Strona główna / Wiadomości / Trójmiejskie drogi / Hybrydowe BMW i8 spłonęło koło Tczewa
Fot. OSP Miłobądz

Hybrydowe BMW i8 spłonęło koło Tczewa

Fot. OSP Miłobądz

W środę 18 września, w okolicach miasta Tczew, na drodze krajowej 91 w Zajączkowie, doszło do zdarzenia z udziałem hybrydowego samochodu BMW i8. W wyniku pożaru samochód uległ całkowitemu zniszczeniu. W zdarzeniu nikomu nic się nie stało. Jak przyznają sami strażacy, gaszenie samochodów o napędzie elektrycznym wygląda inaczej, niż ma to miejsce w przypadku samochodów z konwencjonalnym napędem.

Pierwszy zastęp, który dojechał na miejsce zdarzenia zastał samochód w pełni objęty pożarem. Po ugaszeniu pożaru przez kilka godzin schładzaliśmy wrak pojazdu. Na miejscu pracowały również 2 zastępy z JRG Tczew – informują strażacy z OSP Miłobądz na swoim profilu Facebook’owym. 

W przypadku dużych baterii litowo-jonowych, takich jak w samochodach elektrycznych, gaszenie wodą jest nieskuteczne z uwagi na energiczność pożaru i z reguły dochodzi do całkowitego wypalenia. Uszkodzenie nawet jednego ogniwa w dużej baterii powoduje niekontrolowany wzrost temperatury w sąsiednich ogniwach i w rezultacie szybką propagację ognia.

Baterie li-ion są tak trudne do gaszenia, ponieważ:
1) Zawierają rozpuszczalniki organiczne, których opary są palne.
2) Materiały elektrodowe w nich zawarte podczas rozkładu wydzielają kolejne palne składniki, a ponadto zawierają w sobie tlen, skutkiem czego ogień samoczynnie się podtrzymuje i nie wymaga tlenu z otoczenia.
3) Ogniwa li-ion posiadają bardzo dużą ilość zmagazynowanej energii na jednostkę objętości, przez co dodatkowo eksplozja i pożar bywają bardzo gwałtowne.

Tłumaczy prof. Mariusz Walkowiak z Centralnego Laboratorium Akumulatorów i Ogniw w Poznaniu dla portalu autokult.pl.

Fot. OSP Miłobądz

W przypadku tego zdarzenia strażacy wykazali się fachowością i kontrolowali zgliszcza pojazdu jeszcze długi czas po ugaszeniu widocznych płomieni. W krajach, gdzie samochody o napędzie elektrycznym są znacznie popularniejsze niż w Polsce, stosuje się nawet specjalne kontenery z środkiem gaśniczym, w których umieszczane i „zatapiane” są wraki samochodów, w celu ich wystudzenia i zniwelowania dalszego ryzyka powstania pożaru.

Fot. OSP Miłobądz

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

[Moto3m TV] Użytkowa nowość w gamie Toyoty: nowa ProAce City Verso w Toyota Walder Chwaszczyno

W gamie marki Toyota debiutuje nowy, użytkowy model ProAce. Konstrukcyjnie samochód jest bliźniakiem Citroen’a Berlingo, ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *