Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
moto3m_Peugeot_750x200
moto3m_KIA_750x200
moto3m_Citroen_750x200
previous arrow
next arrow
Kolaż zdjęć: mapa obecnej strefy płatnego parkowania i kontrolerka sprawdza nr rejestracyjny pojazdu na urządzeniu mobilnym. Fot ZDiZ

Gdyńskie, cyfrowe abonamenty parkingowe od maja

Od maja zostanie wprowadzona ważna innowacja w Strefie Płatnego Parkowania. Osoby, które zakupią preferencyjny abonament mieszkańca typu „M”, otrzymają go tylko w formie cyfrowej. Oznacza to, że nie będą już wydawane klasyczne papierowe abonamenty. Kontrolerzy mogą teraz sprawdzić wszystkich aktywnych abonentów w swoich mobilnych urządzeniach.

To nie pierwsza tego typu gdyńska innowacja. W 2018 roku Gdynia jako pierwsze polskie miasto wprowadziła system „pay and go”. Pozwala on na zakup biletu bez konieczności jego wydruku i umieszczania za przednią szybą. Tego typu udogodnienie okazało się bardzo przydatne chociażby podczas ostatniego sezonu zimowego. Śnieg zalegający na przednich szybach pojazdów utrudniał zweryfikowanie tego, czy kierowca wyłożył bilet za opłacony postój. Dlatego też w Gdyni weryfikacja każdego pojazdu odbywa się automatycznie, poprzez sprawdzenie numeru rejestracyjnego urządzeniem skanującym. W ten sam sposób kontroler widzi, czy dany pojazd jest uprawniony do postoju w ramach preferencyjnej stawki dla mieszkańców strefy.

– Stawiamy na digitalizację usług i to nie tylko efekt pandemii. Wnikliwie obserwujemy trendy i reagujemy na oczekiwania klientów strefy płatnego parkowania. W Gdyni można m.in. płacić w naszych solarnych parkomatach BLIK-iem, czy przedłużać postój za pomocą aplikacji mobilnych. Już teraz ok. 1/3 wszystkich abonamentów jest kupowana poprzez sklep internetowy. Dlatego też od maja tego roku każdy abonament będzie funkcjonował jedynie w formie cyfrowej, a mieszkańcy nie będą musieli martwić się o jego wykładanie za przednią szybę – wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Od ponad dwóch lat gdyńscy kontrolerzy strefy płatnego parkowania sprawdzają każdy pojazd przy pomocy swoich mobilnych urządzeń. Mają w nich dostęp do bazy danych z informacjami o uprawnieniach lub wniesionej opłacie parkingowej. Przypomnijmy, że od lipca 2020 roku w Gdyni obowiązkowe jest wpisywanie numeru rejestracyjnego auta podczas zakupu biletu. Służy to kontrolerom m.in. do weryfikacji, czy właściciel auta ma prawo do korzystania z preferencyjnego abonamentu na parkowanie w strefie.

Statystyki wskazują, że gdynianie bardzo chętnie korzystają z bezgotówkowej formy płatności za parkowanie i coraz więcej osób decyduje się na zakup abonamentów drogą online. Do takiej formy zakupu zachęcamy, bo jest sprawna i bezpieczna, chociażby z uwagi na obostrzenia sanitarne. Jednak nadal oferujemy możliwość zakupu abonamentu osobiście, w naszym biurze przy ul. T. Wendy 15. Różnica będzie polegała na tym, że mieszkaniec nie otrzyma papierowego abonamentu w postaci druku, a jedynie wykaz ulic i zaznaczony obszar na mapie, gdzie będzie mógł parkować w ramach wykupionego abonamentu – tłumaczy Karol Kozak, kierownik Działu Płatnego Parkowania.

Przypomnijmy, że obecnie posiadacz abonamentu mieszkańca może parkować w odległości 200 metrów od miejsca zamieszkania. Tylko w takim promieniu obowiązuje preferencyjna stawka za postój.

Od lipca ubiegłego roku obowiązują nowe reguły dotyczące możliwości nabycia abonamentu typu „M”, czyli abonamentu dla mieszkańca. Preferencyjny abonament typu „M” jest dostępny tylko dla osób zameldowanych na pobyt stały lub tymczasowy w Gdyni. Ponadto adres meldunku musi być zgodny z obszarem dzielnicy, w której mieszkaniec korzysta z miejsca parkingowego.

Osoby chcące korzystać z abonamentu mieszkańca, muszą udokumentować rozliczenie PIT-u w gdyńskiej skarbówce. Obecnie miesięczny abonament dla mieszkańca wykupywany na okres od 1 do 5 miesięcy wynosi 30 zł. Z kolei przy zakupie abonamentu na okres od 6 do 12 miesięcy mieszkaniec zapłaci 25 zł miesięcznie.

Tu można zakupić e-abonament: https://gdynia.e-abonamenty.pl/

Źródło: Gdynia.pl (autor Hanna Wyszyńska)

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Toyota Walder buduje nowy salon Toyota Professional w Gdańsku

Dealer Toyota Walder jest na ukończeniu swojej najnowszej budowy – będzie nią nowy salon Toyota …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *