piątek , 17 stycznia 2025
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Volvobanergrudzie2022750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Volvobanergrudzie2022750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
Fot. ZDiZ Gdynia

Innowacje w gdyńskiej Strefie Płatnego Parkowania

120 parkomatów z bateriami zasilanymi solarnie pojawi się w powiększonej Strefie Płatnego Parkowania w Gdyni. Zarząd Dróg i Zieleni właśnie ogłosił postępowanie przetargowe na dostawę, modernizację oraz serwis nowych urządzeń. W ramach przetargu wykonawca ma również przygotować specjalną aplikację dla kierowców, która ułatwi znalezienie miejsca parkingowego.

Przetarg na nowe parkomaty jest elementem rozszerzenia gdyńskiej Strefy Płatnego Parkowania. Przypomnijmy, że w maju br. Rada Miasta Gdyni przyjęła uchwałę w tej sprawie. W jej efekcie od lipca wprowadzono już pierwsze zmiany. Kierowcy muszą obligatoryjnie wpisywać nr rejestracyjny auta podczas zakupu biletu parkingowego. Od lipca obowiązują również wyższe stawki opłat za brak ważnego biletu parkingowego.  A preferencyjny abonament typu „M” przysługuje tylko i wyłącznie mieszkańcom zameldowanym na pobyt stały lub tymczasowy w danej strefie płatnego parkowania. Aby korzystać z preferencyjnego abonamentu wymagane jest też rozliczanie PIT-u w jednym z gdyńskich urzędów skarbowych.

Parkomaty solarne i bezdotykowe płatności

– Pierwszy etap zmian mamy już za sobą. Czeka nas jeszcze sporo inwestycji związanych z poszerzeniem strefy. W tym celu planujemy zainstalować na Działkach Leśnych, części Grabówka oraz Wzgórzu św. Maksymiliana – czyli w obrębie zasięgu strefy A i B – 120 parkomatów zasilanych panelami solarnymi. Innowacyjnie, jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadzimy część automatów parkingowych, które będą posiadały możliwość płatności jedynie kartą bankową oraz BLIK-iem. Bezgotówkowy tryb przyjmowania płatności ułatwi dokonanie transakcji chociażby obcokrajowcom, którzy nie posiadają polskiej waluty. A co najważniejsze, w obowiązującym reżimie sanitarnym, taki sposób płatności będzie bezpieczniejszy dla mieszkańców. Mamy dane, z których wynika, że obecnie ponad połowa transakcji jest realizowana w formie bezgotówkowej. Nowe parkomaty będą zatem nie tylko energooszczędne, ale też mocno wpiszą się w promowane przez nas działania cyfryzacji usług dla mieszkańców – zaznacza Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Ponadto w ramach modernizacji aż 197 obecnie funkcjonujących parkomatów ma zyskać opcję płatności mobilnych (BLIK). Nie oznacza to, że z gdyńskich ulic znikną parkomaty umożliwiające płatność gotówką

– Taką opcję będzie oferować nadal większość zamontowanych urządzeń do poboru opłat. Dodatkowo parkomaty w poszczególnych strefach będą posiadały system kolorowych znaczników, który ułatwi kierowcom orientację. Kolorowa naklejka wskaże w której strefie znajduje się kierowca oraz stawki opłat, jakie w niej obowiązują – tłumaczy Karol Kozak, kierownik gdyńskiej Strefy Płatnego Parkowania.

Fot. ZDiZ Gdynia

Miejsce parkingowe z aplikacją dla kierowców

– Chcemy także, aby Wykonawca (zwycięzca przetargu) dostarczył specjalną aplikację naprowadzającą na wolne miejsca postojowe. Każdy kierowca będzie mógł ją zainstalować w telefonie. System ten ma wykorzystywać algorytm określający procentową dostępność miejsc wyznaczonych do płatnego postoju dla każdej ulicy i parkingu w dniach i godzinach obowiązywania strefy. Dostępność wolnych miejsc będzie określana na dedykowanej mapie odpowiednimi kolorami, które ustalimy już po zakończeniu procedur przetargowych – wyjaśnia wiceprezydent Łucyk.

Aplikacja powinna przedstawiać wyliczoną dostępność miejsc postojowych: w czasie rzeczywistym, w formie prognozy dla dowolnie wybranego przedziału czasowego bądź konkretnej godziny. Aplikacja ma też wyświetlać także dokładną lokalizację wszystkich zamontowanych parkomatów oraz podział SPP na strefy.

Nowe parkomaty i ich oprogramowanie będą także umożliwiać kierowcom uiszczenie opłaty dodatkowej bezpośrednio w urządzeniu. Zasada funkcjonowania będzie analogiczna jak ma to miejsce obecnie. Będzie zatem można wpisać numer zawiadomienia lub zeskanować kod QR nadrukowany na zawiadomieniu. System nadzorczy zweryfikuje wprowadzone dane i pobierze opłatę elektroniczną dokonaną kartą bankową lub BLIK-iem.

Zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia zwycięzca przetargu będzie zobligowany do 44- miesięcznego serwisu urządzeń oraz przeszkolenia pracowników SPP.

Na oferty wykonawców gdyński Zarząd Dróg i Zieleni czeka do 14 września br.

Źródło: gdyński Zarząd Dróg i Zieleni

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Reprezentatywne auta do firmy

Wybór odpowiedniego samochodu do firmy to istotny krok w budowaniu profesjonalnego wizerunku przedsiębiorstwa. Dzięki elastycznym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *