wtorek , 19 października 2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow

Innowacyjny car-sharing w Gdyni?

Gdynia rozpoczęła prace nad wprowadzeniem nowej usługi w transporcie, która ucieszy nie tylko mieszkańców. Car-sharing to wygodny sposób podróżowania będący alternatywą zwłaszcza dla osób nieposiadających własnego samochodu, przynoszący również wiele innych korzyści.

Gdynia jest nagradzana za różnego typu rozwiązania z obszaru smart city. Jeżeli mówimy o inteligentnym mieście, myślimy nie tylko o wskaźnikach, czujnikach, ale o całościowym podejściu do potrzeb mieszkańca. Staramy się nie tylko nadążać za tym co się dzieje w innych częściach Polski czy świata, lecz także przodować w nowoczesnych rozwiązaniach. Dlatego podjęliśmy decyzję, o tym że rozpoczynamy w Gdyni przygotowania – na początku do analizy rozwiązań w kontekście car-sharingu – a w przyszłości możliwe, że do wdrożenia usługi. – tłumaczy Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

Usługa car-sharingu skierowana jest przede wszystkim do osób, które nie chcą mieć samochodu na własność, młodych kierowców, których jeszcze nie stać na zakup pojazdu, a także turystów odwiedzających miasto. Polega ona na zorganizowanym wspólnym użytkowaniu ogólnodostępnych samochodów. Oprócz wygody przynosi także wiele korzyści, jak zmniejszenie ich liczby w mieście czy redukcję zanieczyszczenia środowiska.

Car-sharing zakłada wypożyczanie pojazdów na godziny lub na zasadzie start – stop, czyli od momentu wypożyczenia do momentu zdania auta. Wynika to z konieczności dotankowywania lub doładowywania pojazdów – w przypadku samochodów elektrycznych i ich serwisowania.

W ramach projektu Gdynia planuje współpracę z kilkoma samorządami na obszarze wykraczającym poza jedno miasto. Propozycje zostały już złożone sąsiednim powiatom i gminom.

Źródło: Gdynia.pl

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Nie bądź mroczny – bądź widoczny. Pamiętajmy, że odblaski ratują życie.

Bez względu na pogodę oraz warunki drogowe wielu z nas, każdego przemierza ulice, ścieżki rowerowe …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *