MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Volvobanergrudzie2022750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Volvobanergrudzie2022750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow

Gdynia rezygnuje z papierowych mandatów za nieprawidłowe parkowanie

Miasto Gdynia, wraz z nowym rokiem rezygnuje z papierowych zawiadomień umieszczanych za wycieraczką. Osoby, które zaparkowały w Strefie Płatnego Parkowania i nie zapłaciły za postój, zostaną poinformowane o konieczności uregulowania opłaty dodatkowej listownie. W związku ze zmianami uruchomiono stronę internetową, na której kierowcy mogą sprawdzić, czy muszą wnieść dodatkową opłatę za postój. Nowością jest też możliwość zgłoszenia pojazdu elektrycznego.

– Cały czas usprawniamy funkcjonowanie Strefy Płatnego Parkowania. Tym razem rezygnujemy z papierowych zawiadomień, które do tej pory umieszczane były za wycieraczką pojazdu. Kierowca, który zaparkował pojazd w SPP i nie opłacił postoju, otrzyma jedynie listowne upomnienie – mówi Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Takie upomnienia były wysyłane również do tej pory, poprzedzone były jednak papierowym zawiadomieniem umieszczanym przez kontrolera za wycieraczką pojazdu. Od teraz Gdynia rezygnuje z tego elementu ze względów ekologicznych i ekonomicznych. Warto podkreślić, że Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni, zgodnie z prawem, nie miał obowiązku informowania mieszkańców o opłacie dodatkowej umieszczając informację za wycieraczką pojazdu.

Fot. ZDiZ Gdynia

Jeśli kierowca nie jest pewien, czy będzie musiał uregulować opłatę dodatkową, może to sprawdzić online (posługując się numerem rejestracyjnym pojazdu). Po wpisaniu numeru, otrzyma potrzebne informacje. Jeśli wolimy kontakt telefoniczny lub bezpośredni – zapraszamy do Biura Obsługi Klienta Strefy Płatnego Parkowania – mówi Dawid Czechowski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Jeśli uregulowana zostanie opłata dodatkowa, zanim otrzyma się upomnienie, takie kierowca zapłaci 150 zł (koszt opłaty dodatkowej za brak opłaconego postoju), jeśli natomiast będzie regulować należność po otrzymaniu upomnienia, doliczona zostanie kwota 16 zł (koszt upomnienia reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, z dnia 5 stycznia 2021 r. w sprawie wysokości kosztów upomnienia doręczanego zobowiązanemu przed wszczęciem egzekucji administracyjnej Dz.U.2021.67).

W obu przypadkach opłatę uregulować można online lub w BOK SPP.

Nie jesteś pewien czy prawidłowo opłaciłeś parkowanie w SPP?

Jeśli nie jesteś pewien czy prawidłowo opłaciłaś /opłaciłeś postój w Strefie Płatnego Parkowania, możesz to sprawdzić online – wpisując numer rejestracyjny pojazdu. Zrobisz to tutaj.

Mam upomnienie o konieczności uregulowania opłaty dodatkowej, co dalej?

Jeśli otrzymałaś/otrzymałeś upomnienie informujące o konieczności uregulowania opłaty dodatkowej, możesz opłacić należność online. Zrobisz to tutaj.

Wpisując numer zawiadomienia sprawdzisz również wszystkie informacje, w tym zdjęcia ze zdarzenia (kontroli), godzinę, datę oraz lokalizację. LINK.

Biuro Obsługi Klienta Strefy Płatnego Parkowania
ul. Tadeusza Wendy 15 (wejście od ul. Ziołowskiego)
81 – 341 Gdynia
tel. 58 764 40 00 (sekretariat)
e-mail: spp@zdiz.gdynia.pl
tel. 58 764 40 21, 58 764 40 22

Masz pojazd elektryczny? Daj się poznać!

Uruchomiono również nową możliwość dla kierowców posiadających elektryczne pojazdy. Na stronie internetowej gdynia.e-abonamenty.pl, można zgłosić fakt posiadania pojazdu elektrycznego, w celu łatwiejszej weryfikacji w trakcie kontroli. Jest to dobrowolne i bezpłatne.

Nie wszystkie pojazdy elektryczne są możliwe do zidentyfikowania, szczególnie w trakcie mobilnych kontroli. Danych odnośnie tego, czy pojazd jest elektryczny czy nie, Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni nie może sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Fot. ZDiZ Gdynia
Źródło: Gdynia.pl (Autor: Magdalena Wojtkiewicz)

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Dwa odcinki S6 w pomorskim w betonie

W ramach budowy drogi ekspresowej S6 ze Słupska do Bożepola Wielkiego dwa odcinki na terenie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *