niedziela , 26 września 2021
ds-4-moto3m-750x200
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
ds-4-moto3m-750x200
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow
Fot. Gdynia.pl

[Gdynia.pl] Nadjeżdżają współdzielone samochody

28 sierpnia w Gdyni przedstawiciele władz miast naszego regionu podpisały list intencyjny, deklarując wolę współpracy przy wdrażaniu usługi tzw. car-sharingu. Będzie ona wdrażana w miastach etapowo, a jej prawdopodobny termin wejścia w życie to IV kwartał 2017 roku. W rozpoczęty z inicjatywy Gdyni projekt włączyły się także Gdańsk, Sopot, Reda, Rumia, Wejherowo i Pruszcz Gdański.

Prace nad wprowadzeniem w aglomeracji trójmiejskiej coraz popularniejszego na całym świecie car-sharingu zainicjowała Gdynia. Trwają one od początku 2017 roku. – Chodziło nam o to, aby wypracować jak najbardziej optymalną formę świadczenia tej usługi i zaangażować jak najwięcej miast aglomeracji – tłumaczy Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni, odpowiedzialny za projekt. – Uważamy, że car-sharing działałby najlepiej, gdyby został wdrożony w kilku samorządach. Tak, aby z punktu widzenia mieszkańca naszej aglomeracji nie miało znaczenia, w którym miejscu samochód wypożycza, a w którym go oddaje. Dlatego cieszę się, że dziś podpisaliśmy list w tak licznym gronie – dodał.

Oprócz włodarzy poszczególnych miast, sygnatariuszami porozumienia zostały także Innobaltica Sp. z o.o. oraz firmy wdrażające usługę – KeratronikPanek i Traficar.

Opracowanie atrakcyjnej dla przyszłych użytkowników oferty car-sharingu oraz promowanie tej formy transportu przez poszczególne miasta będzie się wiązało z wprowadzeniem różnorodnych ulg i preferencji dla samochodów współdzielonych. Prawdopodobnie obniżone zostaną stawki za parkowanie w płatnych strefach i wyznaczone zostaną dedykowane miejsca parkingowe dla pojazdów współdzielonych. W Gdyni początkowo będzie 20 takich miejsc.

– Chcemy nadal konsekwentnie wdrażać w Gdyni rozwiązania sprzyjające ekologii i ograniczające liczbę samochodów w mieście. Innowacyjne, nowoczesne i na najwyższym poziomie – wyjaśnia Bartosz Bartoszewicz.

Fot. Gdynia.pl
Fot. Gdynia.pl

Car-sharing to nowy, wygodny sposób przemieszczania się po mieście. Umożliwia korzystanie z samochodów bez konieczności ich zakupu – wypożyczając je do poruszania się na stosunkowo niewielkich dystansach. Wprowadzenie w miastach floty nowoczesnych, ekologicznych pojazdów jest także jednym ze sposobów na ograniczenie emisji spalin. Car-sharing może być również atrakcyjną alternatywą dla samochodów służbowych i sposobem na zmniejszenie liczby pojazdów użytkowanych w sposób sporadyczny. Wszystko to w efekcie wpływa na ograniczenie ruchu samochodowego – zwłaszcza w najbardziej zatłoczonych śródmieściach. Z doświadczeń miast europejskich, w których wdrożono usługę, wynika, że jeden samochód carsharingowy zastępuje od 4 do 10 prywatnych. Jego główną zaletą jest jednak to, że jest cały czas w ruchu – w przeciwieństwie do samochodów prywatnych, które zdecydowaną część dnia stoją nieużytkowane.

Idea „samochodu na godziny” jest coraz bardziej popularna w Europie. Tylko w Niemczech usługa dostępna jest w 600 miastach, a liczba korzystających z niej osób to 1,7 miliona rocznie. Również w naszym kraju znajduje ona coraz większe rzesze zwolenników – oferta dostępna jest już m.in. w Warszawie i Krakowie.

Wdrożenia usługi car-sharingu w aglomeracji trójmiejskiej planowane jest pod koniec 2017 roku. Początkowo jej klienci będą korzystali z floty samochodów niskoemisyjnych, w tym hybrydowych. Do roku 2020 mają one zostać zastąpione przez pojazdy elektryczne.

Źródło: Gdynia.pl (Autor: Barbara Betlejewska)

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Kokoszki. Trwa rozbudowa ul. Kartuskiej. Zaawansowanie prac już na poziomie 70 procent

Obecnie na placu budowy trwa układanie kolejnych warstw podbudowy jezdni. Wykonawca robót rozpoczął też układanie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *