Greenway Infrastructure Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni chce umożliwić kierowcą swobodną podróż samochodem elektrycznym po Polsce. W realizacji tej misji, pomóc ma 75 punktów szybkiego ładowania tego typu pojazdów, które firma chce zbudować do końca 2018 roku.
Rynek samochodów elektrycznych jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi światowego przemysłu. W 2015 roku osiągnięty został próg 1 miliona pojazdów elektrycznych będących w użyciu na świecie. Liderami dynamicznego rozwoju rynku są nadal takie kraje jak USA, Japonia i Chiny, jednak kraje europejskie konsekwentnie nadrabiają opóźnienie. Samochody elektryczne stanowią obecnie 23% wszystkich samochodów w Norwegii, oraz 10% w Holandii. Dynamiczne wzrosty obserwowane są również w pozostałych krajach Unii Europejskiej.
Infrastruktura ładowania samochodów elektrycznych od kilku lat gwałtownie rozrasta się w Europie, pokrywając obecnie już jej większą część i umożliwiając kierowcom coraz dalsze podróże (w tym międzypaństwowe). Niestety przyjazd tych kierowców do Polski jest niemożliwy, ze względu na brak takiej infrastruktury w naszym kraju. Dokładnie z tego samego powodu, polscy kierowcy rezygnują z szeregu korzyści płynących z zakupu samochodu elektrycznego i pozostają przy silnikach spalinowych. Brak infrastruktury ładowania, jest bowiem główną barierą powstrzymującą kierowców od podjęcia decyzji o zakupie samochodu elektrycznego.
Ładowanie
Stacja ładowania jest w swej istocie pionowym słupkiem o wysokości 2 metrów, oraz głębokości i szerokości 70 cm, usytuowanym na fundamencie o powierzchni 1 m2. Do słupka przylegają dwa miejsca parkingowe, zarezerwowane wyłącznie do korzystania przez ładujące się samochody elektryczne.
Ładowanie pojazdu jest bardzo prostym procesem, przynoszącym kierowcy relaksującą przerwę od prowadzenia:
- Kierowca parkuje samochód na jednym z miejsc parkingowych bezpośrednio przyległych do słupka.
- Następnie podchodzi do słupka, przykłada kartę RFID do czytnika lub wprowadza swój login poprzez terminal. Przy tym, jeżeli kierowca nie jest zarejestrowany w sieci Greenway, również będzie mógł skorzystać ze słupka w modelu pay-per-use, przy użyciu karty kredytowej.
- Następnie wystarczy wybrać odpowiednią dla danego pojazdu wtyczkę oraz podłączyć ją do gniazda w samochodzie.
- Ładowanie rozpocznie się automatycznie. Czas ładowania będzie zależny od pojemności baterii, stopnia jej rozładowania oraz wybranego złącza, jednak średnio wyniesie on około 30 minut.
- Po naładowaniu samochodu, wystarczy odłączyć kabel od gniazda i odwiesić go na słupku, wsiąść do swojego samochodu elektrycznego i ruszyć w dalszą podróż – oczywiście nie zostawiając za sobą żadnych spalin.
Nowe stacje ładowania
Firma poszukuje chętnych inwestorów, zainteresowanych budową stacji. Lokalizacje takie powinny charakteryzować się bezpośrednim dostępem do dróg krajowych i autostradach lub będące w ich niedalekim sąsiedztwie (w odległości nie większej niż 10 km od zjazdu z drogi). Dostępne muszą być z obydwu kierunków jazdy, umożliwiając równocześnie kierowcom prosty, bezpieczny i pieszy dostęp do ciekawej oferty handlowo-usługowej w tym m in. do restauracji, kawiarni i sklepów
Podstawowym kryterium jest również oddalenie od siebie o nie więcej niż 80 km od siebie, dzięki czemu kierowca nie będzie musiał martwić się o dojazd do kolejnego punktu ładowania.
Budowa sieci rozpoczęła się we wrześniu 2016 roku, a jej zakończenie planowane jest na marzec 2018 roku.
Źródło: Greenway Polska