaszczyńska ma nową nawierzchnię, a na Obwodnicy Trójmiasta powstały nowe zjazdy i wjazdy przy budowanym węźle Nowowiczlińska.

WĘZEŁ WIELKI KACK

Największą i zdecydowanie najbardziej spektakularną częścią gdyńskiego odcinka drogi ekspresowej S6 jest węzeł Wielki Kack. Połączy on Obwodnicę Trójmiasta z ul. Chwaszczyńską. Kierowcy będą mogli pojechać tędy zarówno w stronę Gdańska, autostrady A1 do Łodzi i na Śląsk, jak i gdyńskiego portu, Chyloni, Szczecina czy Żukowa, Kościerzyny i innych kaszubskich miejscowości.

Latem drogowcy ukończyli dwa nowe wiadukty, które przebiegają nad ul. Chwaszczyńską. Włączono je w Obwodnicę Trójmiasta. Jednocześnie w sierpniu rozebrano wiadukty dotychczas istniejące w ramach obwodnicy. W ich miejscu powstaną zupełnie nowe konstrukcje. Przygotowania do ich budowy już widać.

Fot. Marcin Mielewski

Obecnie dzięki węzłowi Wielki Kack można się kierować:

– jadąc Obwodnicą Trójmiasta od strony Gdańska:

 • na wprost – dalej Obwodnicą Trójmiasta do kolejnych węzłów z obwodową: Nowowiczlińska, Chwarzno, Port, Chylonia. Droga ta wiedzie nowo powstałym wiaduktem nad ul. Chwaszczyńską, który biegnie w pobliżu Fikakowa i przy hipermarkecie na Karwinach;
 • w prawo – nowo powstałym zjazdem, który włączono w ul. Chwaszczyńską. Wiedzie on w kierunku Karwin i dalej ul. Wielkopolską do Orłowa i centrum miasta. Zjazd przyda się też tym, którzy chcą udać się do Chwaszczyna. Kierowcy mogą zawrócić na najbliższym skrzyżowaniu i jechać ul. Chwaszczyńską lub skręcić w ul. Nowowiczlińską i przejechać przez Dąbrowę, ul. Rdestową w kierunku drogi wyjazdowej z Gdyni;

– jadąc Obwodnicą Trójmiasta od strony Chwarzna, portu, Chyloni:

 • na wprost – dalej Obwodnicą Trójmiasta do kolejnych węzłów na obwodowej w Gdańsku (Osowa, Matarnia, Karczemki) z możliwością dojazdu do bramek na autostradę A1 (do Łodzi, Katowic) czy też do obwodnicy południowej Gdańska (do Warszawy). Na węźle Wielki Kack droga wiedzie nowym wiaduktem nad ul. Chwaszczyńską wybudowanym nieopodal Dąbrowy i na skraju wielkokackiego lasu;
 • w prawo – zjazdem w kierunku Chwaszczyna. Wybierając tę drogę, dojedziemy do tymczasowego ronda na ul. Chwaszczyńskiej. Dzięki niemu kierowcy będą mogli pojechać w stronę Karwin, Orłowa i Śródmieścia.

– jadąc ul. Chwaszczyńską od strony centrum miasta i Karwin:

 • na wprost – w kierunku Chwaszczyna i Kaszub. Obecnie to jedyny możliwy kierunek jazdy po tej stronie węzła. Aby dostać się na obwodnicę, należy skorzystać ze wspomnianego ronda tymczasowego na ul. Chwaszczyńskiej lub węzła Nowowiczlińska.

– jadąc ul. Chwaszczyńską od strony Chwaszczyna i Kaszub:

 • na wprost – w kierunku Karwin i centrum miasta,
 • w prawo – na Obwodnicę Trójmiasta w stronę Gdańska i w kierunku m.in. autostrady A1 i drogi ekspresowej S7,
 • w lewo – na Obwodnicę Trójmiasta w stronę Chwarzna, portu, Chyloni i dalej m.in. do Rumi, Redy, Wejherowa czy Szczecina. Na ul. Chwaszczyńskiej należy pojechać zjazdem w prawą stronę. Dalej droga prowadzi wiaduktem nad Obwodnicą Trójmiasta, a następnie włącza się w nią w kierunku północnym.

WĘZEŁ NOWOWICZLIŃSKA

Do tej pory Obwodnica Trójmiasta jedynie przebiegała nad ul. Nowowiczlińską, nie łącząc się z nią w żaden sposób. Teraz powstaje tu węzeł, który przyniesie wiele korzyści mieszkańcom Dąbrowy czy sąsiedniego Wiczlina. Osoby wyjeżdżające z dzielnicy będą mogły dostać się na Obwodnicę Trójmiasta z pominięciem węzła Wielki Kack.

Powstały tu już pasy zjazdowe i wjazdowe zarówno od strony Gdańska, jak i Chyloni, a także dwa nowe wiadukty, które docelowo poszerzą obwodnicę. Kierowcy już z nich korzystają, bowiem trwa rozbiórka starych wiaduktów, będących częścią obwodnicy.

Obecnie dzięki węzłowi Nowowiczlińska można się kierować::

– jadąc Obwodnicą Trójmiasta od strony Gdańska:

 • na wprost – dalej obwodową w kierunku Chwarzna, portu, Chyloni, a także Rumi, Redy, Wejherowa czy Szczecina. Droga wiedzie nowym wiaduktem nad ul. Nowowiczlińską;
 • w prawo – w kierunku Karwin i centrum miasta. Ta trasa to łagodny zjazd z obwodnicy, a następnie prawoskręt w ul. Nowowiczlińską i dalej do skrzyżowania z ul. Chwaszczyńską;
 • w lewo – w kierunku Dąbrowy, Wiczlina lub przez ul. Rdestową do Chwaszczyna. Jedzie się wspomnianym wyżej zjazdem z obwodnicy, z tą różnicą, że skręcamy w prawo w ul. Nowowiczlińską na Dąbrowie.

– jadąc obwodnicą od strony Chwarzna, portu, Chyloni:

 • na wprost – dalej Obwodnicą Trójmiasta do kolejnych węzłów na obwodowej: wspomnianego węzła Wielki Kack oraz węzłów w Gdańsku (Osowa, Matarnia, Karczemki) z możliwością dojazdu do bramek na autostradę A1 czy też do obwodnicy południowej Gdańska. Droga wiedzie nowo wybudowanym wiaduktem nad ul. Nowowiczlińską;
 • w prawo – nowym zjazdem na Dąbrowę i Wiczlino lub poprzez ul. Rdestową do Chwaszczyna.
Fot. Marcin Mielewski

Do Karwin i centrum najlepiej dojechać, korzystając z węzła Wielki Kack.

– jadąc ul. Nowowiczlińską od strony Dąbrowy:

 • na wprost – do Karwin i centrum miasta,
 • w lewo – na Obwodnicę Trójmiasta w kierunku Chwarzna, portu, Chyloni;

– jadąc ul. Nowowiczlińską od strony Karwin i centrum miasta:

 • na wprost – na Dąbrowę, Wiczlino i poprzez ul. Rdestową do Chwaszczyna,
 • w prawo – na Obwodnicę Trójmiasta w kierunku Chwarzna, portu, Chyloni,

W tym miejsu nie ma możliwości wjechania na Obwodnicę Trójmiasta w kierunku Gdańska.

UL. CHWASZCZYŃSKA

Ul. Chwaszczyńska została poszerzona i zyskała nową nawierzchnię. Na odcinku między Obwodnicą Trójmiasta, a ul. Rdestową, na wysokości ul. Szafranowej, znajduje się tymczasowe rondo. Dzięki niemu ruch może się odbywać w wielu kierunkach. Pojedziemy zatem do Chwaszczyna i na Kaszuby, a także do centrum. Nowy wjazd poprowadzi na Obwodnicę Trójmiasta w kierunku Gdańska. Z kolei nowy wiadukt  – do Chwarzna, portu czy Chyloni.

Fot. Marcin Mielewski

Nieopodal ronda, nad ulicą, powstaje kładka dla pieszych i rowerzystów. Dzięki niej mieszkańcy Dąbrowy będą mogli łatwo dotrzeć do pobliskiego lasu. Pomysł budowy kładki to inicjatywa rady dzielnicy i samych mieszkańców.

Źródło: Gdynia.pl (Autor: Paweł Kukla)

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Kolejny raz zablokowali klasykami restaurację McDonald’s w Pruszczu Gdańskim!

Klasyczne blokowanie restauracji McDonald’s w Pruszczu Gdańskim to cykliczna impreza z zabytkową motoryzacją. Co roku …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.