18 września 2023 roku minęło 80 lat od pierwszego kursu trolejbusu po ulicach Gdyni. Do tego wydarzenia bezpośrednio nawiązuje wydana w ostatnim czasie monografia „Gdyńskie Trolejbusy. Rozwój gdyńskiej komunikacji trolejbusowej w latach 1943-2023”. Jest to zbiór fotografii, schematów i zestawień pojazdów, ale przede wszystkim olbrzymie kompendium wiedzy na temat transportu miejskiego w Gdyni. 29 października w Konsulacie Kultury będzie można spotkać się z autorami publikacji.
Monografia to baza wiedzy o trolejbusach, ale także o komunikacji miejskiej w Gdyni. To historia taboru wzbogacona o techniczne szczegóły i ciekawostki obyczajowe. Znajdziemy w niej również informacje o rozkładach jazdy linii trolejbusowych, a także szczegóły techniczne sieci trakcyjnej. To świetna propozycja dla miłośników motoryzacji, fanów komunikacji miejskiej.
Z opracowania można także wiele się dowiedzieć o samych pojazdach. Jak się zmieniały na przestrzeni ostatnich 80 lat. Są dane techniczne, rysunki, zdjęcia, trasy, po jakich jeździły. I tak dla przykładu – w latach 60. Skody 9Tr skierowano do obsługi linii 26 i to tylko w godzinach szczytów komunikacyjnych. Na trasie nie było obsługi konduktorskiej. Mogli nią jeździć tylko posiadacze biletów miesięcznych i uprawnieni do przejazdów bezpłatnych.
Są historyczne rozkłady jazdy czy też notatki dla kierujących pojazdami. To ciekawa baza wiedzy, z jaką częstotliwością i w jakich godzinach kursowały pojazdy. Pokazuje także, jakie zmiany komunikacyjne zachodziły na przestrzeni lat.
Monografię wzogacają zdjęcia, rysunki, przekroje, mapy i schematy linii. To fascynujące móc oglądać zmieniające się trolejbusy, ale także ich otoczenie. Metamorfoza ulic, dzielnic, tego, jak ubierali się przechodnie, pasażerowie. W jakich warunkach oczekiwano na przystankach na przyjazd pojazdów komunikacji miejskiej.
W Gdyni aktualnie jest 100 trolejbusów. Każdego dnia na trasy wyjeżdżają 94 pojazdy. Rocznie przewożą do 28 milionów pasażerów, czyli w przybliżeniu tyle osób, ilu obywateli mają łącznie Austria, Portugalia i Węgry.
Książka ma trzech autorów. Pierwszy z nich Piotr Bielski to prawnik i wykładowca akademicki. Jednocześnie to także pasjonat komunikacji – szczególnie gdyńskich trolejbusów, zbieracz pamiątek i artykułów oraz badacz historii gdyńskiej komunikacji. Drugą osobą jest Mariusz Józefowicz, który zajmował się między innymi marketingiem i organizacją przewozów w Zarządzie Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Również i on jest kolekcjonerem materiałów dotyczących gdyńskiej komunikacji. Trzeci współautor to Olgierd Wyszomirski. Profesor nauk ekonomicznych, od 1977 roku specjalizuje się w problematyce transportu, jest autorem wielu publikacji dotyczących gdyńskiej komunikacji miejskiej. W 1992 został dyrektorem Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Tę funkcję piastował do 30 czerwca 2018 r. Po tym czasie objął stanowisko zastępcy dyrektora.
Z pewnością to niezwykła podróż po znacznej części (nie tylko historii) nowoczesnej Gdyni. Trochę inne, ale ciekawe spojrzenie na rozwój miasta.
Spotkanie z autorami odbędzie się we wtorek, 29 października. Początek o godzinie 18:00 w Konsulacie Kultury (ul. Jana z Kolna 25). Wstęp wolny.