środa , 27 października 2021
_750x200_ dni otwarte
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
_750x200_ dni otwarte
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow
Fot. gdynia.pl

[Gdynia.pl] Pierwszy polski samochód elektryczny powstanie w Gdyni?

Gdynia wspólnie z partnerami rozpoczęła prace nad stworzeniem prototypowego samochodu elektrycznego, który ma zrewolucjonizować przemysł transportowy. Jednym z ważnych kroków na drodze do realizacji tego przyszłościowego projektu, jest list intencyjny w sprawie uruchomienia działań na rzecz rozwoju Klastra INNOeCAR w województwie pomorskim. Partnerami tego przedsięwzięcia są samorządy, przedsiębiorstwa prywatne i placówki naukowe.

Dokument podpisany został podczas konferencji „INNOeCAR – samochód elektryczny, jako element struktury miejskiej”, która odbyła się w czwartek 20 kwietnia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Jej otwarcia dokonał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii oraz Szef Komitetu Sterującego Programu Elektromobilności Michał Kurtyka, który powiedział: Projekt elektromobilności stał się jednym ze sztandarowych programów gospodarczych dla Polski i jest jednym z kół zamachowych, który chcielibyśmy uruchomić, aby polską gospodarkę wprowadzić w XXI wiek oraz na mapę globalnej innowacji. Chcielibyśmy również, aby Polska pokazała, że jest krajem, który potrafi wytyczać nowe ścieżki, a nie tylko sprawnie poruszać się po tych, które już zostały wytyczone.

Klaster elektromobilności jest wielką szansą dla trójmiejskich i pomorskich firm działających w sektorze innowacji. To porozumienie ma przynieść korzyści również dla mieszkańców w tym m.in.: zmniejszenie liczby samochodów poruszających się po ulicach miasta, stymulację gospodarki oraz czystsze powietrze. Klaster INNOeCar ma przyczynić się także do stworzenia sieci współpracy na polu elektromobilności, wspierać przedsiębiorczość i innowacyjność w tym sektorze.

Rozwój sektora elektromobilności jest jednym z ważniejszych projektów zapisanych w uchwalonej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Gdynia przystąpiła do koordynowanego przez PFR programu e-bus. Nie mniej interesujący wydaje się równoległy program e-car. To właśnie samochodowi elektrycznemu poświęcona jest większa część dzisiejszej konferencji. Samochód elektryczny interesuje nas z dwóch istotnych powodów. Po pierwsze, w projekcie budowy takiego pojazdu widzimy olbrzymi potencjał dla rozwoju gospodarczego. Nie muszę nikogo przekonywać, że w Gdyni tradycyjnie cenimy projekty głęboko nietradycyjne. W świeżości i innowacji widzimy motor rozwoju. Wieloletnie doświadczenia wskazują, że taki kierunek jest słuszny i owocuje pożądanymi efektami. – powiedział podczas konferencji prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i dodał – Jestem przekonany, że projekt, któremu dzisiaj nadajemy formalny kształt, narodził się w najbardziej odpowiednim do tego miejscu, o największym w Polsce potencjale, który przy odpowiednim wsparciu i współpracy jest ze wszech miar predestynowany do tego, by doprowadzić do sukcesu.

Sygnatariusze listu intencyjnego:
Gdynia
Pracodawcy Pomorza
Walkin Startup Venture Sp z o.o
Politechnika Gdańska
Akademia Morska
DLabs
Cree Yacht Sp. z o.o. s.k.
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia
Instytut Maszyn Przepływowych PAN
Grupa Techno Service S.A.

Warto wspomnieć, że już od 8 maja w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbywać się będą cotygodniowe spotkania i warsztaty, których tematy to:
– polska technologia szybkiego ładowania samochodów elektrycznych,
– produkcja baterii do samochodów elektrycznych,
– miejski samochód elektryczny,
– samochód autonomiczny i car connectivity,
– systemy car sharing.

Przypomnijmy, że celem rządowego programu elektromobilności, jest stworzenie polskiego samochodu elektrycznego oraz elektrycznego autobusu. Gdynia jest sygnatariuszem listu intencyjnego, który określa współpracę w dziedzinie elektromobilności. Dokument ten został podpisany na początku tego roku przez Ministra Rozwoju i Finansów oraz Ministra Energii. Program koordynowany jest przez Polski Fundusz Rozwoju. Zgodnie z założeniami, jego celem jest sprzedaż autobusów elektrycznych na poziomie ok. tysiąca sztuk rocznie, stworzenie rozpoznawalnej globalnie marki oraz zbudowanie mocnej pozycji eksportowej do 2025 roku. Ponadto wprowadzanie na polskie drogi 1000 autobusów elektrycznych do 2021 r.

Źródło: Gdynia.pl (autor: Agnieszka Wołowicz)

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Travel in Style – magia Rolls-Royce’a!

W 1906 roku narodził się symbol luksusu motoryzacyjnego, który do dzisiaj utrzymuje się na szczycie. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *