środa , 17 sierpnia 2022
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow
Fot. Bluejay

Inteligentny uchwyt na telefon zaprojektowany przy współudziale studenta z Politechniki Gdańskiej

Bluejay to inteligentny uchwyt na telefon komórkowy stworzony z myślą o kierowcach. Projekt powstaje i rozwijany jest w Wielkiej Brytanii, ale swój niemały udział ma w nim Polak – Bartosz Dołęga, 23 letni student Politechniki Gdańskiej. W projekcie Bluejay zajmuje się projektowaniem oraz programowaniem elektroniki. 

Jest to pierwszy na świecie, inteligentny uchwyt do telefonu, który ma za zadanie połączyć samochód z telefonem. Sparowanie urządzenia z pojazdem daje dostęp do wielu, nieznanych dotąd funkcji.

Fot. Bluejay
Fot. Bluejay

Uchwyt korzysta z wbudowanego odbiornika GPS oraz nowego standardu Bluetooth Smart, który umożliwia monitorowanie jego pozycji i np.odnalezienie pojazdu nawet w zamkniętych halach garażowych. Niestety zasięg ograniczony jest do około 100 metrów, więc nie zastępuje to typowego samochodowego monitoringu.

Urządzenie posiada również wbudowany akcelerometr, który nieustannie monitoruje to co się dzieje z samochodem. W momencie, gdy pojawi się gwałtowny wstrząs – czyli dojdzie do kolizji, na ekranie pojawi się informacja o zarejestrowaniu takiego zdarzenia z odliczaniem czasu. W sytuacji gdy kierowca nie wciśnie guzika, który odwołuje alarm, nastąpi automatyczne powiadomienie służb ratunkowych lub bliskiej osoby z podaniem pozycji GPS, gdzie doszło do wypadku.

Ustawienia akcelerometru zostały tak dobrane, aby informacja o wypadku nie pojawiała się nawet na największych polskich dziurach, jednak pojawiła się w przypadku wypadku.

Bartosz Dołęga, współtwórca urządzenia

Fot. Bluejay
Fot. Bluejay

Dodatkowo aplikacja posiada spore ikony prowadzące do najczęściej używanych funkcjonalności telefonu, takich jak: szybkie wykonywanie telefonu do ulubionych kontaktów, wysyłanie zdefiniowanych wiadomości, nawet z lokalizacją użytkownika, nawigacja do ulubionych miejsc takich jak dom, praca, itp., pomoc w znalezieniu najbliższego parkingu czy stacji benzynowej. Wszystkie te funkcje z poziomu ekranu „głównego” do końcowego wykonania akcji powinny być przeprowadzone przy dotknięciu ekranu maksymalnie dwa razy.

Aplikacja, po wprowadzeniu danych swojego samochodu (numer VIN) może również  wyświetlać przydatne wskazówki. Na przykład, gdy wybierzemy opcję serwis w nawigacji, wyznaczy ona drogę do serwisu specjalizującego w dokładnie tego typu samochodach.

Fot. Bluejay
Fot. Bluejay

Przykładając telefon do uchwytu, aplikacja od razu rozpoznaje urządzenie i wczytuje wcześniej wprowadzone dane użytkownika i jego samochodu. Dzięki temu możliwe jest także określenie dziennego przebiegu samochodu (dane z GPS). Aplikacja może wyświetlić także przydatne porady dotyczące konkretnego modelu takie jak na przykład prawidłowe ciśnienie powietrza w kołach oraz obliczać zużycie paliwa po wprowadzeniu po każdym tankowaniu przebiegu pojazdu i ilości zatankowanego paliwa.

Bluejay wyposażone jest w baterie typu CR2450 lub CR2477, które często używane są w zegarkach oraz pilotach samochodowych. Według twórców urządzenia, wystarczą one nawet na 2 lata zasilania uchwytu.

Twórcy uchwytu pozyskują obecnie fundusze na wdrożenie go do produkcji poprzez popularny portal kickstarter. Aby to się udało, potrzeba 80 000$. Obecnie organizacja The Kiwi Factory zebrała ponad 50 000$.

Przewidywana cena urządzenia zaczyna się od 79$ (około 315 zł).

 

 

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Kolor ma znaczenie – BMW M3 Competition w kolorze Signal Green z gamy BMW Individual

Wariackie osiągi mogą być wyrażone przez głośny wydech, efektowne felgi, zestaw spojlerów lub… kolor. BMW …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.